هفته دهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک آلو بخارا است!

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۳.۸ سانتیمتر طول!
حدودا ۳.۸ سانتیمتر طول!
seed
۳۰
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته دهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

اولین دندان بجه
درحالیکه مروارید های سفید بچه ی شما تا ۶ ماهگی او در نمی آیند، اما ریشه های کوچک دندان او در حال تشکیل در زیر لثه است.
نوبت شکم است
در هفته دهم بارداری معده شروع به ترشح شیره ی گوارشی می کند و کلیه ها هم مقادیر بیشتری اوره تولید می کنند.
ساخت استخوان ها
استخوان ها و غضروف ها در هفته دهم بارداری شروع به تشکیل می کنند. زانو ها و قوزک ها شکل می گیرند و آرنج های کوچک او همین الان هم کار می کنند.

شکل استخوان های نوزاد

رشد نوزاد شما در هفته دهم بارداری بسیار سریع است. نوزادتان تقریبا ۳٫۷۵ سانتی متر طول دارد و به اندازه ی یک آلو سیاه است اما به آن میزان چروک نیست.( حتی با وجود اینکه زمان زیادی را در آب گذرانده است) در واقع نوزاد شما کم کم دارد شکل یک انسان را به خود می گیرد. استخوان ها و غضروف ها در حال شکل گیری اند و اندام های کوچک روی ساق پاها کم کم تبدیل به زانو ها و مچ ها می شوند. بازوها با آرنج ها تکمیل شده و همین حالا هم خم می شوند. اما با وجود اینکه دست های نوزادتان در حال شکل گیری و قوی تر شدن هستند، هنوز بسیار کوچک اند.

اولین دندان های نوزاد

در هفته دهم بارداری جوانه های دندان های نوزادتان کم کم در زیر لثه هایش شکل می گیرند. اما آن مروارید های سفید تا شش ماهگی نوزادتان در نخواهند آمد. باقی اجزا نیز در حال شکل گیری هستند. شکم نوزادتان در حال تولید مایعات گوارشی است و کلیه ها میزان زیادی ادرار تولید می کنند و اگر کوچولویتان یک پسر باشد، در حال تولید تستسترون نیز خواهد بود.( چه مردانه!)

توصیه هایی درباره هفته دهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته دهم بارداری

baby size week 1 and 2

هورمون های دوران بارداری موجب تنبل شدن ماهیچه های روده ی شما شده و باعث می شود شما یبوست بگیرید. فیبر در بستر غلات کامل، میوه ها و سبزیجات می تواند کمک کند. همچنین نوشیدن آب به میزان زیاد و نرمش روزانه هم کمک کننده است. آیا هنوز دارید با حالت تهوع و استفراغ دست و پنجه نرم می کنید؟ پزشک شما ممکن است یک یا چند درمان از موارد زیر را برای تهوع صبحگاهی به شما پیشنهاد دهد.

شکم گرد تر

اگر تا حالا درون آینه را نگاه نکرده و بدن باردارتان را مورد بررسی قرار نداده اید، یک نفس عمیق بکشید. اولین چیزی که بعد از ده هفته بارداری به آن توجه خواهید کرد، گردی کوچکی در پایین شکمتان است. که اگر خودتان لاغر هم باشید بیشتر به چشم می آید. این گردی رحم در حال رشد است که خود نمایی می کند و در حال حاضر به اندازه ی یک گریپفروت است. اما اگر نتوانستید آن را ببینید ناراحت نشوید. تنها چند هفته بعد متوجه آن خواهید شد.

رگ های قابل مشاهده

دومین چیزی که به چشمتان می آید، خطوط آبی ایست که ناگهان روی سینه و شکمتان خود نمایی می کند. اگر لاغر باشید و پوست سفیدی داشته باشید، این رگ ها قابل مشاهده تر هستند. اما حتی زنانی که پوست تیره تری دارند نیز چیزی شبیه به یک نقشه ی اتوبان بر روی پوست خود خواهند داشت. پدیده ای که مشاهده می کنید، شبکه ای از رگ هاست که در حال انتقال خون مضاعف و لازم برای رشد نوزادتان است.

در ادامه ی دوران بارداری، متوجه می شوید که رگ های روی دست ها و پاهایتان نیز پر رنگ تر شده و بیشتر بیرون زده اند. در دوران بارداری، میانگین حجم خونی که در بدن زنان جاریست تا ۵۰% افزایش می یابد و رگ ها باید بتوانند خود را با این افزایش در جریان خون وقف دهند. پس به خطوط آبی روی بدنتان افتخار کنید و بدانید که بعد از به دنیا آمدن نوزاد و اتمام شیر دهی، به طور کامل از بین خواهد رفت.

درمان یبوست

یبوست از بارز ترین عوارض سه ماهه ی اول بارداریست. اما چه کار می توانید برای مقابله با آن انجام دهید؟ از غذا هایی که باعث گرفتگی در سیستم گوارشیتان می شود( مانند نان سفید یا برنج یا پاستا) دوری کنید. دوم، فیبر را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید. غلات کامل ( مانند غلات های غنی شده از فیبر)، میوه های تازه( مانند کیوی، دوست خوب آن هایی که یبوست دارند)، میوه ی خشک شده( زردآلو، هلو، گلابی، سیب، آلبالو و … هر چیزی که بگویید!)، سبزیجات خام یا کمی پخته شده و آجیل و مغز ها از جمله مواد غذایی است که باید در برنامه ی غذایی خود بگنجانید. سوم، با نوشیدن میزان زیادی مایعات، فیبر را بشویید تا پایین برود. مخصوصا آب و آب میوه به وفور بنوشید.

در نهایت به یاد داشته باشید که با حرکت کردن، می تونید همه چیز را به حرکت در بیاورید. این یک دلیل دیگر است که شما را تشویق می کند تا ورزش کنید. اگر وضعیت تا چند روز بعد بهتر نشد، غرور خود را کنار گذاشته و با پزشک خود تماس بگیرید. هیچ دارویی را بدون مشورت پزشکتان مصرف نکنید.

 

عوارض بارداری در هفته دهم

خستگی
به احتمال زیاد هنوز هنگامی که از خواب بیدار می شوید، در تمام بدن خود احساس کوفتگی می کنید. اما نگران نباشید. بعد از یک ماه شما احساس خستگی کمتری خواهید کرد. در این میان سعی نکنید یک ابرمامان باشید. از نزدیکان خود کمک بخواهید. کمی استراحت کرده و اگر می توانید کمی ورزش کنید. بله شاید به نظر بر خلاف عقلانیت باشد که هنگامی که می خواهید به تخت خواب بروید به پیاده روی کنید. اما با انجام این کار حس بهتری به شما دست خواهد داد و راحت تر می خوابید.
حالت تهوع و استفراغ
بدترین کاری که می توانید هنگام حالت تهوع انجام دهید چیست؟ حذف یک وعده ی غذایی.این کار تنها حالت تهوع شما را بدتر می کند. اما غذا خوردن خود باعث به کار افتادن شکمتان می شود. سعی کنید تا از طب سوزنی چینی یا از چسب های مخصوص دریا زدگی استفاده کنید. مک زدن آبنبات های زنجبیلی یا نوشیدنن مایعاتی که زنجبیل دارند نیز می تواند کمک کند.
ویارها یا دلزدگی های غذایی
میان حالت تهوع و دلزدگی های غذایی، به احتمال زیاد افزایش وزن کمتری خواهید داشت. اما این مشکلی به وجود نمی آورد. نیاز های غذایی نوزادتان در این دوره ی زمانی کم خواهد بود. اما با این وجود نمی خواهید خیلی به ویار های خود بها دهید. عیبی ندارد که هر از گاهی یک تکه شکلات بخورید اما اگر ویارتان دارد از کنترل خارج می شود، سعی کنید تا حواس خودتان را پرت کنید. به یک دوست زنگ بزنید، یک کتاب بخوانید، به باشگاه بروید یا کمی پیاده روی کنید.
سوزش معده یا سؤهاضمه
یک راه خوب برای پیشگیری از سوزش معده؟ هنگامی که دراز کشیده اید چیزی نخورید یا بعد از خوردن یک وعده ی سنگین دراز نکشید. همچنین از بالش هایی استفاده کنید تا هنگام خواب، سرتان را بالا تر از بدنتان قرار بدهد. این کار باعث می شود تا اسید معده پایین بماند.
باد کردن و نفخ
با ریلکس شدن تمام ماهیچه های بدنتان به وسیله ی هورمون های بارداری، عضله هایی که در سیستم گوارشی شما هستند نیز ریلکس می شوند. این عمل موجب سؤهاضمه و تولید گاز در شکم می شود.بهترین کاری که می توانید بکنید این است که از غذا های نفخ آور دوری کنید. بهتر است حساب غذا هایی را که می خورید در دست داشته باشید تا شاید بتوانید رابطه ای میان آن ها و نفخ کردن پیدا کنید. بعد می توانید از آن مواد دوری کنید.
افزایش ترشحات واژنی
هورمون بارداری به نام استروژن به همراه میزان زیادی مخاط باعث می شوند خون بیشتری در محوطه ی لگن شما در حال جریان باشد، که برای روابط جنسی شما خیلی هم مفید است. نتیجه ی آن ترشح کم و غلیظیست که ممکن است در این دوره آن را ببینید. این ترشح آزاری به شما نمی رساند پس خود را با انواع شوینده ها و .. اذیت نکنید. این کار ممکن است باعث به هم ریختن تعادلی شود که در واژن شما بوجود آمده و این کمی شما را اذیت کند. با استفاده از نوار بهداشتی خود را خشک نگه دارید.
سردرد های گاه به گاهی
چه چیزی موجب این سردر های جدید در دوره ی بارداری می شود؟ باید هورمون ها را سرزنش کنید. اما عوامل دیگری مانند خستگی، گرسنگی و استرس نیز ممکن است تاثیر گذار باشند. به احتمال زیاد پزشک شما با استامینوفن مشکلی نخواهد داشت اما با ایبوبروفن چرا. البته بهتر است از روش های دیگری برای بهبود سردردتان استفاده کنید. در یک اتاق تاریک دراز بکشید، یک کمپرس سرد را روی صورت یا گردنتان قرار دهید یا کمی هوای تازه استشمام کنید.
غش کردن یا سرگیجه
بدن شما هنوز در حال عادت به میزان خون زیادیست که در آن در جریان دارد. پس باعث تعجب نیست که گاهی احساس سرگیجه کنید. حتما بلافاصله بعد از احساس سرگیجه دراز بکشید . برای کاهش حس سرگیجه کمی خوراکی شیرین به همراه خود داشته باشید و همواره مایعات بنوشید.
رگ های قابل مشاهده
میزان خون اضافی ای که در بدن شما جریان دارد عامل نقشه ی راه هاییست که روی سینه و شکمتان شکل گرفته است. این رگ ها وظیفه ی پر اهمیت انتقال مواد معدنی را از خون به سمت نوزادتان دارند. پس هیچ کاری جز صبر کردن از شما بر نمی آید. اما رد این رگ ها بعدا از بین خواهند رفت.
درد شکم گرد
ماند بسیاری از دیگر عوارض بارداری، درد رشد شکمتان هم چیزیست که هیچوقت به آن فکر نمی کردید. چی چیز موجب ایجاد آن ها می شود؟ رباط هایی که شکم شما را نگه داشته اند در حال کش آمدن و نازک شدن هستند و هنگامی که شکمتان سنگین تر می شود، وزنیکه رباط ها را می کشاند موجب ایجاد درد می شود. بهترین کاری که می توانید در این مورد انجام دهید استراحت در فضایی مطلوب است.

توصیه هایی برای این هفته

  • به شدت احساساتی شده اید؟ این را بدانید که تغییرات خلق و خو بیشتر در سه ماهه ی اول بارداری احساس می شند و در سه ماهه ی دوم از بین خواهند رفت. اما مراقب باشید. احتمال دارد آن ها در ماه های آخر بارداری باز گردند.
  • طبق تحقیقات اخیر،زنان بارداری که هنگام دیدن برنامه ی تلوزیونی مورد علاقه شان غذا می خورند به احتمال زیاد در آینده نیز به فرزندشان در جلو تلویزیون غذا خواهند داد. این کار باعث می شود تا مادر متوجه سیر شدن فرزندش نشود و موجب عادت های نا سالم غذایی شود.
  • در این لحظه، دندان های نوزاد در زیر لثه هایش جوانه می زنند. اما اگر سطح ویتامین دی شما پایین است، ممکن است باعث پوسیدگی دندان هایش شوید. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.