زمانی که تابستان شیرین دوست داشتنی تمام می شود و فصل بارندگی هم می گذرد خیلی ها با یک لبخند شاد در چهره شان به استقبال زمستان می روند. تصویر ایده آل برای مادر جوانی که زمانش را با نوزادش در زمستان سر می کند این است که نوزادش را در پتو پیچیده، او را با یک دست بغل گرفته و کتاب قشنگی برایش می خواند. اما این صحنه رویایی می تواند به آسانی زمانی که نوزاد مریض شود  به هم می ریزد.

حفظ سلامت نوزاد تازه متولد شده در زمستان یکی از اولین مسئولیت های شماست و کودک شما نیاز دارد کلی کمک بگیرد تا در طول این ماه ها سالم وسلامت باشد.

اصول نگهداری از نوزاد

چرا حفظ سلامت نوزاد در زمستان ضروری است؟

نوزادان تازه متولد شده نیاز به حمایت و مراقبت های دائمی دارند تا زمانی که به نقطه ای برسند که بتوانند به روش بهتری از خود مراقبت کنند. اما این نیاز به مراقبت وقتی زمستان می رسد بیشتر می شود. کاهش دمای محیط موجب فرآیندهای مختلفی در بدن می شود تا خودش را ایمن نگه دارد و اندام های حیاتی به خوبی عمل کنند. بیشتر انرژی بدن صرف این می شود تا دمای کلی را در حد متعادلی نگه دارد. دقیقا این همین جایی است که ایمنی بدن به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.

به علاوه، زمستان زمان جشن و سرور برای میکروب ها و ویروس های مختلفی است که سریعا رشد کنند و مکانی برای عفونی کردن و سرایت بیابند. از طرفی با یک سیستم ایمنی ضعیف، نوزاد شما هدف آسانی برای بیماری ها خواهد بود و شانس ابتدا به بیماری افزایش می یابد.

مشکلاتی که به خاطر ویروس های زمستانی به وجود می آید

مراقبت از پوست نوزاد در زمستان بخشی از مسئولیت شماست. یکی از مشکلات کلیدی که در زمستان پیش می آید شیوع ویروس های مختلفی است که قطعا به سهولت بر هر شخصی تاثیر می گذارد. که باعث افزایش بیماری های زمستانی معمولی همانند بیماری های زیر می شود:

  • آنفولانزا و برونشیولیت(التهاب نایژک) که هر دو بر گلو تاثیر می گذارد
  • خروسک و ویروس سرماخوردگی که اگر بی توجهی شود به راحتی شدید می شود
  • انواعی از ویروس های حساس تنفسی، که بر دستگاه تنفسی تاثیر می گذارد و باعث مشکلاتی از قبیل یک سرفه ساده تا مشکلات شدید تنفسی می شود

علائم عفونت های زمستان بر روی نوزادان

اغلب عفونت ها که در زمستان پیش می آید علائم قوی ای دارند، که اصلی ترین آن موارد زیر هستند:

  • سرفه های شدید که منجر به استفراغ می شود
  • مشکل داشتن در تنفس، که باعث می شود نوزاد بریده بریده نفس بکشد یا تنفس کوتاه داشته باشد
  • صدای خس خس کردن هنگام خواب یا بعد از سرفه کردن
  • داشتن درد در قفسه ی سینه به خاطر تورم شش ها در نتیجه ی عفونت دستگاه تنفسی
  • آبریزش بینی، تب، سرفه با سردرد و کوفتگی بدن

توصیه های مفید برای حفظ سلامت نوزاد در زمستان

برای درک بهتر اینکه چگونه باید از پوست نوزاد در زمستان مراقبت کرد و مطمئن شد که او در طول این فصل سالم و سلامت است توصیه هایی برای شما وجود دارد که می توانید آن ها را به خاطر بسپارید و برای حفظ سلامت نوزادتان آن ها را در عمل به کار ببرید.

۱٫ استفاده از دستگاه رطوبت ساز

در برخی نواحی، دما می تواند کاهش یابد که استفاده از سیستم گرمایشی یا هیترهای دستی در نزدیکی کودکتان را ضروری سازد. در چنین شرایطی، این دستگاه های گرمایشی می تواند باعث تبخیر رطوبت هوا شود و باعث خشکی هوا و همچنین خشکی پوست نوزادتان شود. یک دستگاه رطوبت ساز در اتاق قرار دهید تا سطح رطوبت خانه به حد مطلوب برسد.

چگونه از نوزاد تازه متولد شده مراقبت کنیم

۲٫ استفاده از مرطوب کننده

پوست نوزاد شما بسیار حساس است و هوای سرد زمستان نیز باعث بدتر شدن آن می شود. برای اینکه پوست نوزادتان را همانطور نرم و شاداب نگه دارید، از کرم های پوست مخصوص نوزادان یا لوسیون خوب استفاده کنید. آن هایی را انتخاب کنید که دارای مواد خوبی همانند شیر و و روغن باشند چون این ها روش های طبیعی خوب برای حفظ شادابی و بافت پوست نوزاد شما است.

۳٫ از محصولات زیاد و متنوع استفاده نکنید

وقتی به والدین می گوییم که از نوزادتان مراقبت کنید خیلی از آن ها در این مراقبت، زیاده روی خواهند کرد. استفاده از لوسیون ها و کرم ها خوب است. اما در تلاش برای تمیز و امن نگه داشتن کودک در برابر عفونت ها، ممکن است او را بارها به حمام برده و بشورید که باید از شامپو ها و صابون ها استفاده کنید. این مواد رطوبت پوست نوزاد را از بین می برند و حتی بدتر پوست آن ها را خشک می کنند. استفاده از آب در زمستان خوب است و سعی کنید تا از صابون ها هفته ای یک بار استفاده کنید.

۴٫ پوست نوزاد خود را خوب ماساژ دهید

مهم نیست که نوزاد شما در چه فصلی از سال دنیا آمده باشد، ماساژ دادن نوزادتان توسط پزشکان و پرستاران بسیار توصیه می شود. ماساژ دادن جریان خون را در بدن کودک تحریک می کند و احساس خوبی را در آن ها ایجاد می کند که به طور غیر مستقیم ایمنی سیستم بدن نوزاد را افزایش می دهد. هنگام ماساژ در یک محیط گرم باشید و زمان مناسبی را انتخاب کنید. برای استفاده از روغن های طبیعی تردید نداشته باشید.

۵. از پتوهای سنگین استفاده نکنید

کشیدن یک پتوی خوب و سنگین بر روی نوزادتان برای گرم نگه داشتن او شاید بهترین راه برای آرامش و آسایش او در زمستان باشد. اما این کار برای او بی خطرترین راه نیست. عدم توانایی او برای کنار زدن پتو و یا کشیده شدن پتو روی صورتش می تواند منجر به مرگ ناگهانی نوزاد شود. از یک پتوی سبک استفاده کنید و دمای اتاق را به حد مطلوب نگه دارید.

۶٫ استفاده از لباس های راحتی

اینکه دائما کودک خود را با سویشرت های ضخیم و دستکش و جوراب و کلاه بپوشانید می تواند مانع از حرکت آزادانه ی او شود و پوشیدن آن همه لباس واقعا آزاردهنده است. با توجه به دمای اتاق، لباس را انتخاب کنید  و لباس هایی را انتخاب کنید که کاملا بدن او را بپوشاند اما محدود کننده نباشد. دستکش و جوراب توصیه می شود چون باعث می شود نوزادتان در آرامش بخوابد.

نکات نوزاد داری

۷. حفظ دمای گرم و مناسب

گرم و راحت نگه داشتن خانه و اتاق کودکتان در زمستان یک چالش بزرگ است. اگر در جایی زندگی می کنید که اغلب هوای سرد جریان دارد پنجره ها را ببندید. گفته می شود که مطمئن شوید راهی برای تهویه ی هوا وجود دارد. اگر لازم شد که نوزادتان راحت باشد از یک هیتر استفاده کنید.

۸. پیگیری کردن برنامه های واکسن

بله، زمستان زمانی است که کودکان بیمار می شوند و سطح ایمنی بدن آن ها کاهش می یابد. اما این دلیلی نیست تا هر واکسنی را بیخیال شوید از ترس این که ممکن است کودک خود را مریض کند. بلکه بر عکس، بسیار مهم است که در زمان درست واکسن هایی که لازم است تزریق شود که با هیچ مشکلی در زندگی یا در در همین زمستان مواجهه نشود. اگر زمانی باشد که اتفاقی واکسن زدن را فراموش کرده باشید جلسه ی بعدی را با پزشک خود هماهنگ کنید و آن را فراموش نکنید.

۹. شیردهی را متوقف نکنید

 شیر مادران گنجی سرشار از آنتی بادی ها و مواد مغذی است که به نوزاد کمک می کند تا سیستم ایمنی بدنش را تقویت کند و او را در برابر بیماری های ساده محافظت می کند. ادامه دادن به شیردهی در طول زمستان شما را مطمئن می سازد که این حمایت از طرف مادر ادامه دارد. با این حال، گرمای بدنتان و شیرتان می تواند برای بچه آرامش دهنده باشد.

۱۰. حفظ بهداشت

شما اولین کسی هستید که با نوزاد در ارتباط هستید. که برای همین است که برای شما ضروری است که برای محافظت از بچه ی خودتان تمیز و سلامت باشید. هر زمان که می خواهید کودک خود را در آغوش بگیرید دست هایتان را بشورید و آن ها را با ضدعفونی کننده دست ضدعفونی کنید. میکروب ها می توانند ساده ترین راه ها را برای دسترسی به نوزادتان پیدا کنند بنابراین مطمئن شوید تمام راه ها را برای آن ها ببندید. همچنین از تمام افرادی که با کودکتان در ارتباط هستند بخواهید دقیقا همینطور رفتار کنند.

۱۱. مراقبت های بیرون از خانه

به جز مواردی که هوا کاملا یخ زده است، خوب است که گاهی اوقات از خانه بیرون بروید تا کمی هوای تازه استشمام کنید. حتما کودک خود را از سرتا پا خوب بپوشانید قبل اینکه او را بیرون ببرید. در معرض هوای سرد قرار گرفتن پوست او را فورا ناراحت می کند. فقط کمی هوا به نوک پاهایش بخورد اما اطراف شکمش گرم باشد. این ایده آل ترین حالتی است که بدنش در دمای خوبی قرار بگیرد.

۱۲٫ قرار دادن سوپ در رژیم غذایی

اگر کودک شما به سنی رسیده است که می تواند غذاهای جامد مصرف کند، زمستان زمان عالی ای برای معرفی دنیای سوپ ها به او است. ترکیب هوای سرد و سوپ گرم می تواند برای هر کسی اغواکننده باشد. از آب مرغ یا سبزیجات با پوره کردن آن ها برای درست کردن سوپ استفاده کنید. که بهترین انتخاب برای فرزند شما است. اگر ممکن است کمی سیر نیز به سوپ اضافه کنید چون درمان طبیعی برای بیماری های زمستانی است.

مراقبت از نوزاد در هفته های اول

اگر نوزاد تازه متولد شما در زمستان مریض شد چه باید کرد؟

 گاهی اوقات، حتی با مراعات بسیار زیاد هم نمی توان به جلوگیری از بیماری کمک کرد و نوزاد شما به خاطر بیماری اذیت خواهد شد. داشتن نوزاد کوچکی که مریض است واقعا دردسر است و به خصوص اگر در زمستان باشد واقعا چالش برانگیز می شود.

اگر فقط سرماخوردگی یا آنفولانزای ساده باشد از محلول خانگی آب نمک یا قطره های بینی برای باز کردن بینی گرفته نوزاد استفاده کنید و کمک کنید راحت نفس بکشد. که خودش به تنهایی باعث آسودگی خاطر است.

مطمئن شوید که نوزاد شما بدنش هیدراته بماند. به او شیر بدهید یا به او آب بدهید. اگر می تواند سوپ یا مایعات دیگر بنوشد غذاهای مختلفی به او بدهید تا او را مشتاق غذا خوردن کنید و سطح مایعات بدنش کافی باشد.

بغل کردن کودک و عشق ورزیدن به او و با او زمان گذراندن به اندازه ی دیگر نکات احتیاطی دیگر اهمیت دارد. خیلی وقت ها، وجود راحتی و آرامش و امنیت خود می تواند به بدن کمک کند که خود به مقابله با عفونت ها بپردازد. اگرچه اگر نشانه ها و علائم عفونت ها در حال بدتر شدن بود فورا به پزشک مراجعه کنید.

زمستان زمان تفریح خانواده است، اما همچنین زمانی است که می تواند  بیماری مختلف را به همراه بیاورد. دانستن بهترین درمان خانگی برای مراقبت از پوست نوزاد در زمستان در کنار احتیاط های ضروری برای جلوگیری از بیماری باید اولین قدم در گذراندن یک زمستان  بی خطر باشد. در مورد هر مشکل سلامتی با پزشک خود در ارتباط باشید تا سریعا نظر او را بپرسید. در خانه شرایط مناسبی ایجاد کنید که گرم و سالم باشد و نوزاد شما از اولین زمستانی که می گذراند با شادمانی لذت ببرد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید