هفته چهاردهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک لیمو سنگی است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۷.۶ سانتیمتر طول، ۴۳ گرم وزن!
حدودا ۷.۶ سانتیمتر طول، ۴۳ گرم وزن!
seed
۲۶
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته چهاردهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

بگو پنیر!
برای من شکلک در می آوری؟ باید بگوییم بچه ی شما حالا به لطف ماهیچه های صورتش می تواند لبخند بزند یا شکلک در بیاورد.
پسر است یا دختر
پسر یا دختر؟ این هفته اندام تناسلی او کاملا رشد کرده است. توجه داشته باشید ممکن است همچنان تشخیص آن در سونوگرافی دشوار باشد.
کرک هلو
در این هفته موهای سر، بدن و ابروی او جوانه می زند.

بچه صاف ایستاده است

جنین شما به سرعت برق و باد رشد می کند و حالا که به اندازه ی مشت شما شده دائما تکان می خورد- و این حرکات همان هایی هستند که در سه ماهه ی سوم بارداری برای شما آزار دهنده خواهند بود، اما فعلا هفته های زیادی تا آن زمان باقی مانده است. در حال حاضر این حرکات بسیار آرام و ملایم بوده و شبیه به رقص باله هستند. صحبت از رقص باله شد؛ هنوز سال های زیادی تا روزی که به او برای راست ایستادن هنگام رقص غر بزنید باقی مانده- اما به طرز شگفت انگیزی نوزادتان همین حالا هم راست ایستاده، بدون کوچترین غر زدنی! از خمودگی دیگر خبری نیست و گردن جنین بلند تر شده و حالا می تواند آن را راست بالا بگیرد. این تغییر جنین شما را راست قامت تر می کند.

موها و Lanugo جوانه می زنند

تا پایان هفته ی چهاردهم، جنین شما مو در می آورد( البته رنگ آن ها تا زمان تولد مشخص نمی شود) و ابرو ها هم پر می شوند. رشد مو به سر جنین محدود نمی شود و بدن او با موهایی کرک مانند به نام Lanugo پوشیده می شود و او را گرم نگه می دارد. البته نگران نباشید زیرا قرار نیست نوزادتان یک بچه میمون پشمالو باشد. در آینده وقتی چربی زیر پوست او ذخیره شود، این موها می ریزند و چربی وظیفه ی گرم نگه داشتن او را بر عهده خواهد داشت. اما بعضی نوزادان- مخصوصا آن هایی که زودهنگام متولد می شوند- همچنان این پوشش کرک مانند را هنگام تولد به همراه دارند. ( اما این پوشش به سرعت پس از تولد از بین می رود.)

در هفته چهاردهم بارداری سقف دهان جنین و سیستم گوارشی او رشد می کنند. روده های او Meconium تولید می کنند که اولین مدفوع او پس از تولد خواهد بود.

توصیه هایی درباره هفته چهاردهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته چهاردهم بارداری

baby size week 1 and 2

سه ماهه ی دوم شروع شده!

به سه ماهه ی دوم خوش آمدید. تقریبا محبوب ترین قسمت بارداری و دلیل آن هم مشخص است. درحالیکه ناراحتی های سه ماهه ی اول کم کم ناپدید می شوند احساس سرزندگی بیشتری می کنید. سینه هایتان دیگر دردناک نیست و انرژی از دست رفته تان را دوباره به دست آورده اید. خبر های خوب دیگری هم در راه است: تهوع صبحگاهی کمتر شده و نیاز به ادرار کمتری دارید. حالا کم کم وقت خرید از لباس فروشی های مخصوص بارداری شده زیرا شکم شما کم کم بارداریتان را به نمایش می گذارد- نه اینکه بقیه بگویند چقدر چاق شدی! این به دلیل خروج رحم از ناحیه ی لگن و به قسمت تحتانی ناحیه ی شکمیست. حتی ممکن است خودتان هم قسمت بالای رحم(Fundus) را احساس کنید. کافیست بالای استخوان لگن را فشار دهید. شگفت انگیز است، اینطور نیست؟

درد رباط گرد

برای بعضی زنان یکی از عوارض جانبی رشد رحم پدیده ایست که متخصص شما به آن درد رباط گرد می گوید. اساسا این پدیده درد های رشد در دوران بارداری است که ممکن است شدید باشند و روی یک یا دو طرف عضلات شکمی ظاهر شوند و عموما در هفته ی ۱۴ ام اتفاق می افتند- اما ممکن است در هر زمان دیگری در طول سه ماهه ی دوم بارداری اتفاق بیوفتد. دلیل این درد چیست؟

رحم توسط رباط هایی در سر جایش نگه داشته شده که تا عضلات شکمی ادامه دارند. درحالیکه رحم شما بزرگتر می شود این رباط ها کشیده می شوند و درد شدیدی در ناحیه ی زیر شکم شما ایجاد می کنند. این درد ها هنگامی که تغییر وضعیت ناگهانی می دهید یا از سر جایتان بلند می شوید یا سرفه می کنید بیشتر حس می شود. بهترین راه برای رهایی از این دردها بالا نگه داشتن پاها و استراحت کردن است تا دردها و کشش ها کاهش یابند.

سالم ماندن

اگر عوارض زیادی از بارداری دامنگیر شما نشده، احتمالا راحت تر به سرماخوردگی، آنفولانزا یا بیماری های دیگر مبتلا بشوید. زیرا به طور طبیعی بارداری سبب توقف عملکرد سیستم ایمنی بدن شما می شود تا جنین شما ( که یک موجود خارجی به حساب می آید) پس زده نشود. کلید سالم ماندن در این زمان مبارزه با عوامل بیماری زاست. مثل همیشه بهترین دفاع حمله است مخصوصا وقتی میکروب ها همه جا شما را محاصره کرده اند. دستانتان را بیشتر بشویید( و از ژل ضدعفونی کننده ی دست استفاده کنید).

نوشیدنی یا غذاهایتان را با دیگران شریک نشوید و از افراد بیمار فاصله بگیرید ( همسر بیمارتان را با کلی فیلم روی مبل تنها بگذارید.) اگر حس می کنید بیمار شده اید فورا این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید تا او شما را با در نظر گرفتن نیازهای ویژه تان درمان کند. اگر برای یک عفونت باکتریایی، آنتی بیوتیک تجویز شده( آن ها در برابر بیماری های ویروسی ناتوانند)، حتما آن ها را مصرف کنید و به این حرف که نباید در دوران بارداری دارو مصرف کرد توجه نکنید- به علاوه درمان سریعتر بهترین دارو برای جنین شماست.

عوارض بارداری در هفته چهاردهم

کاهش خستگی و کوفتگی
حالا که سه ماهه ی اول به پایان رسیده و عمل پرورش جفت به پایان رسیده احتمالا دوباره انرژی زیادی در وجودتان حس می کنید. پس از این فرصت استفاده کنید و برای تولد نوزاد و کارهای پس از آن رسیدگی کنید.
رشد سینه ها و کاهش درد آن ها
درحالیکه هنوز هم سینه های شما رشد و تغییر می کنند، ( مثلا ناحیه ی اطراف نوک سینه ی تان تیره تر می شود و نوک آن ها برجسته تر شده) دیگر مانند سه ماهه ی اول دردناک نیستند.
پایان حالت تهوع و استفراغ
اگر شبیه بیشتر زنان باشید، تهوع صبحگاهی شما در آغاز سه ماهه ی دوم پایان می یابد.(هورا!) برای رهایی از حالت تهوع روی پشت یا شکمتان به آرامی ضربه بزنید.
افزایش اشتها
حالا که حالت تهوع شما کمتر شده، اشتهایتان باز می شود. تمام تلاشتان را بکنید تا منظم و سالم غذا بخورید و میان وعده هایی در طول روز داشته باشید( تا قند خون و انرژی شما حفظ شود). از پرخوری بپرهیزید.( زیرا باعث افزایش ناگهانی قند خون و مشکلات ناشی از آن می شود.)
رگ های واریسی
این عروق ورم کرده ی خونی که گاهی روی پاها ظاهر می شوند در اثر حجم خون اضافه ای که برای تغذیه ی کودک در بدنتان تولید شده، به وجود آمده اند. با اینکه نمی توانید جلوی این پدیده را بگیرید(چون ارثی است) اما می توانید با راه رفتن در طول روز خون را به گردش بیاندازید و از شدت آن بکاهید.
بینی گرفته

باز هم تقصیر این هورمون های دردسرساز است- مقادیر زیاد استروژن و پروژسترون گردش خون را در غشاهای مخاطی بدن( از جمله بینی) افزایش داده و باعث تورم و نرم شدن آن ها می شود. از یک دستگاه بخور گرم در هنگام خواب استفاده کنید تا تنفس را برایتان راحت تر سازد.

توصیه هایی برای این هفته

  • به لطف هورمون های بارداری، ایجاد یا تغییر حالت خال های گوشتی در این زمان عادیست. بهتر است آن ها را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • با شروع سه ماهه ی دوم بارداری، انرژی شما یکباره افزایش می یابد. از آن استفاده کنید! ورزش های آسان یا متوسط را شروع کنید تا از ریسک ابتلا به دیابت های بارداری در امان بمانید.
  • افزایش وزن شما در هفته چهاردهم بارداری به حداکثر سرعت خود می رسد. به احتمال خیلی زیاد برای ادامه ی زمان بارداریتان در این ماه ۲ کیلوگرم وزن اضافه کنید.