هفته بیست و دوم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک طالبی است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۲۰ سانتیمتر طول، ۰.۴۵ کیلوگرم وزن!
حدودا ۲۰ سانتیمتر طول، ۰.۴۵ کیلوگرم وزن!
seed
۱۸
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته بیست و دوم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

تست چراق قوه
با اینکه هنوز هم پلک های او بسته است اما می تواند نور را از تاریکی تشخیص دهد. یک چراق قوه به شکمتان بتابانید تا ببینید تکان می خورد یا نه.
مواظب حرف زدنتان باشید
گوش های بچه حالا صدای شما را می شنود و پردازش می کند. نفس کشیدن، سر و صدای معده تان و حتی ضربان قلبتان هم شنیده می شود.
یاد گرفتن گرفتن اشیا
سیستم عصبی جنین دقیق تر شده یعنی انگشتان او می توانند گوش ها و بینی کوچکش یا حتی بند نافش را بگیرند.

جنین رکورد وزنی جدیدی ثبت کرده!

باورتان می شود؟ در هفته ی ۲۲ ام جنین شما که حالا به اندازه ی یک عروسک پارچه ای شده، حدودا نیم کیلو وزن دارد! این بار که به فروشگاه رفتید یک بسته ی نیم کیلویی شکر را بردارید و نگران اینکه همسرتان از شما دلیل خندیدنتان را بپرسد نباشید. راستی، قد کوچولوی شما در این هفته به ۱۱ اینچ رسیده.

حواس لامسه، دیداری و شنیداری جنین قوی تر می شوند

فرزند شما به لطف حس لامسه ی قوی تر در این هفته با دنیای اطرافش بیشتر آشنا می شود. از آن جایی که بجز بند ناف چیز دیگری برای در دست گرفتن در رحم وجود ندارد، او ممکن است گاهی خیلی محکم بند نافش را بگیرد و فشار دهد.(نگران نباشید، بند ناف محکم تر از این حرف هاست.) حس بینایی هم بهتر شده. جنین شما حالا با وجود بسته بودن پلک هایش تاریکی و روشنایی را به راحتی تشخیص می دهد. اما باید بدانید تا قبل از این که زیر نور آفتاب دراز نکشید یا چراغ قوه ای را به شکمتان نچسبانید،( بله که نور آن را هم می بنید!) داخل رحم گرم و نرم شما تاریک است. او حالا قادر به شنیدن صدای صحبت کردنتان، ضربان قلبتان، سر و صدای شکم گرسنه تان و صدای گردش خون شما هم هست.

توصیه هایی درباره هفته بیست و دوم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته بیست و دوم بارداری

baby size week 1 and 2

بزرگتر شدن پاها

در طی هفته بیست و دوم بارداری ، رحم شما حدودا یک اینچ بالاتر از ناف شما قرار گرفته- و به سرعت در حال بزرگ شدن است. اما فقط شکم شما در حال بزرگتر شدن نیست. اصلا به پاهایتان نگاه کرده اید؟ همین حالا نگاه کنید- تا شکمتان به قدری بزرگ نشده که دیگر نتوانید آن ها را ببینید. مانند بسیاری از زنان باردار دیگر، پاهای شما هم بزرگتر می شوند. خبر خوبیست اگر تصمیم به خرید یک مجموعه کفش جدید داشتید! و متأسفیم اگر به تازگی یک جفت کفش گران قیمت خریده بودید.

درحالیکه بخشی از بزرگتر شدن پاها ممکن است بر اثر تورم دوران بارداری( Edema) باشد، اما همچنان دلیل دیگری برای بزرگ شدن پاها و دائمی بودن این افزایش سایز وجود دارد. هورمون Relaxin را به خاطر دارید؟-همان هورمونی که باعث شل شدن رباط های ناحیه ی لگن شما می شد تا جنین در آن جا راحت باشد و بدن شما را آسیب پذیرتر می کرد. خب باید بدانید که این هورمون به صورت انتخابی عمل نمی کند و نمی تواند فقط رباط های ناحیه ی لگن را شل تر کند و به بقیه ی رباط ها کاری نداشته باشد.

در نتیجه وقتی رباط های موجود در پای شما شل می شوند، استخوان های موجود در کف پای شما کمی از هم فاصله می گیرند و سبب افزایش سایز در حدود نیم تا یک سایز می شوند. به همین دلیل ممکن است کفش های قدمی شما ناگهان دیگر راحت نباشند. اگر قصد خرید یک جفت کفش جدید دارید، به دنبال یک کفش راحت باشید و از کفش های تنگ یا با پاشنه های بلند تر از ۵ سانتی متر دوری کنید. حفظ تعادل با کفش پاشنه بلند درحالیکه مرکز ثقل بدنتان جابجا شده واقعا کار دشواریست.

برخورد مناسب با افرادی که می خواهند شکم شما را لمس کنند

تا به امروز احتمالا دوستان و آشنایان زیادی شکم شما را لمس کرده اند و برای شما و کوچولویتان آرزوی سلامتی کرده اند. این موضوع عجیب و غریب نیست و خانه ی گرد و زیبای یک نوزاد واقعا انسان را برای لمس کردنش وسوسه می کند. اگر با این که افراد مختلف به شکم شما دست بزنند مشکلی ندارید، پس احتمالا اوقات خوبی را در کنار دوستان و آشنایان می گذرانید.

اما اگر این رفتار آن ها برای شما ناخوشایند است، چند راهکار به شما پیشنهاد می دهیم. یکی این که با ملایمت و صمیمیت به آن ها بگویید که چه حسی نسبت به رفتار آن ها دارید (“می دانم چقدر زیبا و دوست داشتنی است اما ترجیح می دهم به شکم من دست نزنید”). دوم این که می توانید وقتی دستشان را برای لمس شکمتان جلو آوردند، خودتان را عقب بکشید. یا می توانید در جواب این کار آن ها به شکمشان دست بزنید تا متوجه شوند واقعا کار خوشایندی نیست. به خاطر داشته باشید، قرار نیست بدنتان را بجز جنین با افراد دیگر هم شریک شوید.

عوارض بارداری در هفته بیست و دوم

سوزش معده و سؤ هاضمه
گشتن آشپزخانه و بلعیدن هر آن چه در خانه پیدا می شود واقعا عادیست. به هرحال شما در حال پرورش یک موجود زنده در بدنتان هستید. پس سعی کنید خوراکی های سالم مانند میوه ها، سبزیجات خرد شده، آجیل و بیسکوییت با آرد سبوس دار در خانه داشته باشید.
یبوست
بزرگ شدن رحم باعث فشار آمدن به ناحیه ی لگن شما می شود و سیستم دفع شما را با سختی رو به رو می کند. با ورزش کردن سیستم گوارشتان را به کار بیاندازید و عمل دفع را ساده تر کنید.
احساس غش و سرگیجه
رحم شما ممکن است به رگ های خونی هم فشار بیاورد و در نتیجه سبب کاهش جریان خون به مغز و احساس سبکی در سر بشود. روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید تا به سیستم گردش خونتان کمک کنید.( اگر هوا گرم است یا ورزش می کنید، به آب بیشتری نیاز خواهید داشت.)
گرفتگی عضلات پا
برخی متخصصان طبق نظریاتی می گویند که گرفتگی ماهیچه های پا ممکن است بر اثر کمبود کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی مادران باشد. با مصرف مکمل ها و مولتی ویتامین های مخصوص دوره ی بارداری این عارضه را کاهش دهید.
ترک خوردگی پوست
به تازگی متوجه نشانه های ترک پوستی روی شکم، باسن، ران ها و سینه هایتان شده اید؟ از مرطوب کننده برای تمام این نواحی استفاده کنید.- و با اینکه قرار نیست معجزه کند اما امتحانش ضرری ندارد و خشکی و خارش ناشی از کشیدگی پوست را التیام می بخشد.
بیرون زدگی ناف

از بیرون زدگی نافتان خوشتان نمی آید؟ پس از زایمان ناف شما به حالت اولیه اش برمی گردد اما احتمالا کمی بزرگتر از روز اولش خواهد بود.

توصیه هایی برای این هفته

  • آیا رحم هم برای روز زایمان خودش را آماده می کند؟ اگر احساس انقباض بدون درد و غیرعادی ای در ناحیه ی شکمتان حس کردید، خودش است. به این پدیده انقباض های Braxton Hicks می گویند و خطری ندارند.
  • آیا احتمال زایمان زودهنگام وجود دارد؟ پزشک شما ممکن است یک معاینه ی فیبرونکتین جنینی (fFN) انجام بدهد. fFN یک چسبی است که بدن برای نگه داشتن جنین در رحم تولید می کند. اگر نتیجه منفی بود خطری شما را تهدید نمی کند اما اگر نتیجه ی آزمایش مثبت بود احتمال زایمان زودهنگام شما خیلی بالا می رود. در این هنگام پزشک شما اقداماتی برای طولانی تر کردن دوره ی بارداری شما در پیش می گیرد تا شش های جنین شما برای زایمان زودهنگام آماده باشند.
  • اگر در ناحیه ی ساق پاها احساس گرفتگی یا خستگی می کنید، احتمالا منیزیم خونتان کم شده است. از یک مکمل منیزیم استفاده کنید.