هفته سیزدهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک هلو است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۷.۶ سانتیمتر طول!
حدودا ۷.۶ سانتیمتر طول!
seed
۲۷
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سیزدهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

چشمان کاملا بسته
با این که چشمان او تشکیل شده اند، اما هنوز باز نشده اند. پلک های او جوش خورده تا چشم های کوچک او را درحالیکه رشد می کنند محافظت کنند.
صدا
با تشکیل تارهای صوتی، حتما خنده ها، گریه ها و اولین حرف هایی که به زبان بیاورد را خواهید شنید.
تعادل
آن سر بزرگ با سایر قسمت های بدن او هماهنگ تر می شود. در این لحظه سر او تقریبا نصف کل هیکلش است.

سرعت رشد جنین

حال نوزادتان چطور است؟ بجز اینکه در حال حاضر به اندازه ی یک هلو است، سر بزرگش تقریبا به اندازه ی نیمی از ارتفاع نوک سر تا انتهای باسنش شده است. ( به همین دلیل نوزاد شما به شکل یک آدم فضایی در آمده) تا موقع ی زایمان بدن نیز بزرگ شده و سه چهارم اندازه ی کل نوزاد را تشکیل می دهد. اما اندازه ی جنینتان را با دیگران مقایسه نکنید. چرا که از هفته ی آینده، جنین ها با سرعت متفاوتی رشد خواهند کرد، بعضی از آنان از بقیه سریع تر خواهند بود و بعضی کند تر، اما در انتها همه یک راه را برای رشد در پیش خواهند گرفت.

روده و تار های صوتی نوزاد شکل می گیرند

چه اتفاق های دیگری در حال رخ دادن است؟ در هفته ی ۱۳ ام بارداری استخوان های کوچکی در دست ها و پاها در حال رشد هستند. ممکن است نوزادتان بتواند شستش را بمکد چرا که دیگر می تواند دست و پاهایش را تکان بدهد. روده های نوزادتان هم در دست تغییرات بزرگی هستند. آن ها که تا این لحظه در حال شکل گیری در حفره ای در بند ناف بودند، حالا به محل اصلی خود یعنی داخل شکم نوزادتان نقل مکان می کنند. جفت نیز برای رسیدگی به نیاز های جنینتان در حال رشد است و در نهایت هنگام تولد نوزاد، تا نزدیکی یک کیلو هم می رسد.

همچنین در هفته سیزدهم بارداری تار های صوتی نوزادتان نیز شکل می گیرند اما شما نمی توانید صدای گریه ی فرزندتان را بشنوید چرا که صدا از دیواره ی رحم عبور نمی کند. هرچند بعد از به دنیا آمدنش صدای آن را به خوبی خواهید شنید.

حال که ۱۳ ماهه باردارید و تنها یک هفته به سه ماهه ی دوم بارداریتان مانده، احساس بهتری دارید.( سه ماهه ی دوم به راحت ترین سه ماهه ی دوران بارداری معروف است.) اما اگر هنوز احساس بهتری ندارید نگران نباشید. با اینکه بسیاری از عوارض بارداری را پشت سر گذاشته اید، ممکن است جزو زنانی باشید که احساس تهوع و خستگی را در ماه های چهارم و ۷ ام نیز تجربه خواهند کرد. متاسفانه بعضی از زنان نیز عوارض های معمول مانند ورم کردن، یبوست، سردرد و حساس شدن نوک پستان ها را در دوران طولانی تری طی بارداری خود تجربه می کنند.

توصیه هایی درباره هفته سیزدهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سیزدهم بارداری

baby size week 1 and 2

ترشحات واژنی

درست است که سه ماهه ی سوم آسان ترین سه ماهه نام گرفته اما این باعث نمی شود شما هیچ عارضه ای را تجربه نکنید. پدیده ی دیگری که ممکن است متوجه آن شوید افزایش ترشحات واژنی شماست. این ترشحات که leukorrhea نام گرفته، ترشحی طبیعی، نازک و شیری رنگ با بویی ملایم( و حتی گاهی بی بو) است که در در این دوران با آن مواجه خواهید شد. Leukorrhea به دلیل افزایش تولید هورمون استروژن و همچنین افزایش گردش خون در ناحیه ی لگن است. هدف آن نیز حفاظت از مجرای تولد در برابر عفونت ها و حفظ تعادلی از باکتری ها در واژن است. اما متاسفانه برای رسیدن به هدفش می تواند حسابی کثیف کاری راه بیاندازد.

اگر این شما را آزار می دهد از نوار بهداشتی استفاده کنید( اما هرگز از تمپان استفاده نکنید) تا خشک بمانید. اما در زمانی که باردارید دوش نگیرید. چرا که این کار ممکن است تعادل میکروگرانیسم ها را بهم زده و به عفونت واژنی منجر شود یا حتی باعث شده هوا از واژن داخل بدنتان شود که ممکن است خطر آفرین باشد.

آمیزش جنسی در دوران بارداری

با وجود ترشحات فراوان واژنی و شکم برامده ی شما ممکن است فکر کنید که آیا طبیعیست که تمایل شدیدی به آمیزش جنسی دارید؟ نگران نباشید این حس کاملا طبیعیست. آمیزش جنسی حتی می تواند موجب جلو افتادن زایمان شود.

داشتن دوقلو

شکمتان کاملا بزرگ شده اما هنوز سه ماهه ی اول را تمام نکرده اید؟ ممکن است دوقلو باردار باشید؟ امکانش وجود دارد، مخصوصا اگر تاریخچه ی آن را در خانواده ی خود داشته یا بالای ۳۵ سال سن دارید یا هر دو. اما ممکن است بزرگی شکمتان دلایل دیگری داشته باشد. ممکن است نوزاد به نسبت بزرگ تری را حمل می کنید یا شکمتان پر از باد معده است. ورم شکم ممکن است موجب بزرگ شدن شکم حتی تا هفته ها قبل از زمان موعودش شود. همچنین ممکن است شما کمی بیشتر از آنچه که باید غذا می خورید. برای اینکه متوجه شوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است از پزشک خود بخواهید تا آن را مورد بررسی قرار دهد. چه می دانید؟ ممکن است دو نوزاد در شکمتان در حال رشد باشند.

عوارض بارداری در هفته سیزدهم

کاهش خستگی
حال که بدنتان در سه ماهه ی اول به بارداری عادت کرده است، احتمالا احساس خستگی کمتری را در این روز ها تجربه خواهید کرد. سعی کنید از این انرژی بازیافته در کار خود استفاده کنید اما خود را خسته نکنید.
ویار ها و دلزدگی های غذایی
هنوز تمایلی به خوردن غذا های عجیب و غریب دارید؟ به خودتان سخت نگیرید. سعی کنید تا جای ممکن غذاهای سالم و مقوی ای که به خواسته هایتان نزدیک است بخورید اما می توانید هر از گاهی خودتان را مهمان مقداری غذای نا سالم نیز بکنید.
سوزش معده و سؤهاضمه
در دوران بارداری عضله های بالای شکم شما ریلکس می شوند. این پدیده به اسید معده اجازه می دهد تا مری بالا آمده و حس سوزشی را در سینه ایجاد کند. با دور ماندن از محرکات احتمالی مانند الکل و نوشیدنی های کافئین دار، شکلات، قرص نعنا، مرکبات و غذا های تند و چرب از این حس بکاهید.
یبوست
ماهیچه های روده تان تحت تاثیر یک سری هورمون ریلکس می شوند. این پدیده بدین معناست که روده ی شما در انتقال مواد زائد به خارج از بدنتان کمتر کارامد باشد. سعی کنید در این هنگام بیشتر از غذاهایی که دارای فیبر هستند( مانند میوه ها و سبزیجات و نون سبوس دار) استفاده کنید.
سرگیجه و غش کردن
هنوزسرگیجه دارید؟ از سریع بلند شدن بپرهیزید. حرکات سریع می تواند سرگیجه را تشدید کند. در این زمان به سرعت دراز بکشید یا نشسته و سرتان را میان زانو هایتان قرار دهید.
رگ های قابل مشاهده

هرچند که ممکن از از وضوح رگ ها روی پوستتان خوشنود نباشید، آن ها در حقیقت نشانه ی خوبی هستند. افزایش جریان خون در بدنتان باعث انتقال مواد مغذی بیشتری به نوزادتان است. خبر بهتر اینکه بعد از زایمان شبکه ی رگ ها ناپدید خواهند شد.

توصیه هایی برای هفته سیزدهم بارداری

  • سه ماهه ی دوم در همین نزدیکی است و با آن افزایش تمایل جنسی همراه است. از آن لذت ببرید. اما اگر در خانواده ی خود سابقه ی سقط جنین یا زایمان زودرس را داشته اید بهتر است از آن دوری کنید.
  • وقت اولین سونوگرافی خود را هنگامی بگیرید که شریکتان هم بتواند شما را همراهی کند. تحقیقات اخیر نشان داده دیدن عکس های سونوگرافی به مردان کمک می کند راخت تر بتوانند نقش پدرانه ی خود را بپذیرند.
  • از یبوست رنج می برید؟ میوه هایتان را پوست نکنید. هر سیب با پوست ۴٫۴ گرم فیبر دارد که به یبوست شما کمک می کند. در حالی که هر نیم لیوان سس سیب تنها ۱٫۵ گرم فیبر دارد.آب سیب تنها نیم گرم دارد.