هفته نوزدهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک گوجه فرنگی است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۱۵ سانتیمتر طول، ۰.۲۳ کیلوگرم وزن!
حدودا ۱۵ سانتیمتر طول، ۰.۲۳ کیلوگرم وزن!
seed
۲۱
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته نوزدهم

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

پوشش پوست
پوست حساس جنین شما حالا با Vernix Caseosa پوشیده می شود. یک پوشش چرب، سفید و پنیر مانند که از پوست او در برابر چروک شدن تا هنگام تولد محافظت می کند.
فقط نفس بکش
شش های جنین شما در حال رشد هستند به این صورت که مجراهای هوایی ( که برنشیل نامیده می شوند) از این هفته تشکیل می شوند.
لگد را حس می کنی؟
ممکن برای اولین بار حرکت بچه را در این هفته احساس کنید، اما نترسید اگر این اتفاق نیوفتاد. به زودی تجربه اش می کنید!

شکل گیری ورنیکس

نوزاد در این هفته ۱۵ سانتی متر طول و ۲۵۰ گرم وزن دارد. اندازه اش کمی بزرگ تر شده و الان تقریبا به اندازه ی یک انبه است. دیگر چه؟ تمام بدن نوزادتان توسط یک ماده ی غلیظ و چسبنده پوشیده می شود. ورنیکس کاسئوزا یک کلمه لاتین برای این ماده است.( کاسئوز به معنای پنیر است) این ماده لزج و سفید است و از لانوگو( همان موی نرم کرک مانند) و روغنی که از غدد نوزاد ترشح می شود و سلول های مرده ی پوست تشکیل شده است. این پنیر چسبناک از پوست حساس نوزاد شما در برابر مایع درون کیسه ی آب محافظت می کند. بدون آن، نوزاد شما هنگام تولد چروک به دنیا می آید. ورنیکس با نزدیک شدن تولد از بین می رود اما بعضی از نوزادان( مخصوصا آن هایی که زود تر از موعد به دنیا می آیند) هنوز آن را روی پوست خود دارند.

توصیه هایی درباره هفته نوزدهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته نوزدهم بارداری

baby size week 1 and 2

گرفتگی پا

هیچ چیز لذت بخش تر از خزیدن درون تخت بعد از یک روز دراز و خسه کننده نیست.( مخصوصا زمانی که شما باردار هستید) اما اگر شما هم مانند بسیاری از دیگر مادران هستید، چیزی وجود دارد که ممکن است شما را بیدار نگه دارد و آن گرفتگی پاست. این اسپاسم های دردناک که در سراسر عضله ی پشت ساق پای شما در جریان هستند، در سه ماهه ی دوم بارداری به شدت معمول اند. با اینکه این گرفتگی ها بیشتر در طول روز اتفاق می افتند شما آن ها را بیشتر در شب احساس خواهید کرد.

هیچ کس به قطع نمی داند عامل این گرفتگی چیست. هر چند نظریه های قابل قبول زیادی وجود دارد. ممکن است عضلات شما به خاطر جابه جایی وزن اضافی در طول روز خسته باشند یا رگی که وظیفه ی رساندن خون به پای شما را دارد توسط رحمی که در هفته ی ۱۹ ام در حال بزرگ تر شدن است فشرده شده. حدس هایی هم در مورد ارتباط این درد با رژیم غذایی زده شده هرچند که هنوز به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته. هرچه که باعث این درد باشد، شما به یک درمان سریع احتیاج دارید. پس این توصیه را در نظر بگیرید: پایتان را صاف کرده و آرام قوزکتان را کشیده و و انگشت های پایتان را به سمت ساق پایتان بکشید.

حس کردن لگد های نوزاد

ممکن است از دوستان خود شنیده باشید که در این زمان اولین لگد نوزادشان را احساس کرده اند اما شما هنوز چیزی احساس نکرده اید. لگد های کوچک نوزاد می توانند به حالات متفاوتی در بازه ی زمانی ۱۸ تا ۲۲ هفته حس شوند. ممکن است تا مدت ها گمان کنید این تکان ها ناشی از هوایی است که در معده ی شما جابه جا می شود. حس کردن این حرکات به عواملی مانند اندازه ی شما بستگی دارد.( هر چه لاغر تر باشید، احتمال احساس تکان ها بیشتر خواهد بود) بعضی از آن ها به حالت عضلات شما بستگی دارد.( هر چه عضلات رحم شما شل تر باشند، راحت تر تکان ها را احساس می کنید.به همین دلیل است که زنان در بارداری دوم خود سریع تر تکان ها را احساس می کنند) بعضی از این تکان ها به حالت قرار گیری نوزاد نیز بستگی دارد.( اگر روی نوزاد به سمت داخل بوده و لگد بزند، احساس آن سخت تر خواهد بود) همچنین نداشتن یک زمان خاص برای تولد نوزاد باعث شده تا در باره ی احساس لگد های نوزادتان شک کنید. نگران نباشید. هنگامی که نوزادتان در لگد زدن مهارت پیدا کند به قطع آن را احساس خواهید کرد.

عوارض بارداری در هفته نوزدهم

افزایش اشتها
برایتان سخت شده تا از یخچال دور بمانید؟ آشپزخانه ی خود را از خوراکی های مضر خالی کرده و جای آن را با مواد سالم و مغذی پر کنید. اما هر از گاهی به خود اجازه دهید تا از لذت گناه آلود خوردن یک خوراکی خوشمزه اما مضر بهره ببرید تا بعدا خود را با آن ها خفه نکنید.
یبوست
اگر این مورد برطرف نمی شود، نگاهی به قرص ها و دارو هایی که مصرف می کنید بیاندازید. بعضی از آن ها مانند قرص آهن ممکن است یبوست شما را بد تر کند. از پزشک خود بخواهید تا جایگزین هایی برای آن ها انتخاب کند تا وضعیت گوارشی شما به حالت اولیه خود بازگردد.
گرفتگی مجرای بینی
آیا ورم مجرای بینی شما باعث شده تا نتوانید درست نفس بکشید؟ راهکار خالی کردن بینیتان بدون آسیب رساندن به آن یا خون دماغ شدن بدین صورت است: با شست خود یک سوراخ را گرفته و با دیگری به آرامی هوا را بیرون بدهید.
پشت درد
با بزرگ تر شدن رحمتان ممکن است جاذبه شما را به سمت جلو کشیده و به پایین کمر شما فشار بیاورد. با کمک گرفتن از دیگران در بلند کردن اجسام سنگین، از فشار آوردن بیشتر به آن جلوگیری کنید. اگر حتما باید بسته ای را خودتان بلند کنید، زانو هایتان را خم کرده و با دست ها و پاهایتان و نه با کمرتان، خود را بالا بکشید.
نشانه های کشیدگی
حدود ۹۰% از زنان در دوران بارداری خود روی پوستشان نشانه هایی از کشیدگی ایجاد می شود. پس شما تنها نیستید. با اینکه هیچ درمانی برای این مشکل اعلام نشده، مرطوب کننده هایی مانند کره ی کاکائو می تواند خشکی و خارش همراه با کشیدگی پوست را کم کند.

توصیه هایی برای هفته نوزدهم بارداری

  • شما در دوران بارداری خود، مستعد عفونت های میکروبی هستید. کنترل آن در دوران بارداری سخت تر است پس با پزشک خود در باره ی بهترین راه حل مشورت کنید.
  • با اینکه به احتمال زیاد تا نرسیدن سه ماهه ی سوم خود به کلاس های نگهداری از نوزاد نمی روید، بهتر است در حال حاضر کمی تحقیقات انجام دهید. بعضی از کلاس ها نیز نیاز به گرفتن وقت قبلی دارند، آن ها را هم در نظر بگیرید.
  • هنگام گرفتن عکس نوزاد خود توسط سونوگرافی، به جایی که به آن مراجه می کنید توجه کنید. سازمان بهداشت در مورد این نوع عکس ها اخطار می دهد چرا که در بسیاری از جا ها، افرادی که با این دستگاه کار می کنند حرفه ای نیستند و شما را بیش حد استاندارد در زیر این دستگاه ها که تشعشات خطرناکی هم دارد نگه می دارند.