بدن کودکان بسیار ظریف و حساس به نظر می رسد. شاید فکر کنید پرستاران و دکترهای بیمارستان خیلی بی ملاحظه نوزادان تازه متولد شده را حمل می کنند. درحالیکه که آن ها با تجربه اند و می دانند بچه ها چقدر قوی هستند.

البته این به این معنی نیست که می توانید آنها را مثل یک عروسک به هر طرف پرتاب کنید. ماهیچه های گردن آنها هنوز آنقدر قوی نشده که سر بزرگشان را ثابت نگه دارد. اما اگر سعی کرده باشید به یک نوزاد لباس بپوشانید، حتما حس کرده اید چطور با تمام نیرویش در پوشیدن آستین ها مقاومت می کند.

نرمش های زیاد و جالبی برای نوزادان وجود دارد. در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان
حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان

بازی کردن با نوزاد

همه ی ما عاشق بازی کردن با بچه ها هستیم. صورت کوچک بچه ها وقتی دهانشان از تعجب باز مانده و به شما خیره شده اند واقعا خنده دار است. آن ها در حال یادگیری و تجربه کردن هستند. در واقع بازی کردن برای نوزادان چیزی فراتر از خوش گذرانیست.
حواستان باشد موقع این بازی ها کودک احساس راحتی کند و حتما در کنارش حضور داشته باشید. اگر حس می کنید از بازی خسته شده یا دیگر برایش جذابیتی ندارد، آن را متوقف کنید. اگر مسئله ای شما را نگران کرده حتما با دکتر مشورت کنید.

حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان
حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان

وقت شکمه!

این رایج ترین حرکتیست که متخصصان اطفال توصیه می کنند. به توصیه ی آن ها هربار بعد از شیر خوردن، کودک خود را به مدت ۱۰ دقیقه روی شکمش بخوابانید.خیلی از آن ها می گویند این کار را روی زمین با یک پتوی نرم انجام دهید. البته یکی از جاهای مورد علاقه ی نوزادان برای دراز کشیدن روی شکم پدرشان است. این کار نه تنها ماهیچه های گردن آن ها را تقویت می کند، بلکه یک رابطه ی صمیمی و سرشار از اعتماد میان کودک و پدر می سازد. این عمل از لحاظ احساسی بسیار مفید است زیرا اغلب پدران در فرآیند شیر دادن و تغذیه ی کودک نقش کمرنگی دارند.

یک گزینه ی دیگر خواباندن بچه روی زانو هایتان است. با این کار هوایی که در شکم بچه گیر کرده هم خارج می شود. خواباندن بچه ها روی شکم باعث می شود به این نوع خوابیدن عادت کنند. شاید بعضی بچه ها از خوابیدن روی شکم خوششان نیاید، اما هرگاه شرایط این کار فراهم بود، از انجام این حرکت دریغ نکنید.
می توانید با قرار دادن یک یا چند کتاب زیر تشک او، یک سطح شیب دار ملایم درست کنید. سر کودک را به سمت پایین شیب قرار دهید. کودک با تکان دادن بدنش خودش را حرکت می دهد و آرام آرام پایین می آید و خیلی سریع این مسئله را یاد می گیرد.

پیشنهاد دیگر استفاده از یک توپ بزرگ ورزشی است. کودک را روی آن بخوابانید و با حرکات آرام چرخشی یا رو به جلو و عقب او را نرمش دهید.

و روش آخر. دراز بکشید و پاهایتان را به سمت شکمتان جمع کنید. کودک را بین ساق هایتان قرار دهید بطوریکه سر کودک میان زانو هایتان ثابت شود. در صورت نیاز از دست های تان برای ثابت نگه داشتن سر کودک استفاده کنید. حالا خیلی آرام پاهایتان را باز کنید یا بالا و پایین کنید. حتی می توانید با حرکت باسنتان به طرفین، حس آرامش به کودک القاء کنید.

حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان

بچه ی قهرمان!

یک نرمش خیلی جذاب دیگر که برای سر و شکم بچه ها مفید است همین حرکت است. یک دستتان را از میان پاهای کودک رد کنید، بطوریکه سینه ی او روی ساق دست شما قرار بگیرد. سر بچه را با کف دستتان بگیرید. حالا نوزاد را با احتیاط دور خانه بچرخانید. برای تعادل بیشتر می توانید از دست دیگرتان استفاده کنید. این حرکت ماهیچه های گردن و پشت کودک را تقویت می کند و اعتماد او را به شما افزایش می دهد.

دراز و نشست بچه ها

نوزاد را روی پتو قرار دهید و دو طرف پتو را طوری بگیرید که دستانتان کمی بالاتر از سر کودک و بدن او میان ساق های دستتان قرار بگیرد. حالا با بالا کشیدن پتو برای او دراز و نشست انجام دهید. اگر حس می کنید لازم است، سر کودک را با کف یک دست و کمر او را با دست دیگر بگیرید و این حرکت را به این شکل ادامه دهید.

می توانید با هر بار بالا آوردن کودک، شکلک های خنده دار در بیاورید و او را سرگرم کنید.

حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان
حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان

پای دوچرخه برای بچه ها

کودک خود را به پشت بخوابانید و قوزک های پای او را خیلی آرام در دست بگیرید. حالا پاهای او را به شکل دایره ای حرکت بدهید، چیزی شبیه دوچرخه سواری. با صدای بچگانه کلمه ی “دوچرخه” را تکرار کنید و کم کم سرعت حرکات را افزایش دهید. بعد از چند ثانیه دست نگه دارید، یکبار دست بزنید و کودک را از زمین بلند کنید. احتمالا یک لبخند دوست داشتنی تحویل می گیرید!

حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان
حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان

کوچولوی رقصنده

بچه ها عاشق ایستادن روی نوک پنجه هایشان هستند. البته این کار برای آن ها سخت است و باید با احتیاط زیادی آنها را ایستاده نگه دارید. کودک را از زیربغل ها بگیرید تا نوک انگشتان پای او زمین یا پای شما را (اگر روی مبل نشسته اید) لمس کند. اجازه بدهید تعادلش را حفظ کند اما بیشتر وزن او را با دستانتان مهار کنید. خیلی از اوقات کودکان پاهایشان را به جلو و عقب حرکت می دهند و به نظر می رسد که یک رقص کوچک می هم می کنند!

می توانید در این حالت او را بالا و پایین کنید. این کار آن ها را آرام می کند و یکی از گزینه های خوب برای آرام کردن بچه های بد اخلاق یا ناراحت است. از خودتان صداهای بامزه یا شکلک در بیاورید تا کودکتان خوشحال شود.

حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان
حرکات کششی و ورزش های مخصوص نوزادان

درست نشستن

نشستن برای نوزادان احتیاج به تمرین دارد. راه های زیاد برای تمرین نشستن وجود دارد. کودک خود را روی مبل بنشانید. دو طرف او بالش بگذارید تا به او در صاف نشستن و حفظ تعادل کمک کند. صندلی کودک برای تقویت ماهیچه های او مفید است ولی برای حفظ نشستن و حفظ تعادل کمکی به آن ها نمی کند. پس برای تقویت تعادل او این روش مناسب نیست.

مطمئنا راه ها های زیادی برای نرمش و تقویت ماهیچه های کودکان وجود دارد اما این متن به رایج ترین آن ها اشاره کرده بود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید