تقریبا در نیمه های بارداری چهارمم بود که متخصص زنان به من گفت که دچار عفونت ادراری شده ام. و برای درمان باید آنتی بیوتیک استفاده کنم.

وقتی جواب آزمایش ادرارم مثبت شد بسیار متعجب شدم، هیچ علامتی نداشتم به همین دلیل فکر نمی کردم که دچار عفونت ادراری شده باشم. و دکتر به خاطر آزمایش های روتین بارداری متوجه عفونت من شد.

عفونت مجاری ادراری چیست؟

وقتی باکتری از جایی بیرون از بدن وارد مجاری ادراری بدن زن می شود باعث ایجاد عفونت می شود.

زنان بیشتر از مردان مستعد گرفتن این عفونت هستند. آناتومی بدن زنان باعث می شود که باکتری به راحتی از واژن یا اطراف مقعد وارد مجاری ادراری شود چون در فاصله ی کمی از هم قرار دارند.

کیا تو بارداری عفونت ادراری داشتن

چرا عفونت مجاری ادراری در بارداری شایع است؟

این عفونت در بارداری بسیار متداول است. و دلیلیش هم این است که جنین در حال رشد می تواند به مثانه و مجاری ادراری فشار وارد کند. که این باعث ورود باکتری می شود یا باعث ترشح ادرار می شود.

همچنین تغییرات فیزیکی مورد توجهی وجود دارد. در شش هفته اول بارداری تقریبا تمام زنان باردار اتساع مجاری ادراری را تجربه می کنند که مجاری ادراری تا زایمان زایمان گشادتر می شوند.

گشاد شدن  مجاری ادراری در کنار افزایش حجم مثانه ، تمامی این ها باعث می شود که ادرار در  پیشابراه بیشتر بماند که باعث رشد باکتری می شود.

بدتر از همه، ادرار یک زن باردار بیشتر جمع می شود. که همچنین انواع خاصی از هورمون ها و قند ها را دارد. که این موارد باعث رشد باکتریایی و توانایی کمتر شما برای مقابله با باکتری های مضر می شود.

تاثیر عفونت ادراری در بارداری بر جنین

علائم این عفونت چیست؟

علائم  ونشانه های این عفونت شامل:

 • ادرار همراه با درد و سوزش
 • ادرار کفی یا خون آلود
 • درد لگن یا گودی کمر
 • تکرر ادرار
 • احساس ادرار داشتن به طور مداوم
 • تب
 • حالت تهوع یا استفراغ

طبق منابع موثق ۲ تا ۱۰ درصد از زنان باردار این عفونت را می گیرند. موضوع بسیار آزاردهنده این است که عفونت مجاری ادراری اغلب در بارداری تکرار می شود.

زنانی که قبل از بارداری این عفونت را گرفته باشند در بارداری بیشتر مستعد گرفتن آن هستند.

درمان طبیعی عفونت ادراری در بارداری

آیا عفونت مجاری ادراری در بارداری خطرناک است؟؟

هر نوع عفونتی در طول بارداری می تواند برای شما و نوزادتان بسیار خطرناک باشد. به این دلیل که عفونت شانس ابتلا به زایمان زودرس را افزایش می دهد.

من به شخصه متوجه شدم که عدم درمان عفونت مجاری ادراری در بارداری می تواند شما را حتی بعد از زایمان نیز از پا در بیاورد. بعد از زایمان دختر اولم وقتی به خانه برگشتم بعد از ۲۴ ساعت تب ۴۱ درجه گرفتم. و به خاطر عدم درمان عفونت مجاری ادراری با عفونت شدیدی به بیمارستان برگشتم شرایطی که به آن پیلونفریت گفته می شود. پیلو نفریت یک بیماری بسیار کشنده برای مادر و نوزاد است. عفونت به کلیه های من رسیده بود و در نتیجه آسیب دیده بودند.

خب نتیجه ماجرا؟ اگر هر کدام از علائم عفونت ادراری را دارید آن را با پزشک در میان بگذارید. اگر برایتان آنتی بیوتیک تجویز شد مطمئن شوید تا آخرین دانه قرص هایتان را مصرف کنید تا عفونت از بین برود.

درمان سنتی عفونت ادراری در بارداری

گزینه های درمان چه هستند؟

شما می توانید با انجام کارهای زیر از گرفتن این عفونت جلوگیری کنید:

 • زود به زود مثانه خود را خالی کنید به خصوص قبل و بعد از سکس
 • پوشیدن لباس زیر نخی
 • نپوشیدن لباس زیر در شب ها
 • استفاده نکردن از عطر و اسپری
 • نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته بودن
 • استفاده نکردن از صابون و شامپو بدن در نواحی تناسلی

اغلب با آنتی بیوتیک درمان می شود. پزشک شما آنتی بیوتیکی برای شما تجویز می کند که برای بارداری شما بی ضرر اما در از بین بردن باکتری های بدنتان موثر باشد.

درمان عفونت ادراری در بارداری بدون دارو

اگر  این عفونت منجر به عفونت کلیه شود احتمالا باید آنتی بیوتیک قوی تری مصرف کنید یا به جاهای داروهای خوراکی، تزریق وریدی به صورت سرم داشته باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید