هفته بیستم و یکم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک موز است!

حدودا ۱۸ سانتیمتر طول، ۰.۳۱ کیلوگرم وزن!
size-of-a-seed-square-yellow
۱۹ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته بیست و یکم بارداری

در یک نگاه

او حرکاتش را بلد است
در این هفته دست و پاهای او متناسب شده است و حرکاتش خیلی هماهنگ تر شده


 


گلبول های بیشتر خون

کبد و طحال جنین شما به سرعت در حال تولید گلبول های قرمز خون هستند، اما حالا فضای مغز استخوان هم به قدری رشد کرده که بتواند در این فرآیند کمک کند.


 

نوشیدن

وقتی بحث تغذیه بشود، جفت شماره ی یک است. البته حالا جنین شما مقادیر کمی از مایع درون کیسه ی آب را هم می بلعد.

 

جنین تکان می خورد و می خوابد
فکر می کنید جنین شما حالا چقدر بزرگ شده؟ معیار سنجش قد او از “سر تا باسن“ به “سر تا پاشنه ی پا” تغییر کرده و حالا ۱۰.۵ اینچ قد و بین ۳۱۰ تا ۳۵۰ گرم وزن دارد؛ یعنی به اندازه ی یک هویج بزرگ. البته جنین شما همچنان فضای زیادی برای رشد در رحم شما دارد- اما به زودی این فضا برایش تنگ می شود. هنوز هم فضای کافی برای چرخیدن یا پشتک زدن وجود دارد. با وجود این حرکات ممکن است باور نکنید که او حتی یک لحظه هم خواب به چشمانش می آید. اما جنین شما به اندازه ی یک نوزاد در طول شبانه روز می خوابد.

غدد چشایی جنین رشد می کنند
اگر این هفته یک هویج بخورید، به احتمال خیلی زیاد جنین شما هم طعم آن را می چشد. در واقع در هفته ی ۲۱ ام بارداری، جنین روزانه مقادیری از مایع موجود در کیسه ی آب را می خورد-که علاوه بر تأمین آب و غذا برای او، به او برای تمرین بلعیدن و هضم هم کمک می کند. به خاطر داشته باشید طعم مایع داخل کیسه ی آب روز به روز بر اساس چیزهایی که خورده اید تغییر می کند (یک روز غذای تند، روز بعد یک موز شیرین). این تنوع طعم ها برای جنین شما هم قابل چشیدن است زیرا غدد چشایی او کامل شده است. محققان می گویند کودکانی که در دوران جنینی طعم غذاهای خاصی را چشیده اند، تمایل بیشتری به خوردن آن ها در دوران پس از تولد دارند. پس اگر دوستت دارید کودکتان سبزیجات و کلم بروکلی بخورد، خودتان از همین حالا شروع کنید.

جنین متناسب می شود
جنین شما در این هفته می تواند ادای حرکات فیلم های رزمی را در بیاورد. اندازه ی دست ها و پاها بالاخره با هم متناسب شده اند، اعصاب از مغز به ماهیچه ها متصل شده و غضروف ها در حال تبدیل به استخوان هستند. همه ی این تغییرات در جهت کنترل بیشتر جنین روی حرکات دست و پاست. این دقیقا دلیل همه ی لگد ها و کش و قوس ها و حرکاتیست که اخیرا در شکم خود احساس می کنید.

 

 

بدن شما در هفته بیست و یکم بارداری

ترک های پوستی
در این هفته بچه ی شما روی بدنتان علامت هایی ایجاد می کند. این ترک خوردگی های پوستی که روی شکم، باسن، ران ها و سینه ها دیده می شوند به دلیل کشیدگی پوست به وجود می آیند. رنگ آن ها ممکن است صورتی، قرمز یا بنفش باشد و با بزرگتر شدن شکم و سینه ها بیشتر شوند. در واقع با بزرگتر شدن این اعضا، بافت زیر پوست این نواحی پاره می شود و به صورت ترک خوردگی ظاهر می شود.

البته از میان هر دو زن، فقط یکی از آن ها این مسئله را تجربه می کند اما اگر مادرتان هم آن ها را تجربه کرده، احتمال وقوع آن برای شما هم بالاست( البته روی پوست های تیره رنگ به سختی قابل تشخیص است). افزایش وزن ناگهانی نیز می تواند سبب ایجاد این ترک ها شود پس بهتر است آرام آرام و با سرعتی ثابت وزن اضافه کنید. تقریبا نیم کیلو در هر هفته به صورت میانگین میزان قابل قبولی است.

متأسفانه روش اثبات شده ای برای پیشگیری از ایجاد این ترک ها وجود ندارد( البته استفاده از مرطوب کننده هایی مثل کره ی کاکائو مفید است. حداقل خشکی و خارش ناشی از کشیدگی پوست را برطرف می کند.) خبر خوب دیگر این که این ترک ها تا ابد همینقدر روشن باقی نمی مانند و پس از زایمان به رنگ خاکستری یا نقره ای در می آیند که کمتر جلب توجه می کند.

رهایی از اضطراب
حالا که واقعا باردار به نظر می آیید و دیگر لگد زدن های جنین را با تجمع باد معده اشتباه نمی گیرید؛ کم کم تحت تأثیر پذیرش این حقیقت قرار می گیرید. در این هنگام ممکن است کمی مضطرب یا دمدمی مزاج شوید و حتی باور مادر شدن برایتان دشوار باشد. نگران نباشید و فقط صبر کنید. در یک نقطه از بارداری(مخصوصا وقتی بارداری کاملا آشکار شده) هر مادر یا پدری از آغاز این مسیر جدید و تغییرات بزرگ ناشی از آن احساس اضطراب یا ترس دارد. و نه تنها این احساس اضطراب کاملا عادیست، آگاهی نسبت به آن بسیار مفید است.

در مورد احساستان با دوستانی که مادر هستند صحبت کنید و مطمئن باشید آن ها هم حس مشابهی را تجربه کرده اند. مهم تر از همه این که در مورد ترس هایتان با همسرتان صحبت کنید زیرا او هم به اندازه ی ی شما به صحبت کردن راجع به این موضوع نیاز دارد.


عوارض بارداری در هفته بیست و یکم

حرکات جنین
در این لحظه چرخش ها و لگد زدن های او را در رحمتان احساس می کنید( با این که بسیاری از خانم های باردار در اولین تجربه این حس را با تجمع باد معده اشتباه می گیرند). از ضربات آرام و دوست داشتنی او لذت ببرید چون در آینده ای نه چندان دور ضربات او شدیدتر می شود.

افزایش اشتها
آیا همیشه میل به غذا خوردن دارید؟ میان وعده های سالم و مقوی به همراه داشته باشید(مثل آجیل، کشمش یا غلات مقوی) تا در هر جایی که هستید مواد مغذی برای سوخت و ساز خود و جنین تأمین کنید.

باد معده
رحم شما در حال فشار آوردن روی روده ی شماست و این یعنی نمی توانید باد معده را در شکمتان نگه دارید. آب فراوان و غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید تا از یبوست پیشگیری کنید زیرا باد معده در این حالت دردناک تر می شود.

کمردرد
مرکز ثقل بدن شما جابجا شده و تنش بیشتری روی کمر شما ایجاد کرده. به علاوه هورمون Relaxin هم رباط ها و اتصالات مفصلی را شل تر می کند و درد مضاعفی برای شما ایجاد کرده. اگر می توانید، به یک متخصص برای ماساژ دوران بارداری مراجعه کنید.

خونریزی لثه ها
اگر لثه های ملتهب شما هربار مسواک شما را به رنگ صورتی در می آورند، از خوردن آب نبات های چسبنده هنگامی که بلافاصله بعد از خوردن آن ها دسترسی به مسواک ندارید، خودداری کنید. مواد شیرین باکتری های دهانی را افزایش می دهند و سبب ایجاد ناراحتی های لثه می شوند.

رشد سریع ناخن ها
آیا دقت کرده اید که موها و ناخن هایتان با سرعت خیلی زیادی در حال رشد هستند؟ هورمون های بارداری یکی از عوامل این حالت است- زیرا با افزایش گردش خون در بدن، مواد مغذی بیشتری به ناخن ها و مو ها و البته جنین شما می رسد.

برای تغییرات هفته بیست و دوم بارداری آماده اید؟!

در هفته بیست و یکم سیستم عصبی جنین دقیق تر شده یعنی انگشتان او می توانند گوش ها و بینی کوچکش یا حتی بند نافش را بگیرند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید