علائم و نشانه های اختلال بیش فعالی-کم توجهی معمولا قبل از ۱۲ سالگی ظاهر می شود. در اکثر موارد تشخیص تفاوت بین این اختلال و رفتارهای نرمال کودک بسیار سخت است. باید قبل از هر چیز این علائم را کامل بشناسید و بعد از آن در نظر داشته باشید که اختلال ADHD در همه بچه ها از یک نوع نبوده و یکسان هم نیست. در حقیقت سه مدل برای ابتلا به ADHD وجود دارد که برخی این ۳ مدل را به عنوان انواع اختلال بیش فعالی-کم توجهی به شکل زیر دسته بندی می کنند:

انواع بیش فعالی در کودکان

انواع اختلال بیش فعالی-کم توجهی (ADHD)

۱) نوع بیش فعالی به همراه تحریک پذیری بالا و بروز رفتارهای خطرناک

کودکان مبتلا به این نوع ADHD، دارای علائم بیش فعالی بوده و احساس نیاز به تحرک مداوم دارند. آنها با کنترل شدن مبارزه می کنند، اما به طور معمول مشکل بی توجهی و عدم تمرکز ندارند. این نوع بیش فعالی اغلب در کودکان بسیار کوچک دیده می شود.

معمولاً نشانه های این نوع از ADHD ساده تر تشخیص داده می شوند و کودکان مبتلا به این نوع اکثراً با نشستن در کلاس و مدیریت رفتار خود مشکل دارند.

۲) نوع بی توجهی

کودکان مبتلا به این نوع ADHD، مشکل توجه و حضور ذهن دارند. حواس آنها به راحتی پرت شده و نمی توانند تمرکز کنند، اما مشکل پرخاشگری یا بیش فعالی ندارند. این نوع از ADHD گاهی اوقات به صورت غیر رسمی به عنوان اختلال نقص توجه یا ADD نیز نامیده می شود. این اختلال بر توانایی افراد در تمرکز بر روی چیزهایی مانند انجام تکالیف مدرسه، تعاملات اجتماعی و فعالیت های روزمره ساده ای مانند مسواک زدن و لباس پوشیدن نیز تاثیر می گذارد.

کودکان مبتلا به این نوع ADHD، ممکن است با انجام کارها یا دستورالعملها مشکل داشته باشند. آنها تنبل به نظر می رسند و پردازش اطلاعات در آنها به کندی انجام می شود. تشخیص اطلاعات مهم از بی اهمیت اغلب برایشان دشوار است و ممکن است به راحتی پریشان، فراموشکار و بی دقت ظاهر شوند.

بسیاری از والدین می گویند که در تشخیص اینکه فرزندشان به این نوع اختلال مبتلا است یا فقط کمی شیطنت های طبیعی دوران کودکی را سپری می کند دچار تردید شده اند، زیرا در هر دو حالت اگر از فرزند خود بخواهید که دندان هایش را مسواک زده و سپس بخوابد، ممکن است ۱۵ دقیقه بعد او را در حال یک بازی هیجانی ببینید.

ممکن است به نظر برسد که بچه های دارای ADD به حرف والدین خود گوش نمی دهند، اما واقعیت این است که اغلب این بچه ها همه چیز را به دقت گوش می دهند اما نمی توانند اطلاعات غیر ضروری را فیلتر کرده و تمرکز بر روی یک چیز خاص و مهم داشته باشند.

کودکان مبتلا به این نوع ADHD ممکن است به این دلیل که در کلاس ناسازگاری و سوء رفتار ندارند، چندان تحت رصد قرار نگیرند. در حقیقت از آنها ممکن است به عنوان فردی که خجالتی بوده و یا کسی که در عالم خودش است، تعبیر شود. آنها ممکن است مشکلات رفتاری قابل توجهی نداشته باشند، اما با توجه به عارضه کم توجهی ممکن است مشکلاتی برایشان ایجاد شود.

۳) نوع ترکیبی

کودکان مبتلا به این نوع ADHD مشکلات بیشتری را در هر دو شکل فوق از خود نشان می دهند. با این وجود، مشکلات بیش فعالی آنها به تدریج و پس از ورود به دوران نوجوانی کمتر می شود.

بنابراین لازم است علائم ADHD را بررسی کنید. چگونگی تشخیص ADHD، نحوه بروز و تفاوت آن در دختران و پسران و اقدامات بعدی در صورت تشخیص بیماری از مراحل بعدی کارهایی است که شما باید انجام دهید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید