استراتژی های موفق شدن نامادری ها

کار نامادری ها با صعود کوهی از مشکلات شروع می شود. اولین چیزی که بعد از شنیدن کلمه “نامادری” به ذهن تان می رسد چیست؟ خبیث؟ بدخو؟ بدجنس؟ بیشتر مردم به نامادری های سیندرلا و سفید برفی فکر می کنند. زمانی که در یک شرایط و فضای سخت هستید، سخت است که از آن به سادگی بگذرید.

گاهی زنانی که نامادری هستند، مسیرهای اشتباهی می روند. ممکن است آن ها انتظارات غیر واقعی برای خانواده جدید خود داشته باشند و قبل از این که کودکان آمادگی داشته باشند، برای ایجاد خانواده ای صمیمی سخت تلاش کنند. ممکن است نا امیدی از کودکان جدید و کنار آمدن با نقشی که نا مشخص است و تعریفی از آن وجود ندارد، باعث شود پیدا کردن جایگاه شان را در خانواده برای آن ها سخت کند.

نامادری ها اغلب فکر می کنند که باید به عنوان والدین وظایف روزانه شان را انجام دهند. کاری که درست از ورودی خانه شروع می شود. تلاش برای ایجاد نظم و کنترل مشکلات با سختی مواجه می شود، گاهی توسط والدین اصلی حمایت نمی شوند که منجر به داشتن اوقاتی سخت و صدمه زدن به احساسات آن ها می شود. نامادری دختر همسر خود بودن، مشکلات خاص خود را دارد. زمانی که بیش از یک زن برای جلب توجه یک مرد وجود دارد، می تواند به شدت از لحاظ احساسی پیچیده شود که ایجاد کدورت و تنش میان مادران، نامادران و دختران گفتن ندارد.

برخی از بزرگ ترین چالش های نامادری ها

نامادری ها مشکلات زیادی دارند. شاید بزرگ ترین آن، مشخص کردن نقش خود در خانواده و کنار بچه ها باشد. گاهی “خودی” هستند و گاهی کاملا “غریبه”. ممکن است مسئولیت رفت و آمد، پخت و پز، شست و شو و نظم را به عهده داشته باشد اما در بقیه موارد کاری نکند. ممکن است متوجه شود که گاهی همسرش طرف بچه ها را می گیرد.

مهربان بودن کافی نیست

اکثر زنان بر این باورند که اگر به اندازه کافی مهربان و آرام باشند، همه چیز درست می شود و بچه ها از آن ها خوش شان می آیند. آن طور که اکثر خانواده های ناتنی گفته اند، چنین اتفاقی هرگز جواب نمی دهد. کودکان اغلب از نامادری متنفر هستند چون آن ها فکر می کنند که نامادری ها سعی می کنند جای مادر اصلی آن ها را بگیرند، حتی زمانی که نامادری ها سعی می کنند آرام و صبور باشند، باز هم زنی هستند که در اتاق و آشپزخانه، جایی که مادرشان باید باشد، در کنار پدرشان است.

طلاق در خانواده های ناتنی

آمار طلاق در خانواده های ناتنی بیشتر از خانواده هایی است که در ازدواج اول شان هستند. احتمال پایداری این ازدواج، کم است زیرا حدود دو سوم ازدواج هایی که در آن کودکان ناتنی هستند، به طلاق ختم می شود. زنان اغلب مسئولیت حفظ روابط را بر عهده می گیرند که این می تواند برای راضی کردن و گاهی دخالت در کارهای کودکان ناراضی و معترض، بسیار مشکل باشد.

برخی از بزرگ ترین چالش های نامادری هااستراتژی هایی برای موفقیت نا مادری ها

در این جا کارهایی وجود دارد که نامادری ها بتوانند برای ایجاد شانس موفقیت، در خانواده ی ناتنی خود انجام دهند:

۱- مشکلات و پیچیدگی های زیادی در افراد و روابط خانواده های ناتنی وجود دارد که به راحتی قابل حل نیست

خیلی از مشکلات درباره ی شما نیست. همان طور که ال-انون (یک انجمن جهانی خانوادگی که برنامه هایی برای بهبود مشکلات خانواده ها می دهد) می گوید : “شما مقصر نیستید. نمی توانید آن را کنترل و درست کنید”. صبور باشید، آرام پیش بروید و راهی پیدا کنید که خودتان را علت مشکلات ندانید.

۲- با همسرتان صحبت کنید تا نقش و مسئولیت هایتان مشخص شود

اطمینان حاصل کنید که هرکس از آن چه هست و نیست آگاه باشد. از همسرتان بخواهید تا با شما همراه شود و کمک کند تا با هم کارها را شکل دهید.

۳- با بچه ها به تنهایی وقت بگذرانید

روابط به زمان نیاز دارند و بدون روابطی آرام و صلح آمیز، به دست آوردن احترام سخت است.

۴- سعی کنید که تجربیات منفی را خیلی شخصی نگیرید

اکثر مشکلاتی که دارید نه به خاطر شخص خود شما، بلکه به خاطر نقش شما با پدر خانواده، طلاق، سن آن ها و چیز های دیگر است.

۵- کودکان را به وقت گذراندن با پدرشان و همچنین مادر و سایر بستگان شان تشویق کنید

بگذارید تا ببینند که به این روابط که پیش از معرفی شما به خانواده بوده است، احترام می گذارید.

۶- انتظار نداشته باشید که مادر بچه های زن دیگری باشید

به دنبال نقش دیگری با آن ها باشید که بتواند در طول زمان شکل بگیرد.

۷- زمانی را پیدا کنید که بتوانید به صورت روزانه با هر کدام از بچه ها حتی به مدت چند دقیقه تنها باشید

از آن زمان برای رسیدن به آگاهی از آن ها و اتفاقاتی که در زندگی شان افتاده است استفاده کنید. کودکان به سمت بزرگسالانی که برای آن ها و نظرات شان ارزش قائل هستند، تمایل پیدا می کنند. علاوه بر این، زمانی که مناسب بود به کمک آن ها بروید. اجازه دهید که ببینند می خواهید به آن ها کمک کنید و به نیاز هایشان احترام می گذارید.

۸٫ تا زمانی که به سن بلوغ نرسیده اند، از آن ها انتظار قدردانی نداشته باشید. این که زندگی و برنامه تان را برای تطبیق دادن با آن ها و نیاز هایشان تغییر دهید سخت است اما آن ها فقط بچه هستند. همچنین ممکن است باور داشته باشند که حمایت و قدردانی از شما، ناسپاسی نسبت به مادرشان باشد. به انجام کار های خوب ادامه دهید، در نهایت نتیجه می دهد.

۹- در صحبت با همسرتان مثبت باشید

زمانی که نیاز دارید درباره ی مشکلات فرزندان با او صحبت کنید، به آرامی این کار را انجام دهید. آن ها فرزندان او هستند و انتقاد از بچه ها به معنای انتقاد از او و تربیت اوست. وظایف سخت و راه حل های او را برای کنترل مشکلات بشناسید. شما می خواهید که بعد از بزرگ شدن بچه ها و از این خانه رفتن شان هم این ازدواج ادامه داشته باشد.

۱۰- این واقعیت که ممکن است هرگز این بچه ها را دوست نداشته باشید را بپذیرید

در حقیقت حتی ممکن است بیشتر اوقات دوست داشتن شان مشکل باشد. در بسیاری از خانواده های ناتنی این اتفاق می افتد. برخی از جنبه ها و شخصیت های دوست داشتنی شان را بیابید و نسبت به آن ها احترام نشان دهید. مراقب هر گونه تغییر در مسیری که شما و آن ها با هم وقت می گذرانید باشید.

۱۱- بهترین دوست خود باشید

زمانی را صرف تنها بودن، ورزش کردن، دیدار دوستان و صحبت با زنانی با موقعیت مشابه، کنید. این روندی طولانی است و هیچ پاسخ سریع و آسانی برای آن وجود ندارد. مراقب خود باشید و برای زمان طولانی باید محکم باشید.
در حالی که بسیاری از خانواده های ناتنی پایدار نمی مانند، بسیاری دیگر این گونه نیستند. با صبر و شکیبایی و با یک دیگر همکاری کردن می توانید یکی از کسانی باشید که خانواده را پایدار نگه می دارید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید