وقتی باردار هستید، یا تصمیم دارید باردار شوید امن ترین انتخاب این است که اصلا الکل نخورید. مصرف الکل در بارداری نوزاد شما را در خطر ناهنجاری های جنینی ناشی از الکل (FASD) قرار می دهد. این بیماری منجر به ناتوانایی های رشد در بچه ها می شود. مصرف دارو در دوران شیر دهی یا بارداری ممکن است ضرر هایی برای نوزاد شما داشته باشد. که شامل مصرف داروهای ممنوعه و گاهی مصرف بیش از حد از داروهای تجویز شده یا مصرف داروهای بدون نسخه می شود.

بوی الکل در بارداری

تاثیرات الکل بر جنین چیست؟

زنی که هنگام بارداری الکل می نوشد ممکن است به جنین در حال رشدش آسیب بزند. الکل از طریق خون مادر به خون نوزاد منتقل می شود و می تواند باعث آسیب و تاثیر بر رشد سلول های نوزاد شود. هم چنین ممکن است مغز و سلول های ستون فقرات نیز آسیب ببیند. واژه ی ناهنجاری های جنینی ناشی از الکل میزان اثراتی که الکل بر نوزاد می گذارد را توصیف می کند. دامنه این مشکلات از خفیف تا شدید می باشد. الکل می تواند باعث شود یک بچه مشکلات فیزیکی یا ذهنی داشته باشد که برای کل عمرش طول بکشد.

اثرات الکل می تواند شامل:

• مشخصات واضح در چهره. برای مثال این بچه می تواند سر کوچک، صورت مسطح و چشمانی تنگ داشته باشد. ان مشخصات در سن ۲ تا ۳ سالگی کاملا واضح می باشد
• مشکلات رشد. کودکانی که قبل از دنیا آمدن شان در معرض الکل بوده اند ممکن است نسبت به بچه های هم سن کوچک تر باشند.
• مشکلاتی در یادگیری و رفتار دارند
• نواقص مادرزادی دارند
• در زمان تولد مشکلاتی در خم شدن و یا تغذیه دارند
مصرف الکل های خیلی قوی در طول بارداری منجر به سقط جنین، جنین مرده و یا بچه ای که زودتر از موعد دنیا بیاید می شود.

مصرف چه مقدار الکل بی خطر است؟

اگرچه نوشیدن الکل های قوی میزان خطر را بیشتر می کند اما مصرف هر مقدار الکل بر رشد نوزاد تاثیر می گذارد. نوشیدن زیاد(حداقل ۵ لیوان یا بیشتر در هر نوشیدنی) در طول بارداری می تواند تاثیر خیلی بدی بر رشد نوزاد بگذارد.
اگر هنگام بارداری الکل ننوشید می توانید از اختلال های جنینی مربوط به الکل جلوگیری کنید. این چیزی است که اکثر پزشکان توصیه می کنند.

خوردن عرق در دوران بارداری

تاثیر که الکل بر رشد جنین می گذارد بستگی دارد به:

• اینکه مادر چه قدر، هر چند وقت یک بار و در کدام مرحله از بارداری الکل بنوشد. بدترین تاثیر هم مربوط به نوشیدن الکل های قوی است.
• اینکه هنگام بارداری از داروهای دیگر استفاده کند، مادر سیگار بکشد یا به هر دلیل دیگری حال ضعیفی داشته باشد. در این موارد، به احتمال زیاد نوزاد مشکل خواهد داشت.
• بستگی به خصیصه هایی که در خانواده منتقل می شود دارد. بعضی از نوزادان بیشتر از دیگران تحت تاثیر الکل قرار می گیرند. البته دلیل آن هنوز مشخص نیست، اما احتمالا به ژنتیک مربوط می شود.

اگر باردار بودید و الکل مصرف کرده باشید چه باید بکنید؟

اگر زمانی که باردار بودید الکل مصرف کرده باشید باید خیلی صریح این موضوع را به پزشک بگویید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید بیشترین فرصت را به نوزادتان داده اید. اگر پزشک این موضوع را بداند ابتدا مشکلات مربوط به اختلالات جنینی مربوط به الکل را بررسی می کند و می تواند سلامت نوزاد شما را قبل و بعد از تولد مشاهده کند. و خواهد دانست که در صورت نیاز هنگام رشد نوزاد باید آزمایشات بیشتری برای شما انجام دهد.

اگر فکر می کنید ممکن است با عدم نوشیدن الکل مشکلی برایتان پیش بیاید با پزشک مشاور صحبت کنید. انجام این کار به شما کمک می کند تا بدانید که الکل چه قدر ممکن است بر بخش های مختلفی از زندگی شما که شامل بارداری تان هم می شود تاثیر بگذارد.

عوارض مصرف الکل در ماه اول باردارى

چه زمانی تاثیر الکل بر جنین مشخص می شود؟

نشانه های اختلالات ناشی از الکل همیشه در هنگام تولد ظاهر می شود. یک پزشک می تواند اثرات شدید الکل بر نوزاد را هنگام تولد به راحتی بشناسد. اما تاثیرات کم، مثل مشکلات رفتاری یا یادگیری احتمالا تا زمانی که کودک به مدرسه نرود مشخص نمی شود.

گاهی اوقات پزشک می تواند مشکلات شدید مربوط به مصرف الکل را قبل از اینکه نوزاد به دنیا بیاید بفهمد. اگر پزشک شما در مورد مصرف الکل بداند او برای شما یک سونوگرافی می نویسد تا بتواند اثرات مصرف الکل بر نوزاد شما را بررسی کند مثل مشکلات قلبی یا تاخیر در رشد. دلیل این مشکلاتی که پیدا می شوند شاید خیلی واضح نباشد. اما این یافته ها به پزشک این هشیاری را می دهد که بعد از تولد، نوزاد ممکن است به مراقبت های ویژه نیاز داشته باشد.

درمان برای کودکی که با اثرات الکل دنیا آمده چیست؟

مراقبت از کودکی که با اثرات الکل دنیا آمده است نیاز به صبوری دارد. این کودکان احتیاج به حمایت بیشتر در مدرسه، یادگیری مهارت های اجتماعی، آموزش شغل و مشاوره دارند. خدمات اجتماعی شاید بتواند به خانواده ها کمک کند تا هزینه ها و احساسات شان هنگام رشد کودکان را مدیریت کنند.

فهمیدن زود هنگام اثرات الکل، حتی اگر خفیف باشند بهترین فرصت را به کودک می دهد تا به تمام توانایی های بالقوه اش در زندگی برسد. فهمیدن مشکلات ممکن است از مشکلاتی در مدرسه و مشکلات سلامت ذهن جلوگیری کند. مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب.
هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند کاملا اثرات الکل بر نوزاد را از بین ببرد. و حتی هیچ درمانی هم وجود ندارد تا این اثرات را کمتر کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید