هفته یازدهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک لیمو ترش است!

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۵ سانتیمتر طول، ۸.۵ گرم وزن!
حدودا ۵ سانتیمتر طول، ۸.۵ گرم وزن!
seed
۲۹
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته یازدهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

صدامو می شنوی؟
گوش های جنین شما به مقصد نهاییشان در دو طرف سر بامزه و کوچکش نزدیک تر شده اند.
بچه ی مغزدار
سر بچه ی شما حالا نیمی از طول او را تشکیل می دهد!
انگشت های کوچک دست و پا
خداحافظ انگشتان به هم چسبیده. انگشتان بچه ی شما از هم جدا شده و بیشتر شبیه دست و پای انسان شده. ناخن های دست و پا هم شروع به رشد کرده اند.

نوزادان انگشت های دست و پا در آورده اند

نوزاد شما در حال حاضر کمی بیشتر از ۳٫۷۵ سانتی متر طول و حدود ۷ گرم وزن دارد. با اینکه هنوز نمی توانید جنسیت نوزاد را با نگاه کردن تشخیص دهید، تخمدان در حال پرورش یک دختر است. در هفته ی یازدهم بارداری نوزاد شما ویژگی های یک انسان را داراست: دست ها و پاهایی که جلوی بدنش قرار گرفته، گوش هایی که تقریبا فرم نهایی خود را گرفته اند، مجرای تنفسی باز که در نوک بینی کوچکش قرار گرفته، زبان و سقف دهانی که در دهان تشکیل شده اند و نوک سینه هایی که به چشم می آیند.

فولیکول ها (ریشه های مو) در سر و تمام بدن نوزاد در حال شکل گیری است. چه چیز دیگری باعث می شود نوزاد شما به شکل یک آدمیزاد در بیاید؟ دست ها و پاهایی که انگشتان جدا از هم دارند.( دیگر باید با آن اندام های قورباغه ای شکل خداحافظی کنید.) در این حین، بستر ناخن های دست و پا در هفته یازدهم بارداری شروع به شکل گیری می کند. در چند هفته ی آینده خود ناخن ها نیز رشد خواهند کرد.( پس فراموش نکنید که یک ناخن گیر مخصوص نوزاد را هم به لیست خریدتان اضافه کنید.)
در این حین بدن نوزاد شما در حال کشیده شدن و بالا تنه ی او در حال بلند شدن است. نوزاد شما می تواند در این زمان خود را بکشد و کمی به جلو بچرخاند.

توصیه هایی درباره هفته یازدهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته یازدهم بارداری

baby size week 1 and 2

ممکن است در این روز ها بیشتر احساس گرسنگی کنید که این نشانه ی خوبی است. این پدیده نشان دهنده ی این است که تهوع صبحگاهی شما در حال کاهش و اشتهای شما در حال افزایش است تا مواد مغذی را به بدن شما و نوزادتان برسانید. اما تنها به خاطر اینکه برای دو نفر غذا می خورید زیاده روی نکنید. سعی کنید در دوران بارداری با خوردن غذا های مقوی و کم کردن غذا های مضر و چرب وزن خود را به درستی بالا ببرید. در هفته ی ۱۱ام بارداری پایین ناحیه ی شکم شما کمی بزرگ می شود. هر چند هنوز به نظر نمی آید که باردارید و انگار فقط کمی چاق شده اید.

باد کردن و آروغ زدن

اما حتی اگر شکم شما هنوز تخت است( زنان مختلف در زمان های مختلفی بارداری خود را نشان خواهند داد و هر کدام این کار را به شیوه ای متفاوت انجام می دهند.) به احتمال زیاد متوجه می شوید که دکمه ی شلوار جینتان بسته نمی شود. می توانید این مشکل را بر گردن هورمون بارداری، پروژسترون، بیاندازید. با اینکه پروژسترون باعث حفظ سلامتی شما در دوره ی بارداری می شود، از عوارض نه چندان مطلوب آن باد کردن است… وآروغ زدن…و همچنین تخلیه ی باد معده. چرا که این هورمون لایه های عضلانی را در بدن شما( از جمله دستگاه گوارشیتان) ریلکس می کند. این کار موجب کند شدن فرایند گوارش شده و به مواد مغذی فرصت بیشتری می دهد تا جذب جریان خون شوند و به نوزادتان برسند. اما هرچه که برای نوزاد خوب باشد لزوما برای مادر نیز خوب نیست.

حس پر بودن آزار دهنده ای که در شکم خود خواهید داشت، مخصوصا بعد از غذا خوردن با مرور زمان برای بعضی از زنان ناراحت کننده تر می شود. با بزرگ شدن رحم اندام های داخلیتان جای کمتری خواهند داشت و فشار بیشتری به دستگاه گوارشی شما خواهد آمد. این پدیده باعث می شود تا بیشتر احساس ورم کنید. اما به جنبه ی مثبت آن نگاه کنید: نوزادتان در این درد با شما شریک نخواهد بود. در واقع نوزادتان متوجه هیچ فشاری در درون شما نخواهد شد. شما می توانید با آرام غذا خوردن و دوری از مواد نفخ آور مانند لوبیا و سرخ کردنی ها و نوشابه و شیرینی ها، ورم و نفخ خود را تا جای ممکن کاهش دهید.

کاهش خستگی در دوران بارداری

آیا در این دوران عاشق نشستن و دراز کشیدن هستید؟ خستگی در دوران بارداری پدیده ای عادی است. چرا که شما ۲۴ ساعته در حال ساخت یک نوزاد در درون شکم خود هستید. در چند هفته ی آینده جنین تنها موجودی نیست که در حال رشد در درون بدن شماست. جفت نیز در حال رشد است. اندامی عجیب و معجزه آور که تمام نیاز های فرزند شما را تا زمان به دنیا آمدن تامین می کند. نتیجه ی تمام این اقدامات احساس خستگی خواهد بود. حتی در زمان هایی که هیچ کاری هم انجام نمی دهید خسته خواهید بود.

اما در سه ماهه ی دوم، زمانی که جفت کامل شده و کارش را شروع می کند احساس بهتری خواهید داشت. در این زمان جفت به هورمون های شما عادت خواهد کرد. در این حین سعی کنید تا با خوردن میان وعده ها و کربوهیدرات و پروتئین کافی( پنیرو بیسکوئیت و آجیل و میوه های خشک شده)، قند خون خود را بالا نگه دارید. همچنین سعی کنید تا کمی نرمش انجام دهید. اما از همه مهم تر، به بدن خود گوش دهید و هنگامی که بدنتان شما را به استراحت فرا می خواند، به آن عمل کنید.

عوارض بارداری در هفته یازدهم

ادرار مکرر
همه چیز تقصیر هورمون بارداری HCG است. این هورمون گردش خون را در لگن ها و کلیه ها افزایش می دهد و باعث شده شما به طور مداوم احساس کنید که نیاز به ادرار دارید. اما سعی نکنید تا با کم کردن مایعاتی که می نوشید، نیاز به ادرارتان را نیز کم کنید. شما نیاز دارید تا آب بدن خودتان را تامین کنید. به جای این کار سعی کنید تا کمتر از نوشیدنی های کافئین دار استفاده کنید. آن ها تنها باعث می شوند که بیشتر به دستشویی مراجعه کنید.
حساس شدن پستان ها و تغییرات آن ها
هر چند بزرگ شدن سینه هایتان می تواند جذاب باشد اما دردی که در آن ها احساس خواهید کرد اصلا جذاب نخواهد بود. این موضوع را با شریک خود در میان بگذارید.
حالت تهوع و استفراغ
هنوز در تمام طول روز از تهوع صبحگاهی رنج می برید؟ نگران نباشید چرا که تنها یکی دو هفته تا پایان این وضعیت باقی مانده. اکثر مادران تا هفته ی ۱۲ الی ۱۴ از این حس فارغ می شوند.
ویار ها و انزجار های غذایی
آیا هنوز با بوییدن غذای مورد علاقه ی خود حالت تهوع به شما دست می دهد؟ یا با این که یک گیاه خوار بودید به شدت هوس گوشت می کنید؟ خبر خوب این است که این نیاز های عجیب تا ماه چهارم از بین خواهند رفت.
ورم کردن و تخلیه ی بیش از حد باد معده
چطور می تواند شکم شما تا این حد ورم کند در حالی که جنینتان چند سانتیمتر بیشتر نیست؟ هورمون پروژسترون موجود در بدنتان باعث ریلکس شدن بافت دستگاه گوارشیتان شده و فرآیند هضم شما را کند کرده. در نتیجه شما احساس می کنید ورم کرده اید.
غش کردن یا سرگیجه

بدن شما به میزان کافی خون تولید نمی کند تا به تمام دستگاه گردش خونتان برسد. این پدیده باعث شده تا احساس سرگیجه یا غش کردن بکنید. با دراز کشیدن و بالا گرفتن پایتان گردش خون را در سر افزایش داده و از احساس سرگیجه بکاهید. اگر این کار برایتان مقدور نیست بنشینید، سرتان را بین زانو هایتان قرار داده و نفس عمیق بکشید.

توصیه هایی برای هفته یازدهم بارداری

  • با انجام یک روز در هفته یوگا، از احتمال ابتلا به اضطراب و افسردگی بکاهید. با این کار از احتمال زایمان زودرس و افسردگی پس از زایمان نیز خواهید کاست.
  • دست های خود را به وفور بشویید. با سرما خوردگی در دوران بارداری احتمال آسم را در نوزادتان افزایش می دهید. اگر برایتان مقدور نبود دست های خود را بشویید از ضد عفونی کننده ی دست و الکل استفاده کنید.
  • عاشق آجیل هستید؟ به وفور بخورید. با خوردن این خوراکی سرشار از پروتئین کودک خود را در معرض آلرژی نسبت به آجیل نخواهید گذاشت. با این کار حتی ممکن است از احتمال آن بکاهید.