هفته هجدهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک شلغم است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۱۳ سانتیمتر، ۰.۱۴ کیلوگرم وزن!
حدودا ۱۳ سانتیمتر، ۰.۱۴ کیلوگرم وزن!
seed
۲۳
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته هجدهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

آماده ی غذا دادن شوید
کوچولوی شما مکیدن و بلعیدن را تمرین می کند تا برای روزی که همه چیز واقعی می شود یعنی سینه یا شیشه شیر، آماده شود.
بچه صدای شما را می شنود
حس شنوایی جنین در این هفته پیشرفت قابل ملاحظه ای دارد. گوش های او تقریبا کامل شده اند و او می تواند صدای شما را بشنود.
گرم کردن
ذخایر چربی شروع به تجمع در زیر پوست جنین شما کرده اند. این موضوع انرژی را تأمین می کند و کوچولوی شما را پس از تولد گرم نگه می دارد و باعث زیبایی او می شود.

نوزاد در حال تمرین مکیدن و قورت دادن است

وای. چقدر نوزادتان بزرگ شده است. کوچولوی شما حال حدود ۱۵۰ گرم یا بیشتر وزن دارد و به اندازه ی کف دستتان یا حدود ۱۲٫۵ سانتی متر است. چربی بدنش در حال شکل گیریست و تا آخر بارداری به رشد خود ادامه می دهد. قلب نوزادتان دیگر توسط مغزش کنترل می شود( دیگر نا منظم نمی زند) و حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ بار در هر دقیقه می زند که این سرعت دوبرابر سرعت تپش قلب شماست. نوزاد شما در این زمان در حال تمرین برای مکش و قورت دادن است تا بتواند پس از تولدش هوا را تنفس کند یا سینه شما یا بطری شیرش را بمکد. در حقیقت نوزادتان در حال حاضر در حال تمرین بسیاری از واکنش هایی است که هنگام تولد دارد.

اثر انگشت ها شکل می گیرند

این هم نشانه ای از یکتا بودن فرزندتان. در یک هفته ی آینده نوک انگشتان دست و پای نوزادتان توسط خطوط منحنی و دایره هایی پوشیده خواهند شد که به آن ها اثر انگشت می گویند.

توصیه هایی درباره هفته هجدهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته هجدهم بارداری

baby size week 1 and 2

حال که بارداری شما دیگر خود را نشان می دهد، دوستان، خانواده و حتی غریبه ها می خواهند جلو آمده و شکم شما را لمس کنند. اگر با این موضوع مشکلی ندارید جای نگرانی نیست اما اگر دارید، با محبت اما محکم اعتراض خود را بیان کنید. از اتفاقات دیگری که در بدن شما در حال رخ دادن است می توان به مقداری ترشحات واژنی( leukorrhea) و افزایش حساسیت بیشتر به آلرژی ها که هر دوی این عوارض کاملا طبیعی هستند، اشاره کرد.

افزایش اشتها

زمانی را که همیشه حالت تهوع داشتید را به یاد می آورید؟ خوشبختانه آن روز ها تقریبا تمام شده اند. و خوشبختانه این روز ها از خوردن سیر نخواهید شد. برای بیشتر زنان، سه ماهه ی دوم به معنای فراغت از تهوع صبحگاهی و همچنین تصاحب یک اشتهای سیری ناپذیر است.
چه چیزی عامل این اشتهای وصف نشدنی است؟ جواب ساده است. شما در حال دریافت سیگنال هایی از سمت نوزادتان هستید که در حال رشد و بزرگ تر شدن است. مطمئن نیستید که تقریبا چقدر باید در دوران بارداری اضافه وزن داشته باشید؟ با پزشک خود مشورت کنیدو او قادر خواهد بود به شما در داشتن وزنی متعادل کمک کند.

قطع خروپف

یکی از عوارض دوری ناپذیر بارداری خروپف است. بله! حتی بینی شما هم تحت تاثیر هورمون های بارداری قرار می گیرد. سعی کنید یک بخور در اتاقتان قرار دهید یا از چند بالش استفاده کنید تا سرتان کمی بالا تر قرار بگیرد. و اگر شریکتان اعتراضی کرد او را به مبل مهمانخانه تبعید کنید. داشتن یک خواب خوب برای شما حیاتی تر است.

عوارض بارداری در هفته سوم

افزایش اشتها
به نظرتان این روز ها اشتهای فراوانی دارید؟ دلیل این پدیده نوزادی است که روز به روز بزرگ تر شده و به مواد معدنی بیشتری نیاز دارد. به صدای شکم خود گوش کنید و تا گرسنه شدید غذا بخورید. سعی کنید غذا هایی که از مواد معدنی مانند فیبر یا پروتئین غنی هستند، استفاه کنید.
سوزش معده و سؤهاضمه
اگر بعد از یک وعده ی سنگین احساس سوزش معده به شما دست داد سعی کنید دراز نکشید تا اسید معده تان در جایی که به آن تعلق دارد باقی بماند.
سردرد های گاهانه
مهم نیست هورمون ها، خستگی، گرفتگی یا دیگر عوامل موجب سردرد شما شده. می توانید در این هنگام از استامینوفن برای کاهش درد استفاه کنید. اما اول با پزشک خود در این باره مشورت کنید.
غش کردن یا سرگیجه
کاهش آب بدن می تواند باعث سرگیجه شود. پس حواستان باشد تا آب فراوان بنوشید.( حداقل روزی ۸ لیوان) اگر در طی روز نرمش یا ورزش کردید آب بیشتری بنوشید.
کمر درد
با استفاده از یک صندلی پشتی دار و یک تشک مناسب از درد های دوران بارداری خود بکاهید. اگر قادر به این کار نبودید از خانه یک کوسن آورده تا بتواید صاف بنشینید. همچنین یک تخته زیر تشک خود بگذارید تا بتوانید روی سطح تخت دراز بکشید.
جای کشیدگی روی پوست
این بخش از عارضه ی بارداری ارثی است. پس اگر نشانه های کشیدگی پوست را روی بدنتان مشاهده کردید، به احتمال زیاد مادرتان هم آن ها را داشته است. اما اگر به طور آهسته و پیوسته افزایش وزن داشته باشید اثر کشش ها بر روی پوستتان کمتر خواهد بود.

توصیه هایی برای این هفته

  • هورمون ها و غدد تولید شیر در حال شکل گیری و آماده کردن شما برای شیر دهی هستند. تمام این فعالیت ها به علاوه ی افزایش گردش، اندازه ی پستان های شما را تا سه سایز افزایش می دهد.
  • اگر در پاهای خود احساس گرفتگی کردید، به احتمال زیاد نوزاد روی عصب سیاتیک، که از زیر رحم رد شدخ و به پا ها می رسد، فشار آورده است. می توانید روی پایتان حوله یا کمپرس گرم بگذارید یا با نرمش و ماساژ عضلات پشتتان را بکشید تا درد کاهش بیابد.
  • دندانتان لق شده؟ هورمون ها می توانند روی رباط ها استخوان های دهانتان تاثیر گذاشته و موجب شل شدن دندان و حتی افتادن آن ها شوند. این پدیده پس از زایمان متوقف خواهد شد اما اگر از التهاب لثه ی اطراف دندان هایتان رنج می برید با دندان پزشک خود مشورت کنید.