بسیاری از مردم فکر می کنند اینکه مادران می خواهند کودک بخوابد برای این است که خودشان بتوانند استراحت کنند. هر چند این یک مزیت خوب خواباندن کودک است، اما هرگز دلیل اصلی نیست. خواب در رشد کودک تاثیر بسیار زیادی دارد. فرزندانتان باید بتوانند به خوبی بخوابند تا از مزایای داشتن خواب سالم بهره مند شوند.

اهمیت خواب در کودکان

مزایای خواب برای نوزادان و کودکان چیست؟

در اینجا چند نقل قول از کتاب “خواب سالم، کودک شاد” در مورد اهمیت خواب برایتان ذکر شده است.

  • خواب در رشد و بهبود عملکرد مغز کودک تاثیر می گذارد.

” خواب کافی به مغز در حال رشد کمک کرده و توانایی تمرکز را بالا می برد. همچنین به خلق و خوی بهتر می انجامد.”

” خواب مانند منبع تغذیه ای است که ذهن کودک را هوشیار و آرام می کند.”

” خواب خوب باعث افزایش قدرت مغز می شود، همانطور که ورزش و تمرین باعث قوی تر شدن عضلات می شود.”

  • داشتن خواب خوب به یادگیری بهتر در زمان بیداری کمک می کند.

“وقتی کودکان یاد می گیرند که خوب بخوابند، در حقیقت یاد می گیرند که بیداری بهینه و مفید داشته باشند.”

“مشکلات خواب نه تنها شبهای کودک بلکه روزهای او را نیز مختل می کند و او را با هوشیاری و احتیاط کمتر، ناتوانی از تمرکز و پریشانی مواجه می سازد. او همچنین از نظر جسمی ممکن است بیش فعال و یا تنبل شود.”

“نوزادانی که در طول روز بیشتر می خوابند، می توانند از محیط زندگی خود بهتر بیاموزند. این امر به این دلیل است که آنها توانایی بهتری دارند تا توجه متمرکز و پایدارشان به اطراف را حفظ کنند. آنها از همه چیز مانند دیدن ابرها و درختان، لمس کردن، احساس، بوییدن، شنیدن و تماشای چهره مادر و پدر خود یاد می گیرند.”

خواب زیاد کودک نشانه چیست

  • خواب به بیداری بهینه و توانایی تمرکز و یادگیری بهتر کمک می کند.

“با خواب مناسب فرزند شما قادر خواهد بود روی اوضاع متمرکز شود، موارد لازم را رعایت کند و وقتی استراحت داشته باشد درست مثل شما چیزهایی را بیاموزد.”

“کودک شما برای آموزش به فیلم و فلش کارت نیازی ندارد. او به خواب احتیاج دارد! همین زندگی ساده و داشتن یک بیداری باکیفیت به تبع خواب مناسب، آموزشهای لازم را به او می دهد.”

گاهی برخی از والدین نگران این می شوند که فرزندانشان چقدر زیاد می خوابند یا از میزان خواب کودکان دیگر تعجب می کنند. اما اگر اینگونه است جای تعجب ندارد، بلکه جای خوشحالی دارد. کودک اگر فاصله زمانی کمتر ولی مفیدتری بیدار باشد خیلی بهتر از این است که مدتی طولانی تر اما خسته بیدار باشد.

  • خواب به داشتن روحیه شاد و پر انرژی کمک می کند.

” بچه های سه ساله که چرت می زنند، نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند با محیط سازگارتر هستند.”

” کودکانی که در سه سالگی بیشتر می خوابیدند سرگرم تر و شادتر و همچنین کمتر بهانه گیر بودند!”

در کل کودکان نوپایی که خواب کافی دارند پرانرژی تر بوده و روحیه مثبت تری دارند.

خواب کودک چقدر باید باشد

  • خواب به سلامت جسمی کمک می کند.

“در مطالعه های کودکان یک و دو ساله این نتیجه حاصل شد که کودکان کم خواب با احتمال بیشتری دچار صدماتی مانند شکستگی استخوان شده و نیازمند به مراقبت پزشکی بیشتری نسبت به کودکانی که خواب کافی دارند هستند.”

” کودکان چاق تقریباً همیشه کودکانی خسته هستند و این امر به این دلیل است که مادرانشان به اشتباه گریه های نوزادان خود را به جای خستگی به گرسنگی نسبت داده اند.”

مزایای خواب در زندگی شما

برخی والدین ممکن است حس کنند که لازم نیست خواب به عنوان یک مهارت به کودک آموزش داده شود زیرا روزی کودک دیگر به چرت زدن نیازی نخواهد داشت. بعضی نیز این تصور را دارند که چرت کودک مانع از خواب مناسب شب او می شود. در حالی که چنین ذهنیتی نادرست است و در حقیقت نوبتی از خواب را که از کودک دریغ می کنید دیگر برای همیشه از دست رفته و ضررش متوجه کودک خواهد بود!

برای توجیه بیشتر به خودتان فکر کنید. شما به عنوان یک شخص وقتی خواب کافی ندارید چه احساسی دارید؟ خسته هستید؟ خوشحال هستید؟ آیا می توانید کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید؟

آیا تحریک پذیر و کم حوصله هستید؟ آیا برای بیدار ماندن نیاز به موسیقی، کافئین و یا قند دارید؟ هنگام رانندگی آیا به هوای سرد برای هوشیار ماندن احتیاج دارید؟

بهترین ساعت خواب برای کودکان

شما خودتان نیز وقتی یک کودک نوپا یا پیش دبستانی و یا دو کودک را هم زمان داشته باشید واقعاً نیاز به خواب را بیشتر احساس می کنید. با وجود فرزندانتان جایی برای فرار کردن و مخفی شدن وجود ندارد. شما باید از آنها مراقبت کنید.

در مورد کودکان نوپا شما به صبر و شکیبایی بیشتری نیاز دارید و همواره بسیار خسته هستید!

همه انسانها به معنای واقعی کلمه به خواب احتیاج دارند. نوزادان نیز انسان هستند و مانند شما به خواب نیاز دارند.

نتیجه گیری

خواب برای کل انسانها مهم است و چرتهای میانه روز برای کودک ضروری تر هستند. خوابیدن کودک یک فرصت تنفس برای مادر نیست بلکه یک ضرورت مهم برای کودک است. بنابراین باز هم تاکید می کنیم که:

“خواب مهم است. خواب بسیار حیاتی است و کودک شما به خواب احتیاج دارد!”

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید