هفته شانزدهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک آووکادو است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۱۲ سانتیمتر طول، ۰.۱۱ کیلوگرم وزن!
حدودا ۱۲ سانتیمتر طول، ۰.۱۱ کیلوگرم وزن!
seed
۲۴
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته شانزدهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

حساس به نور
چشمان بچه ی شما در هفته شانزدهم بارداری به طرفین حرکت می کنند و می توانند نور را درک کنند، حتی با اینکه هنوز بسته اند.
واکنش مکیدن
این عادت مکیدن شست دست که بسیاری از نوزادان دارند، شروع شده است. در هفته ی شانزدهم، بچه ها می تواند حرکات مکیدن را انجام دهند.
قلب نیرومند
سیستم گردش خون بچه در حال شروع به کار است. در واقع قلب او می تواند حدود ۲۴ لیتر خون در در روز پمپ کند.

چشمان جنین کار می کنند!

جنین شما حالا حدودا ۱۰۰ گرم وزن دارد و قد او به ۴ الی ۵ اینچ رسیده. ستون فقرات و ماهیچه های کوچک آن در حال تقویت شدن هستند تا بتواند سر و گردنش را صاف نگه دارد. و به لطف رشد ماهیچه های صورت، با این که هنوز خیلی زود است ولی جنین شما حالا می تواند احساسش را با حالات صورتش بیان کند. حالا چشمان او هم کار می کنند و می تواند آن ها را خیلی محدود به این طرف و آن طرف بگرداند. با این که پلک ها هنوز بسته اند ولی او قادر به درک نور هست.

پوست جنین شفاف است

جنین شما روز به روز زیباتر می شود- ابروها و مژه های او رشد کرده اند- اما یک زیبای لاغر زیرا هنوز چربی وجود ندارد. پوست او در حال حاضر شفاف است و اگر می توانستید داخل رحم را ببینید، حتما رگ های خونی او را در زیر پوستش مشاهده می کردید.

جنین قادر به شنیدن صدای شما هست

توجه کنید! استخوان های ریز درون گوش جنین سر جایشان قرار گرفته اند تا جنین شما صدای صحبت کردن ( یا آواز خواندن در حمام) شما را در هفته ی شانزدهم بارداری بشنود. در واقع مطالعات اخیر نشان داده جنین های که آهنگ خاصی را در دوران بارداری در رحم مادر شنیده اند، قادر به شناسایی آن پس از تولد هستند. (پس از همین حالا لالایی های قشنگ پیدا کنید!)

توصیه هایی درباره هفته شانزدهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته شانزدهم بارداری

baby size week 1 and 2

افزایش وزن در دوره ی بارداری

در هفته ی شانزدهم بارداری به جایی می رسید که برآمدگی شکم شما فقط حاصل از وجود جنین است و ارتباطی با انباشتگی چربی ندارد. تحمل افزایش وزن حتی در دوره ی بارداری که دلیل قابل قبولی هم هست واقعا دشوار است. چالش اصلی دوست داشتن شکل جدید بدنتان و پذیرفتن هر کیلو اضافه وزن برای حفظ سلامتی جنین و حتی خودتان است. تا زمانی که غذاهای سالم و مغذی مصرف کنید و ورزش منظم داشته باشید، از پس این چالش بر می آیید. به خاطر داشته باشید هر فردی متفاوت است و سرعت کاهش یا افزایش وزن شما لزوما با بقیه برابر نیست. یک راه برای کنار آمدن با ظاهر جدیدتان خرید لباس های جذاب و جدید متناسب با سایز جدیدتان است.( خرید لباس زیر با سایز جدید را فراموش نکنید.)

گرفتگی مجرای بینی

رحم شما تنها تنها قسمتی نیست که در این دوره ورم می کند. غشای مخاطی بینی هم بر اثر ازدیاد هورمون های بارداری و افزایش جریان گردش خون ورم می کند. در نتیجه شما گرفتگی مجرای بینی یا حتی خون دماغ شدن را تجربه خواهید کرد. متأسفانه این پدیده در طی دوره ی بارداری شما وخیم تر می شود و پزشک شما هیچ داروی خاصی (از جمله آنتی هیستامین یا اسپری های بینی) تجویز نمی کند. اما حتما از او برای یافتن راه حلی برای این مشکل سؤال کنید. اگر شرایط غیرقابل تحمل شده می توانید با خیال راحت از محلول آب نمک( سرم فیزیولوژی) و یا چسب های تنفسی بینی استفاده کنید. استفاده از بخور در خانه و وازلین برای چرب کردن بینی برای مقابله با خشکی بینی که یکی از عوارض گرفتگی آن است، توصیه می شود.

تعیین جنسیت جنین

بعضی افراد ادعا می کنند اگر تعداد ضربان قلب جنین شما کمتر از ۱۴۰ تپش در دقیقه باشد به احتمال زیاد صاحب پسر هستید. ( و تعداد بالای ۱۴۰ نشان دهنده ی جنسیت دختر است.) این نظریه ایست که مدت ها در مباحث بارداری مطرح بوده و حقیقت این است که این ادعا دروغ است. با این که از این ادعا از نظر علم پزشکی کاملا بی اساس نیست و تشخیص جنسیت جنین بسیار خوشایند خواهد بود ولی درستی این ادعا به هیچ وجه قابل تأیید نیست. داستان ها و افسانه های زیادی از مادربزرگ ها در این باره می شنویم و با این که شنیدن آن ها واقعا جذاب است اما همیشه احتمال درست بودنشان ۵۰ درصد است! اگر اطلاعات موثق تری در این مورد نیاز دارید و هنوز رنگ اتاق نوزادتان را انتخاب نکرده اید به این افسانه ها توجه نکنید و به سونوگرافی مراجعه کنید.

عوارض بارداری در هفته شانزدهم

رشد سینه ها ادامه دارد
از رشد مداوم سینه هایتان خسته شده اید؟ نگران نباشید، پس از دوران بارداری و شیردهی ( البته اگر تصمیم به این کار دارید) سینه هایتان تقریبا به همان سایز سابق باز می گردند.
یبوست
در کنار هورمون های بارداری که سیستم گوارش و روده هایتان را تحت تأثیر قرار داده، رحم متورم شما هم به ناحیه ی لگن فشار وارد می کند و عبور مواد را دشوار می کند. مایعات مصرفی را برای رهایی از این مشکل افزایش دهید.
افزایش ترشحات واژن
با اینکه ترشحات واژن برای بدن شما مفید است،( و مجرای تولد را ضدعفونی می کند) احتمالا حس خوبی به آن ندارید. زیاد دوش نگیرید و از نوار بهداشتی استفاده نکنید. این کار باعث ایجاد التهاب در ناحیه ی تناسلی و عفونت می شود.
رگ های واریسی
برای کاهش ورم رگ های خونی پاها، افزایش وزنتان را کنترل کنید. اگر سرعت افزایش وزنتان را پایین نگه دارید و تغذیه ی سالم داشته باشید، وزنتان در حدود معین باقی می ماند. اضافه وزن نامتعارف روی سیستم گردش خون شما بار اضافه می گذارد.
کمردرد
با بزرگ تر شدن شکم و افزایش فشار روی بدن، انحنای کمر هم از حالت عادی اش خارج می شود و سبب ایجاد درد ماهیچه های آن می شود. برای کاهش درد این ماهیچه ها از ماساژ بهره بگیرید( حتی همسرتان هم می تواند این کار را برای شما انجام دهد) یا می توانید حمام آب گرم را امتحان کنید.
خونریزی لثه
آیا لثه های شما هم حین مسواک زدن خونریزی می کند. هورمون های بارداری سبب ورم لثه ها می شوند و به این ترتیب لثه های شما در برابر انواع باکتری ها، التهابات و خونریزی ها بسیار حساس می شوند. با اینکه این پدیده ای عادی است ولی نباید از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم غافل شوید. در طول دوران بارداری حداقل یک بار به دندان پزشک برای پیشگیری از مشکلات لثه مراجعه کنید. بیماری های لثه خطرات جبران ناپذیری برای بارداری شما به وجود می آورند.

توصیه هایی برای این هفته

  • رشد رحم شما باعث فشردگی رگ های خونی شما و در نتیجه رگ های واریسی دردناک می شود. برای پیشگیری از این عارضه، برای مدت طولانی در یک حالت ایستاده باقی نمانید و هنگام نشستن پاهایتان را بالا بگیرید.
  • با اینکه آزمایش های چهارگانه ی ژنتیک در بازه ی هفته ی ۱۴ تا ۲۲ انجام می شود؛ نتایج حاصل از آن ها در هفته های ۱۶ تا ۱۸ از دقت بالاتری برخوردار است.
  • گرفتگی بینی یا خونریزی آن در دوره ی بارداری عادی است و همه ی این مشکلان ناشی از افزایش جریان خون در غشای مخاطی شماست. از شست و شو دهنده های بینی و بخور سرد برای مرطوب نگه داشتن مجرای بینی کمک بگیرید.