هفته بیستم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک انبه است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۱۷ سانتیمتر طول، ۰.۲۸ کیلوگرم وزن!
حدودا ۱۷ سانتیمتر طول، ۰.۲۸ کیلوگرم وزن!
seed
۲۰
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته بیستم

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

کوچولوی شما شستش را می مکد
بچه ی شما همچنان سخت مشغول کار روی واکنش های مکیدن است، شاید اگر دستش نزدیک صورتش بشود شستش را بمکد.
تعیین جنسیت
پسر یا دختر؟ سونوگرافی شما در این هفته قادر به تشخیص جنسیت جنین شما خواهد بود.( البته اگر خودتان بخواهید.)
هفته ی بزرگ
اگر هنوز هم مشت و لگد های بچه تان را احساس نکرده اید، ممکن است در این هفته این اتفاق بیوفتد( و این بهترین خبر است!) اما ممکن کمی بیشتر هم طول بکشد.

در هفته ی بیستم وزن قابل توجهی در شکم خود حمل می کنید. کوچولوی شما حالا ۲۸۵ گرم وزن دارد و قد او از سر تا باسن به ۶.۵ اینچ می رسد. چیزی شبیه به یک طالبی کوچک (و همانقدر شیرین!). درحالیکه جنین شما روز به روز بزرگتر می شود، هنوز هم فضای زیادی در رحم شما برای رشد او وجود دارد و به همین دلیل فعلا می تواند دور خودش بچرخد یا پشتک بزند.(شما هم حرکاتش را حس خواهید کرد)

پسر یا دختر؟

همچنان درمورد جنسیت این طالبی کوچولو کنجکاو هستید؟ با اینکه هنوز هم زمان زیادی تا رشد کامل اندام تناسلی در هر دو جنس باقی مانده، شما می توانید با استفاده از سونوگرافی در سه ماهه ی دوم بارداری در طی هفته های ۱۸ الی ۲۰ به این پرسش پاسخ بدهید. این معاینه برای در نظر گرفتن احتمالات به پزشک شما کمک می کند. اگر صاحب دختر باشید، رحم جنین شما در این زمان کامل شده و مجرای واژن او در حال تشکیل است.( یعنی تا چند دهه ی دیگر مادربزرگ می شوید!) دختر کوچولوی شما حالا صاحب ۷ میلیون تخمک اولیه است. تا لحظه ی تولد این تعداد به ۲ میلیون تخمک کاهش می یابد. اگر جنین شما پسر باشد، بیضه های او کم کم شروع به پایین آمدن می کنند اما همچنان تا تشکیل کیسه ی بیضه ها در ناحیه ی شکم باقی می مانند و تا چند هفته ی آینده در مکان اصلی شان مستقر می شوند.

توصیه هایی درباره هفته بیستم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته بیستم بارداری

baby size week 1 and 2

رشد مو و ناخن ها

حالا که به میانه ی بارداری رسیده اید( ۲۰ هفته گذشته و ۲۰ هفته باقی مانده) بارداری شما خیلی واقعی تر شده و تکان های بچه یا لبخند عابرانی که شکم شما را می بینند را احساس می کنید. احتمالا متوجه سفت تر شدن ناخن ها و رشد سریعتر موهایتان(در سرتاسر بدن) هم شده اید. این ها هم به لطف هورمون های بارداری است که با تغییر ناگهانی در گردش خون مواد مغذی بیشتری به سلول های مو و ناخن می رسانند.
اما با این که ناخن های شما بلند تر شده، ممکن است خشک و شکننده هم بشود(و باز هم در اثر هورمون های بارداری). و از پر بودن موهایتان خیلی خوشحال نباشید چون بعد از زایمان ریزش های همیشگی دوباره شروع می شوند.

اشتهای روزافزون

آیا گرسنه هستید؟ پس از هفته ها حالت تهوع و بیزاری از غذا، حالا بهترین وقت برای جبران آن همه غذا نخوردن است. (خداحافظ بیسکوییت! سلام غذای کامل!) اما پیش از شروع غذا خوردن بهتر است نکاتی را هم مد نظر قرار دهید. همانطور که پیش از این تعداد وعده های سبک بیشتری به جای وعده های سنگین استفاده می کردید، حالا هم برای تأمین یک مقدار ثابت از مواد مغذی برای جنین همین روش را پیش بگیرید. این کار مشکلات معده را در سه ماهه ی دوم(مثل سوزش معده یا سؤهاضمه)‌ کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده مادرانی که در طول روز پنج یا شش وعده غذا به همراه میان وعده مصرف می کند به احتمال بیشتری نوزاد سالم به دنیا می آورند. پس با گرسنگی آرام آرام مقابله کنید.

عوارض بارداری در هفته بیستم

سوزش معده و سؤ هاضمه
برای رفع مشکلات معده از آدامس بدون قند استفاده کنید. افزایش بزاق دهان باعث خنثی شدن اسید معده و نگه داری محتویات معده درون آن می شود.
سردردهای گاه و بی گاه
وقتی گرمتان می شود یا در اتاق بدون پنجره یا فضاهای شلوغ یا حتی زیر نور مهتابی هستید سردرد می گیرید؟ هرچندوقت یک بار هوای آزاد استشمام کنید و برای جلوگیری از افزایش دمای بدن لباس مناسب بپوشید.
احساس سرگیجه یا غش کردن
اتاق های شلوغ و گرم ممکن است باعث یک سردرد خفیف( و نه فقط سردرد) بشود، مخصوصا حالا که بدن شما گرمای زیادی تولید می کند. از لباس های گشاد استفاده کنید و هر از چندگاهی هوای تازه استشمام کنید.
گرفتگی عضلات پا
متخصصان هنوز هم دلیل واضحی برای گرفتگی پا در دوره ی بارداری پیدا نکرده اند اما طبق یکی از نظریات، فشردگی رگ های خونی در پاها( در اثر اضافه وزن و ورم پا) عامل این پدیده است. با بالا نگه داشتن پاها و نوشیدن مقادیر زیاد مایعات، به گردش خون بدنتان کمک کنید و گرفتگی عضلات را به حداقل برسانید.
ورم پاها و قوزک پا
اگر تجمع آب در پاها و قوزک پا برای شما دردناک شده، از کفش های راحت( و نه تنگ) استفاده کنید. در خانه هم از دمپایی راحت استفاده کنید. از پوشیدن جوراب یا جوراب شلواری تنگ که مانع از گردش مناسب خون می شود پرهیز کنید- زیرا برای کاهش ورم باید جریان خون را در بدن افزایش دهید.
بیرون زدگی ناف

ناف شما ممکن است در اثر فشار رحم به ناحیه ی شکمی، از جای خودش بیرون بزند. اگر از ظاهر جدید آن خوشتان نمی آید، نگران نباشید. پس از زایمان شکل قبلی خود را پیدا می کند.

توصیه هایی برای این هفته

  • اولین تجربه ی بارداری شماست؟ احتمالا اولین تکان خوردن های او را حدودا در هفته ی ۱۸ ام احساس کرده اید. حواستان باشد تا تکان های او را با دلپیچه، باد معده یا سر و صدای شکم اشتباه نگیرید.
  • اگر نمی خواهید تا زمان تولد برای فهمیدن جنسیت بچه صبر کنید، حالا وقت سونوگرافی و فهمیدن این خبر بزرگ است.
  • سعی کنید کمتر رانندگی کنید. طبق مطالعات انجام شده، بارداری باعث افزایش ۴۲ درصدی احتمال تصادفات در طی سه ماهه ی دوم است. عوارضی مانند حالت تهوع، خستگی و کوفتگی و عدم تمرکز این خطر را افزایش می دهند.