این مقاله در مورد تعدادی از دلایل اینکه علت تولد نوزاد مرده یا مرده زایی چیست توضیح می دهد. از دست دادن نوزاد بسیار سخت می باشد. وقتی این اتفاق بیافتد، دانستن اینکه چه طور باید چه از لحاظ احساسی چه منطقی با آن کنار آمد سخت است.

دلایل تولد نوزاد مرده یا مرده زایی چیست؟

ما در مورد اینکه پس از آن چه اتفاقی خواهد افتاد توضیح می دهیم و اینکه پیشنهاد هایی برای شما داریم تا اولین قدم را در این مسیر سوگواری بردارید. در این مسیر فقط شما و همسرتان درگیر نیستید، بلکه خانواده و دوستان تان هم درگیر می شوند. بنابراین، این مقاله ممکن است برای شخصی که کنجکاو و علت تولد نوزاد مرده باشد یا به شما خیلی نزدیک است و از این واقعه رنج می برد نیز مفید باشد.

علت تولد نوزاد مرده یا مرده زایی چیست

نوزاد مرده یعنی چه؟

نوزاد مرده به معنی تولد نوزادی است که بدون هیچ کدام از علائم زندگی به دنیا آمده است یا بعد از هفته ۲۴ بارداری دنیا آمده است. نوزاد ممکن است در طول سه ماهه سوم بارداری بمیرد که ( مرگ رحمی) نامیده می شود. هم چنین ممکن است نوزاد در طول زایمان یا هنگام تولد بمیرد که (مرگ هنگام زایمان) نامیده می شود. مرگ نوزاد معمولا کم پیش می آید، اما متاسفانه، خیلی هم نادر نیست. در اروپا از هر ۲۰۰ نوزاد یک نوزاد مرده متولد می شود.

علت تولد نوزاد مرده یا مرگ در رحم مادر

دلایل متعددی وجود دارد که چرا نوزاد ممکن است در رحم مادر بمیرد. این دلایل شامل چگونگی قرار گرفتن جفت، عوامل ژنتیکی، سلامت مادر، سن و شیوه ی زندگی و عفونت می باشد. مشکلات مربوط به جفت بیشترین دلیل رایج مرگ نوزاد در رحم است. دوره های پزشکی برای این مشکل نا کارآمد هستند. تقریبا دو سوم نوزادانی که در رحم می میرند به دلیل نارسایی جفت از دست می روند.

دلیل واقعی اینکه چرا جفت به طور صحیح عمل نمی کند هنوز دقیقا مشخص نشده است. اما پزشکان می دانند که اگر جفت به خوبی عمل نکند، رگ های خونی که مادر را به نوزاد وصل می کند منقبض می شوند. که در نتیجه نرسیدن مواد مغذی و اکسیژن به نوزاد، باعث مشکلات مربوط به رشد می شود.وقتی نوزادی مشکلات رشدی داشته باشد به آن محدودیت رشد در رحم یا محدودیت رشد جنینی گفته می شود. این نوزادان به دلیل سن بارداری و یا تاریخی که دنیا آمده اند کوچک نامیده می شوند. خیلی از نوزادانی که مرده دنیا می آیند ناقص و کوچک تر از آن اندازه ای هستند که باید باشند. بیماری بارداری پره اکلامپسی می تواند جریان خون به سمت بچه از طریق جفت را کاهش دهد.

گاهی اوقات یک نقص ژنتیکی یا کروموزومی ممکن است دلیل مرگ نوزاد باشد. این دلایل برای ده درصد مواقع درست است. که می تواند به این معنا باشد که مغز نوزاد، قلب و دیگر ارگان های حیاتی نوزاد کامل رشد نکرده است.

خونریزی شدید در سه ماهه آخر بارداری یا هنگام زایمان دلیل ممکن دیگری است که می تواند علت تولد نوزاد مرده باشد. این اتفاق وقتی می افتد که جفت از رحم جدا می شود(قطع جفت).

شرایط سلامت مادر و داشتن بیماری های مختلف همانند دیابت بارداری و در موارد نادر عفونت ها مثل آنفولانزا و باکتری استریپتوکوک گروه بی، لیستریا (خوردن غذاهای آلوده) یا توکسوپلاسما گوندی (انگل انتقالی از گربه) می تواند دلایلی برای علت تولد نوزاد مرده باشد.

نوزاد مرده
علت تولد نوزاد مرده چیست

هر چه قدر زنی سنش بالا برود، خطر داشتن بچه ی مرده در او بیشتر می شود. این خطر برای مادران با سن بالا در حدود هفته ی ۴۱ در بیشترین حالت است. بنابراین بعضی بیمارستان ها به مادران با سن بالا توصیه می کنند در هفته ی ۳۹ تا ۴۰ قبل از موعد مقرر زایمان کنند. به ندرت، ممکن است یک نوزاد در پایان بارداری مرده به دنیا بیاید.

این احتمالا به دلیل مشکلاتی است که مربوط به جفت است. زنی که چندین هفته از تاریخ زایمان اش گذشته باشد جفت به خوبی قبل عمل نخواهد کرد. در اکثر بیمارستان ها اگر زنی به طور طبیعی در ۴۱ هفتگی زایمان نکنند پزشک به آن ها توصیه می کند با مصرف دارو یا از طریقی دیگر بدنشان تحریک مصنوعی شده و زایمان کنند.

فاکتورهای شیوه ی زندگی، همانند چاقی، مصرف الکل زیاد و استعمال سیگار در بارداری خطر نوزاد مرده را افزایش می دهد. سیگار کشیدن می تواند مانع رشد نوزاد در رحم مادر شود، که مقدار اکسیژنی که از طریق جفت به نوزاد می رسد کاهش می یابد. هم چنین خوابیدن به پشت این خطر را نیز افزایش می دهد. بعضی از متخصصان فکر می کنند که معمولا ترکیبی از عوامل شامل مشکلات مربوط به جفت، سلامت مادر و عوامل مربوط به شیوه ی زندگی در کنار هم علت تولد نوزاد مرده می شود.

وقتی نوزادی در رحم مادر می میرد چه اتفاقی می افتد؟

وقتی نوزادی در رحم می میرد، حقیقت تلخ این است که مادر باید باز هم آن را به دنیا بیاورد، که برای سلامت و بهبود فیزیکی او بهتر می باشد. اینکه نوزادی که مرده از طریق سزارین دنیا بیاید بسیار نادر است. از دست دادن نوزادتان برای شما یک شوک خیلی بزرگ است. شاید در آن لحظه اصلا به خودتان فکر نکنید اما درآن شرایط پزشک بهترین چیزهایی که برایتان مفید است را به شما توصیه می کند.

تیم پزشکی نسبت به احساس شما حساس هستند در عین حال به شما توضیح می دهند که قرار است چه اتفاقی بیافتد. در بیشتر موارد زایمان شما به طور مصنوعی انجام می شود( از طریق تحریک). پزشکان این موضوع را به شما خواهند گفت و قبل از اینکه شروع به تحریک مصنوعی برای زایمان کنند به شما وقت می دهند تا این موضوع را بپذیرید.

بعضی از والدین می خواهند این تحریک مصنوعی برای زایمان هر چه زودتر انجام شود. بعضی دیگر ترجیح می دهند تا یک یا دو روز صبر کنند تا بفهمند چه اتفاقی افتاده است یا اینکه صبر کنند تا زایمان خودش آغاز شود. شاید حس کنید برای تصمیم گرفتن خیلی بی انرژی و بی حس هستید.

البته پزشکان در مورد سلامت شما نگران خواهد بود. اگر متوجه شوند که سلامت شما می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد برای مثال اگر عفونت داشته باشید آن ها به شما توصیه خواهند کرد که هر چه زودتر تحریک برای زایمان را شروع کنید.

چه طبیعی زایمان کنید چه با تحریک یک اتاق خصوصی در بیمارستان خواهید داشت. پزشک یا ماما به شما یک مسکن کاهش دهنده ی درد به شما خواهد داد که جز داروهای بر پایه مورفین می باشد که بتوانید درد را تحمل کنید.

وقتی نوزادی در رحم مادر می میرد چه اتفاقی می افتد

اگر انتظار نوزاد دو قلو یا چند قلو داشتید و یکی از نوزادان مرده باشد احتمالا پزشک به شما می گوید که به طریق تحریک مصنوعی زایمان نکنید. البته باز هم به شرایط خاص شما بستگی دارد. این که نوزادان تان یک جفت اشتراکی دارند و یا اینکه در کدام مرحله از بارداری مرگ اتفاق بیافتد بستگی دارد. شاید پزشک به شما بگوید که به نوزادان دیگرتان فرصت رشد و پرورش بیشتری در رحم تان بدهید.

نوزادان دیگرتان می توانند در زمان مقرر به دنیا بیایند زمانی که برای سلامت شما و آن ها بهترین است. بعضی از والدین از اینکه فرزند زنده و مرده شان را این طور در کنار هم نگه دارند ناراحت هستند اما برخی دیگر با این موضوع مشکلی ندارند.

چه دلایلی باعث می شود نوزادی در هنگام زایمان بمیرد؟

معمولا این اتفاق بسیار نادر است که نوزاد به طور غیر منتظره ای هنگام تولد یا زایمان بمیرد. اکثر نوزادان مرده زمانی که هنوز در رحم هستند از دست می روند. با این حال متاسفانه تعدادی از برخی نوزادان به دلیل اتفاقاتی که در طول زایمان یا تولد رخ می دهد می میرند. وقتی مشکلی هنگام تولد رخ می دهد بسیار تجربه ی ترسناک و کوبنده ای برای والدین است. آن ها خبر ندارند چه اتفاقی در حال افتادن است و کارکنان بیمارستان به قدری در این شرایط برای رفع مشکل مشغول هستند که نمی توانند توضیح دقیقی بدهند.

اگر نوزادی خیلی درشت باشد در شرایط نادر ممکن است شانه های او هنگام خروج از رحم مادر گیر کند و باعث شود جریان اکسیژن کمتری به او برسد. اکثر نوزادان به خوبی احیا می شوند اما گاهی اوقات گیر کردن شانه می تواند علت تولد نوزاد مرده باشد. دلیل نادر دیگری که ممکن است اتفاق بیافتد مشکلات مربوط به بند ناف است که در نتیجه اکسیژن کمتری به نوزاد می رسد. این بند ناف می تواند دور دهانه رحم قرار بگیرد و یا دور گردن نوزاد بپیچد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید