در حالیکه طلاق ممکن است بهترین تصمیم برای این ازدواج های ناموفق در طولانی مدت باشد، اثرات طلاق در اوایل آن می تواند برای هر کدام بسیار مخرب باشد. در بیشتر زمان ها این بچه ها هستند که بیشترین آسیب را می بینند.

واکنش نوجوانان نسبت به طلاق والدین

البته همه ی بچه ها واکنش متفاوتی به اثرات طلاق دارند، اما روانشناسان می گویند که بچه ها براساس سن شان واکنش متفاوتی دارند. بچه های کوچک تر اغلب وقتی متوجه می شوند والدین شان از هم جدا می شوند احساس غم و اندوه دارند و ناراحت می شوند. از طرف دیگر نوجوانان طلاق را به عنوان خیانت می دانند و از والدین شان کناره گیری می کنند.

واکنش نوجوانان نسبت به طلاق والدین
اثرات طلاق روی رفتار نوجوانان

اثرات طلاق بر رفتار نوجوانان

از آن جایی که یک نوجوان سعی می کند از والدین اش فاصله بگیرد ممکن است رفتارهای متفاوتی داشته باشد:

نوجوانان اغلب بر یکی از والدین یا هر دو آن ها خشم می گیرند. در نتیجه رفتارهای زشتی مثل فریاد زدن بر سر آن ها یا به اسم صدا زدن والدین را از خود نشان می دهند یا اینکه صرف نظر از روابط خانوادگی از آن ها کناره گیری می کنند.

• اغلب طرف یکی از والدین را می گیرند و دیگری را با رفتارهای زننده تنبیه می کنند و یا کاملا او را نادیده می گیرند.

• ممکن است نوجوانان بخواهند اجازه داشته باشند که زمان زیادی را با دوستان شان بگذرانند تا از خانه دور بمانند، و اگر این اجازه را نداشته باشند عصبانی شده و رفتارهای زننده داشته باشند.

• ممکن است نوجوانان در مدرسه و یا دیگر فعالیت ها کمتر فعال و مسئولیت پذیر باشند. نمرات آن ها به مرور افت کند و متوجه شوید که در حال وقت گذرانی و پرسه زدن هستند.

• ممکن است رفتارهای پر خطر در نوجوانان افزایش یابد رفتارهایی مثل مصرف الکل، مواد مخدر و بی بند و باری در روابط جنسی.

• برعکس، نوجوانان ممکن است سعی کنند تا رفتارشان را بهتر کنند، نمرات شان را ارتقا بخشند و بیشتر بر تکالیف درسی شان تمرکز کنند تا والدین شان را در کنار هم داشته باشند و با هم ازدواج کنند یا به خاطر مسائلی که فکر می کردند تقصیر آن هاست با هم صلح کنند.

تاثیر طلاق والدین روی رفتار کودک
اثرات طلاق روی نوحوانان

متاسفانه، تحقیقات نشان داده است نوجوانانی که اثرات طلاق والدین شان را تجربه می کنند می توانند در بزرگسالی تحت تاثیر قرار بگیرند. بچه های طلاق ترس حفاظت از خود و بی میلی برای ورود به یک رابطه ای که برایشان تعهد دارد را تجربه می کنند. این مشکلات می تواند منجر به مشکلات رفتاری دیگری شود که می تواند روابط آنها را تخریب کند :

• گرایش به محتاط بودن بیش از حد در روابط
• گرایش به داشتن روابط صوری برای دوری از تعهد
• رفتارهای عمدی برای اینکه شریک متقابل به رابطه متعهد باشد
• تمایل به ترک رابطه هنگام بروز مشکلات

چگونه این درد را کاهش دهیم

خب، تفاوت ها غیر قابل تطبیق هستند و اثرات طلاق اجتناب ناپذیر است. خیلی دردناک است و نمی توان از آن اجتناب کرد. اگرچه، چیزهایی وجود دارد که فقط خودتان برای کم کردن این ناراحتی برای بچه هایتان می توانید انجام دهید.

• سعی کنید تا جایی که می توانید طلاق تان دوستانه باشد. به خاطر بچه ها هم که شده جنگ و دعوا هایتان را به حداقل برسانید.

• وظایف خود را انجام دهید. اگر توافق کرده اید بچه ها را جایی ببینید یا از جایی بردارید به هر طریق شده آن را انجام دهید.

• در مورد همسر سابق تان حرف بیهوده نزنید. این کاری نابالغانه، مضر و کاملا غیر ضروری است تا حرف های زننده در مورد همسر سابق تان به بچه ها بگویید.

با کودک خود در مورد آینده صحبت کنید. بگذارید بدانند که اثرات طلاق باعث بهم خوردن یا عقب انداختن برنامه هایشان نمی شود.

• مراقب خود باشید. به ظاهر خود برسید و سعی نکنید شکسته به نظر برسید. نوجوان شما نیاز دارد تا قوی باشد و اکنون به این قوی بودن نیاز دارند.

• همچنان والدین آن ها باشید. خیلی خوب است که آن ها را هدیه باران کنید اما آن ها بیش از آن، نیاز به راهنمایی و وجود خودتان دارند.

• اثرات طلاق برای هر شخصی که درگیرش می شود سخت است اما تاثیر آن بر نوجوانان با تاثیری که بر جوانان و بزرگسالان می گذارد متفاوت است.

اگر به نظر می رسد نوجوان شما افسرده شده یا رفتارهای پرخطر انجام می دهد هر چه زودتر با آن ها صحبت کنید. اگر این کار به آن ها کمک نکرد، با مشاوران و معلمان آن ها صحبت کنید و آن ها را پیش یک روان درمان ببرید. واکنش کودک شما به طلاق ممکن است اثرات طولانی مدت داشته باشد بنابراین هرچه زودتر آن ها را به مسیر قبل برگردانید برای آن ها بهتر خواهد بود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید