هفته دوازدهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک آلوی کوچک است!

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۶.۴ سانتیمتر طول، ۱۴ گرم وزن!
حدودا ۶.۴ سانتیمتر طول، ۱۴ گرم وزن!
seed
۲۸
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته دوازدهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

حرکت بزرگ
در طی هفته ی هشتم، روده های جنین شما در حال بیرون زدن از فضای بند ناف بود. اما حالا آماده شده تا به ناحیه ی شکمی برود و این فرآیند در هفته ی آینده آغاز می شود.
مادربزرگ آینده
غده ی هیپوفیز در زیر مغز شروع به تولید هورمون کرده، یعنی بچه ی شما می تواند یک روزی بچه های خودش را داشته باشد.
مبارزه با میکروب ها
مغز استخوان جنین شما در حال تولید گلبول های سفید است، پس او حالا می تواند با میکروب هایی که در زمین بازی بچه ها وجود دارد مقابله کند.

در حال حاضر جنین شما حدود ۱۴ گرم وزن دارد. و از سر تا باسنش حدود ۵ تا ۵٫۵ سانتی متر است. تقریبا به اندازه ی یک آلو. شاید به نظرتان عجیب بیاید چرا که از بیرون تقریبا چیزی مشخص نیست. اما در هفته ی گذشته اندازه ی نوزاد شما دو برابر شده است.

دستگاه گوارش نوزاد به کار می افتد

در هفته دوازدهم بارداری یک تغییر بزرگ در بدن نوزاد شما اتفاق می افتد و در این هفته وظیفه ی عظیم ساخت پایه و اساس بدن تقریبا تمام شده است. در دوازدهمین هفته از بارداری اکثر دستگاه های بدن نوزادتان نیز شکل گرفته هرچند هنوز راه زیادی مانده تا همه چیز به کمال برسد. حال به دوره ی نگه داری رسیده ایم. در این دوره دستگاه های موجود در بدن نوزاد در حال تحول در ۲۸ هفته ی آینده است و اندام های داخلی به کار خواهند افتاد. دستگاه گوارشی جنین شروع به کشش بافت های عضلانی کرده و به کار می افتد. این کار به نوزاد یاد می دهد تا پس از تولد چگونه غذا را درون دستگاه گوارشی به پایین هدایت کند. مغز استخوان شروع به تولید گلبول های سفید می کند که به نوزادتان کمک می کند با عفونت ها و بیماری ها بجنگد و از او مراقبت کند. غده ی هیپوفیز نوزاد در انتهای مغزش شروع به تولید هورمون هایی می کند که به او کمک می کند تا در چند دهه ی آینده نسل خودش را ادامه بدهد.

ضربان قلب

اگر تا الان افتخار آن را نداشته اید، در چک آپ این هفته دیگر به طور قطع ضربان قلب فرزندتان را خواهید شنید. صدایی که قلب شما را از شادی آکنده خواهد کرد.

توصیه هایی درباره هفته دوازدهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته دوازدهم بارداری

baby size week 1 and 2

سرگیجه

در حالی که به انتهای سه ماهه ی اول بارداری خود نزدیک می شوید، رحم شما که در حال حاضر به اندازه ی یک گریپ فروت بزرگ شده است، از انتهای لگن شما به جلو و وسط شکمتان خواهد آمد. اگر خوش شانس باشید این پدیده موجب از بین رفتن یک عارضه ی ناخوشایند کن سه ماهه ی اولیه ی بارداری یعنی نیاز مداوم به ادرار، خواهد شد. همچنین با فرا رسیدن سه ماهه ی دوم بعضی دیگر از عوارض بارداری مانند حالت تهوع ، حساسیت نوک پستان ها ، ویار و دلزدگی های غذایی و خستگی کاهش خواهند یافت. اما عارضه ی دیگری در این میان اضافه خواهد شد و آن سرگیجه است.

و بله! باز هم تقصیر همراه قدیمی شما، پروژسترون است. این هورمون باعث ریلکس شدن رگ های خونیتان شده و با این کار جریان خون را به سمت نوزادتان افزایش می دهد( که برای نوزادتان مفید است.) اما بعد خون با سرعت کمتری به بدن مادر باز می گردد( که برای مادر خوب نیست) این پدیده به این معناست که شدت خون در بدن و مغز شما کاهش می یابد. این فاکتور ها موجب احساس سرگیجه( مخصوصا هنگامی که ناگهان از جای خود بلند می شوید) می شود. پس بهتر است در این دوره به آرامی حرکت کنید.

عامل دیگری که موجب سرگیجه می شود کمبود قند خون شماست. این پدیده در اثر نداشتن یک برنامه ی غذایی منظم اتفاق می افتاد. پس سعی نکنید هنگامی که شکمتان خالیست بدوید یا حتی راه بروید. یک توصیه: اگر احساس سرگیجه یا غش کردن دارید دراز بکشید یا نشسته و سرتان را میان زانو هایتان بگذارید. نفس عمیق کشیده و لباس های تنگ خود را در بیاورید.( برای مثال دکمه ی شلوار جینتان را باز کنید) هنگامی که کمی حالتان بهتر شد چیزی برای خوردن یا نوشیدن پیدا کنید.

دست و پنجه نرم کردن با کاهش میل جنسی

ممکن است حس کنید شبیه یک ماهی بادکنکی شده اید.( با میل جنسی پایین و همان میزان باد کرده) ولی چرا همچین حسی دارید؟ هورمون ها بر زنان مختلف تاثیرات مختلفی دارند. ممکن است بعضی میل جنسی بیشتر یا کمتری داشته باشند. لذت بردن از یک آمیزش جنسی در حالی که موقع شام حالت تهوع داشتید برای شما سخت خواهد بود. یا وقتی حتی انرژی بستن دکمه های لباستان را ندارید، یا سینه هایتان بزرگ شده اما آن قدر حساس شده اند که اجازه نمی دهید کسی آن ها را لمس کند… هر احساسی که دارید طبیعی است. سعی کنید از لحاظ احساسی با شریکتان ارتباط نزدیکی داشته باشید و به این فکر کنید که در سه ماهه ی دوم میلی که از دست داده اید را باز خواهید یافت.

عوارض بارداری در هفته دوازدهم

کاهش تعداد مراجعات به دستشویی
احساس نیاز به ادرار مکرر در شما کم کم از بین خواهد رفت. اما فراموش نکنید تا با انجام تمرینات kegel در ماه های آتی از بی اختیاری ادرار ناشی از بارداری جلو گیری کنید.
سردرد های گاه و بی گاه
حواستان باشد که در طول روز غذا بخورید. اگر از یک وعده بپرید سطح قند خونتان پایین می آید که می تواند منجر به سردرد بشود. همچنین به یاد داشته باشید که استفاده از استامینوفن در دوران بارداری مشکلی ندارد.( اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.)
افزایش حس بویایی
اگر بینی شما در این روز ها بیش از گذشته حساس شده بهتر است پنجره ها را باز کنید. همچنین می توانید یک برش لیمو در نزدیکی خود گذاشته و هنگامی که احساس تهوع به شما دست داد آن را ببویید. مرکبات دلپیچه را التیام می بخشد.
خستگی
در سه ماهه ی اول بارداری بدن شما دائم در حال کار است تا جفت را بسازد. این کار از شما انرژی زیادی می گیرد. پس سعی کنید تا جای ممکن استراحت کنید و قبل از اینکه نوزادتان هرشب شما را ساعت سه صبح بیدار کند، تا جای ممکن بخوابید.
افزایش بزاق دهان
این عارضه ی اذیت کننده در هنگامی که به سه ماهه ی دوم بارداری برسید از بین خواهد رفت. با جویدن آدامس های بدون قند و استفاده از دهان شویه با آن مقابله کنید.
ورم معده و تخلیه ی بیش از حد گاز معده

یک راه برای کاهش این عارضه ی خجالت آور کاهش سرعت در غذا خوردن است زیرا با بلعیدن سریع غذا ممکن است مقداری هوا نیز داخل شکمتان شود که باعث ایجاد باد در شکم ورم کرده ی شما بشود.

توصیه هایی برای هفته دوازدهم بارداری

  • تمام مادران باردار در دوره بارداری خود فصل سرماخوردگی( آبان تا اردیبهشت ) را تجربه خواهند کرد. به همین دلیل توصیه شده تا تمام مادران باردار واکسینه شوند. تحقیقات اخیر نشان داده که عوارض واکسینه شدن به جنین شما آسیبی نخواهد رساند.
  • تمرینات kegel خود را شروع کنید. سه بار در روز هر بار بیست دفعه عضلات لگنتان را تا ده ثانیه منقبض کرده و بعد رها کنید. با این کار عضلات مثانه و رحمتان تقویت شده و احتمال ابتلا به مشکلات بارداری در آینده کاهش خواهد یافت.