هفته پانزدهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک پرتقال است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۱۱ سانتیمتر طول، ۸۵ گرم وزن!
حدودا ۱۱ سانتیمتر طول، ۸۵ گرم وزن!
seed
۲۵
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته پانزدهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

درون بچه را ببینید
پوست بچه ی شما بسیار نازک است و رگ های خونی درون آن قابل مشاهده است.
بچه ی شما کمر دارد
اسکلت بچه ی شما شروع به استخوانی شدن کرده. یعنی اگر امروز یک عکس اشعه ایکس بگیرید، اسکلت او دیده می شود.
رفتن به جای خود
همه چیز به سر جای خودش می رود، از جمله گوش ها و چشم ها. آن ها به مهاجرت آرام خود ادامه می دهند تا به محل درست خودشان روی سر و صورت برسند.

نوزادتان بیشتر به یک نوزاد انسان شبیه شده

بالاخره باردار به نظر می آیید؟ دلیل تغییرات بدنتان این است که پانزده هفته پس از بارداری، نوزادتان به سرعت در حال رشد است تقریبا ۱۰ سانتی متر شده است. اگر می خواهید تصور بهتری از اندازه ی نوزادتان داشته باشید یک پرتقال درشت را در دست بگیرید، این اندازه ی کنونی عزیز شماست و با گذشت هر هفته، جنینتان بیشتر و بیشتر به شکل کودکی که در رویاهای خود می دیدید در می آید. تا الان گوش ها( که قبلا در گردن قرار داشتند) در جای درست خود، دو طرف سر قرار گرفته اند و چشم ها از دو طرف سر به سمت میانه ی آن حرکت می کند و شما به زودی می توانید به آن ها با عشق خیره شوید.

نوزادتان در این میان به چه کار هایی مشغول است؟ بیش از هر کاری نوزادتان در حال تمرین است. تمرین، تمرین و تمرین برای آمادگی برای روز بزرگ. نوزادان نفس کشیدن، دمیدن و قورت دادن را تمرین می کنند تا بعد ها بتوانند از رحم گرم و نرمشان به یک خانه ی گرم و نرم نقل مکان کنند. آن ها به این مهارت ها برای زنده ماندن در این دنیا نیاز دارند. جنین شما علاوه بر این کار ها یک کلاس ایروبیک روزانه هم دارد: لگد زدن، چرخاندن انگشت های پا، تکان دادن دست ها و پاها و … اما به دلیل وزن کمی که دارد، شما این حرکاتی را که در شکم شما در حال رخ دادنند حس نخواهید کرد.

توصیه هایی درباره هفته پانزدهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته پانزدهم بارداری

baby size week 1 and 2

آیا از این بهتر هم می شود؟ در هفته پانزدهم بارداری بیشتر عوارض ناراحت کننده ی بارداری از بین رفته اند. این در حالی است که در این هفته شما هنوز آنقدر بزرگ نشده اید که حرکت کردن برایتان سخت باشد. حال که دیگر از تهوع صبحگاهی و درگیری هایی که به خاطر افزایش بزاق دهان به آن مشغولید رنج نمی برید، زمان خوبی است که تمرکزتان را روی دهانتان قرار دهید. چرا که باور کنید یا نه، این عضو شما نیز تحت تاثیر تغییراتی اساسی قرار گرفته است.

لثه های خونین و مراقبت از دندان ها

لبخند زده و به تصویر خود در آینه نگاه کنید. ممکن است با این کار متوجه لثه های قرمز و ملتهب خود بشوید. لثه های شما ممکن است حساس یا سر شده و هنگامی که مسواک زده یا نخ دندان می کشید، خونریزی کنند. این نتیجه ی کار همان هورمون های بارداریست که این بار به خاطر واکنش نشان دادن به باکتری های پشت پلاک یا جرم تشکیل شده روی دندان ها، موجب التهاب لثه ها شده است. این همرمون ها همچنین به گرفتگی مزمن مجرای بینی یا حتی خون ریزی بینی نیز واکنش نشان می دهند.

اگر با دقت بیشتری نگاه کنید ممکن است متوجه برامدگی هایی روی لثه هایتان نیز بشوید. این برامدگی ها تومور بارداری نام دارند. پیش از نگران شدن به یاد آورید که آن ها تنها اسم ترسناکی دارند اما کاملا بی خطر و بدون درد هستند و بعد از زایمان از بین می روند.

اما خطر هایی در کمین شما هستند که اگر از دندان هایتان در هنگام بارداری مراقبت نکنید به سراغتان می آیند. التهاب لثه ها می توانند به منجر به عفونت استخوان یا لایه هایی شود که اطارف دندان های شما قرار گرفته و periodontitis نام دارند. تحقیقات نشان داده میان این بیماری و زایمان زودرس و بیماری پره اکلامپسی ارتباطی وجود دارد. بهترین کار پیشگیری است: بهداشت مناسب دهان و دندان، حداقل دو بار در روز مسواک زدن و یکبار در روز نخ دندان کشیدن به شدت التهاب لثه ها و خونریزی و حساسیت آن ها را کاهش می دهد.

افزایش وزن

مهم نیست در سه ماهه ی اول وزن کم ( به خاطر تهوع مداوم) یا به بهانه ی برای دو نفر غذا خورئن تا چند کییلو اضافه کرده اید. حال هنگام افزایش وزن است. در سه ماهه ی دوم، نوزاد شما مدام بزرگ و بزرگ تر شده و شما نیز با آن بزرگ می شوید. سعی کنید این افزایش وزن حدود نیم کیلو در هفته باشد. اما به خاطر داشته باشید که این عدد تنها میانگین بدست آمده است. پس اگر اضافه وزن شما از این عدد کمتر یا بیشتر بود نگران نشوید. یک بار وزن کردن در هفته کافی است. تنها سعی کنید آن را به طور پیوسته در زمان و شرایط یکسان انجام دهید. برای مثال هنگام بیدار شدن در صبح و در آوردن لباس هایتان این کار را انجام دهید. شما همچنین می توانید این کار را به زمانی که چکاپ های ماهانه ی خود را پیش پزشک خود انجام می دهید موکول کنید.

عوارض بارداری در هفته پانزدهم

سوزش معده و سؤهاضمه
حال که بیشتر احساس گرسنگی می کنید ممکن است متوجه شوید خوردن زیاد در یک وعده می تواند موجب سوزش معده یا سؤهاضمه شود. با خوردن تعداد وعده های بالا اما با حجم کم در طول روز از آزار ها دستگاه گوارشیتان بکاهید. با این کار به اندام های داخلی شما فشار نمی آید.
سردرد های گاه و بی گاه
در دوران بارداری هر چه که فکرش را بکنید می توتند عامل سردرد شما باشد: هورمون ها، خستگی و استرس. برای کاهش دردتان یک کمپرس سرد رو پیشانی یا پشت گردن خود گذاشته و در یک اتاق تارک و بی صدا بنشینید.
غش کردن یا سرگیجه
اگر هنگام احساس سرگیجه، نتوانستید جایی برای نشستن یا دراز کشیدن پیدا کنید، زانو زده و سرتان را به طوری جلو بیاورید انگار می خواهید بند کفشتان را ببندید. این کار باعث کاهش احساس سرگیجه یا غش کردن شما می شود.
رگ های واریسی
خبر خوب راجع به رگ های واریسی، بی آزار بودن آن هاست. همچنین وجودشان بهانه ی خوبی برای اینست که نشسته و پاهای خود را بالا قرار دهید. چرا که با این کار خون در بدنتان به چرخش دارمده و فشار از روی رگ های پایتان برداشته می شود.
درد گردی شکم
بدلیل کشیده شدن عضلات شکمتان که از رحم در حال رشد شما محافظت می کنند، ممکن است متوجه درد در پایین شکمتان شوید. این درد کاملا طبیعی است اما اگر شدت گرفت با پزشک خود مشورت کنید.
مغز باردار
یادتان نمی آید کیف پولتان را کجا گذاشته اید یا وقت بعدی چکاپتان کی است؟ این پدیده یکی از عوارض بارداری است. سلول های خاکستری شما در دوران شدن کاهشمی یابند. سعی کنید از یک تقویم استفاده کنید تا قرار های خود را فراموش نکنید.

توصیه هایی برای هفته پانزدهم بارداری

  • در معرض گرفتن بیماری پری اکلامپسا هستید؟ با دکتر خود درباره مصرف دوز کمی از آسپرین مشورت کنید. تحقیقات نشان داده، با مصرف روزانه ی دوز کمی از این دارو بعد از اتمام سه ماهه ی اول، می توانید احتمال ابتلا به پری اکلامپسیا را تا ۲۴% کاهش دهید.
  • برای سنجش رشد نوزاد و حالت قرار گیری او، پزشک شما به احتمال زیاد از استخوان شرمگاهی یا استخوان عانه تا بالای رحم شما را اندازه می گیرد.
  • ممکن است به مدت ۱۶ تا ۲۰ هفته، آمینو اسید هایی به افرادی که در خطر ابتلا به مشکلات کروزومی یا ژنتیکی هستند، تجویز شود. در این میان، مایع درون کیسه ی آب برای بیماری هایی مانند سندروم داون آزمایش می شود.