بی خوابی بیماری شایع مربوط به بارداری است اما نباید در طولانی مدت بدون درمان باقی بماند. بی خوابی مزمن در دوران بارداری سبب افسردگی در زنانی که می خواهند مادر شوند، می شود. بنابراین اگر به مصرف قرص خواب در دوران بارداری فکر می کنید، قرص های خواب بی خطر زیادی در بازار وجود دارد.

بایدها و نباید های مصرف قرص خواب در دوران بارداری
بایدها و نباید های مصرف قرص خواب در دوران بارداری

انواع قرص خواب

انواع مختلفی از قرص خواب در بازار است اما تعدادی از آن ها اثرات اعتیاد آور دارند.

داروی خواب باعث به خواب رفتن می شود کمک به خواب ماندن می کند منجر به وابستگی می شود.

داروی خوابباعث به خواب رفتن می شودکمک به خواب ماندن می کندمنجر به وابستگی می شود
دوکسپینبله
استازولامبلهبلهبله
اسزوپیکلونبلهبلهبله
راملتونبله
تمازپامبلهبلهبله
تریازولامبلهبله
زالپلونبلهبله
زولپیدمبله
زولپیدم با انتشار گستردهبلهبلهبله

این جدول به شما نشان می دهد که کدام دارو، به خواب رفتن شما کمک می کند، کدام به در خواب ماندن و کدام اعتیاد آور است. برخی از مردم خواب شان می برد اما با خواب ماندن مشکل دارند چون مرتبا بیدار و از خوابیدن محروم می شوند. بنابراین انتخاب دارویی که برای شما بهترین است کمی سخت است پس بهتر است از توصیه های یک پزشک بهره بگیرید.

عواملی که بر خواب زنان باردار تاثیر می گذارد

عوامل زیادی وجود دارد که بر الگوی خواب زنان باردار اثر می گذارد. این عوامل هنگامی که در زمان شروع شان زود تشخیص داده شوند، به راحتی از بین می روند. عوامل اصلی عبارتند از:
• اضطراب و عصبی بودن
• احساسات انباشته شده
• مصرف الکل
• وضعیت نامناسب
• مصرف بیش از حد آب قبل از خواب
• لباس خواب نامناسب

آیا مصرف قرص خواب در دوران بارداری صحیح است؟

استفاده طولانی مدت قرص خواب به هیچ کس توصیه نمی شود. اما اگر زن بارداری از اختلال خواب در بارداری رنج می برد، مصرف آنتی هیستامین، دیفن هیدرامین و داکسی لامین که جز داروهای بی خطر محسوب می شوند اشکالی ندارد و باعث خواب راحت در بارداری می شود. این داروها در بنادریل (نوعی آنتی هیستامین که در مداوای آلرژی کاربرد دارد) وجود دارد و می تواند خواب آور باشد.

خطرات و عوارض جانبی مصرف قرص خواب در دوران بارداری

استفاده از قرص خواب در دوران بارداری با یکدیگر سازگار نیستند. علت این که پزشکان قرص های خواب را به ندرت و در شرایط خیلی خاص تجویز می کنند، همین است. داروهای تجویزی دیگری مانند باربیتورات ها (داروی تضعیف کننده ی سیستم عصبی مرکزی) توصیه نمی شوند. در واقع ارتباطی بین نقص هنگام تولد و باربیتورات ها، بنزودیازپین ها و غیره وجود دارد، بنابراین مصرف طولانی مدت قرص های خواب به هیچ وجه حتی توسط پزشکان در دوران بارداری توصیه نمی شود.

پزشکان دارو را تجویز می کنند

دسته بندی های داروها طبق دستور دارو سازی کشورهای مختلف متفاوت است اما به طور اساسی این داروها به ۴ یا ۵ گروه تقسیم می شوند. بنابراین تاثیر و ایمنی آن می تواند طبق این دسته بندی ها نشان داده شود. متاسفانه تجویز قرص های خواب در حیطه ی امنی قرار ندارد. تجویز قرص های خواب، اعتیاد آور و به طور طبیعی خطرناک است و باید تحت نظارت کامل پزشکی قرار گرفته باشد.

بی خوابی طولانی مدت می تواند منجر به بی ثباتی ذهنی شود. اما اگر هنگام شروع بی خوابی کمی مراقب باشید، روش هایی وجود دارد که بتوانید اثرات آن را وارونه کنید که منجر به زندگی ای سالم شود. اما اگر احساس کردید که قرص های خواب اجتناب ناپذیر هستند، باید حتما راهنمایی های پزشک تان مربوط به قرص های خواب را رعایت کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید