در مورد بچه های تازه متولد شده توصیه می شود که تا قبل از هشت ماهگی از دادن هر غذای ادویه دار به آن ها خودداری شود. این که صبر کنیم تا بچه شما به حد کافی بزرگ شود تا بتواند ادویه ها را به خوبی هضم کند بهترین کار است. همچنین، وقتی می خواهید ادویه ریختن در غذای کودک را شروع کنید، مطمئن شوید هیچگاه به یکباره این کار را نکنید. بلکه یکی یکی آن ها را به غذاها بیافزایید و برای چند روز بین این کار فاصله بیاندازید.

وقتی چند روز فاصله می اندازید می توانید ببینید که کودک تان نسبت به آن ادویه هیچ آلرژی ای نداشته باشد. همچنین به او این فرصت را می دهید که این مزه های جدید را بچشد. اما از ادویه ریختن در غذای کودک تا سن یک سالگی بپرهیزید چون شاید کودک شما برای چشیدن آن آماده نباشد.

ادویه ریختن در غذای کودک از چه سنی
ادویه ریختن در غذای کودک از چه سنی

هم چنین، مقدار زیادی ادویه به بشقاب غذای او نیفزایید چون ممکن است باعث ناراحتی معده اش شود. فقط مقدار خیلی کمی از ادویه ها را با غذای او ترکیب کنید تا فقط مزه ی آن را بچشد. چون به طور کلی اکثر ادویه ها درون خود کمی نمک طبیعی دارند می توانید دیگر نمک به غذای او نیفزایید.
در اینجا تعدادی غذای خوشمزه برایتان آورده ایم که از این طریق بتوانید مزه ادویه ها را به کوچولویتان بچشانید:

۱٫کالی دال یا سوپ عدس(غذای هندی)

بهترین ادویه ها برای نوزاد
بهترین ادویه ها برای نوزاد

عدس احتمالا یکی از اولین غذاهایی است که به بچه خود می دهید. بنابراین وقتی تصمیم دارید ادویه به رژیم او بیفزایید می توانید از سوپ عدس استفاده کنید. وقتی برای او این غذا را آماده می کنید کمی خردل، زردچوبه یا پودر زیره سبز به غذا بزنید. بعد آن ها را با برنج خیس خرده مخلوط کنید. دادن این غذا به کودک تان تمام مواد مغذی ضروری برای سن او را فراهم خواهد کرد. راهنمای تغذیه کودک ۹ تا ۱۲ ماهه را بخوانید.

۲٫ فرنی هندی

ادویه ریختن در غذای کودک
ادویه ریختن در غذای کودک

زمانی که می خواهید غذایی شیرین به کودکتان بدهید یک دسر محبوب هندی ممکن است اولین انتخاب شما باشد. کمی جوز هندی، هل یا پودر دارچین به عنوان ادویه به غذا بیافزایید. شما با افزودن شیر و برنج به این غذا تمام مواد مغذی را برای بدن او فراهم می کنید و هم چنین زیرکانه مزه های جدیدی را به او معرفی می کنید. از خواص برنج برای کودکان چه می دانید؟

۳٫ پنکیک (نان شیرین و پهن)

آیا می توان در تغذیه کودک از مارمالاد و مواد قندی هم استفاده کرد؟ تصور کنید که می توانید مزه های جدیدی به خمیر پنکیک بیافزایید تا آن را برای کودک تان خوشمزه تر کنید. شاید یک لایه عصاره نعنایی یا مربای توت فرنگی خوب باشد. می توانید با این عطر و طعم ذائقه ی چشایی او را تحریک کنید.

۴٫ ماست

نعنا برای کودکان
نعنا برای کودکان

ماست یکی از آن انتخاب های عالی برای هر مادری است. نه تنها تمام مواد مغذی ضروری را برای کودک فراهم می کند بلکه هضم آن برای معده کودک بسیار راحت است. کاری که می توانید بکنید این است که کمی پودر نعنا به ماست کودک خود بیافزایید. و خوردن او را تماشا کنید که از مزه جدید نعنا لذت می برد. مطمئنا از واکنش او لذت خواهید برد این طور نیست؟

۵٫ دمنوش زیره سبز

زردچوبه برای کودکان
زردچوبه برای کودکان

دمنوش زیره سبز باعث زیاد شدن آب بزاق می شود حتی برای بزرگسالان. بنابراین به نظرتان برای کودک اشتها آور نیست؟ هم چنین طب سنتی می گوید این دمنوش پاک کننده معده می باشد. ما مطمئن هستیم که بچه شما از این طعم تازه لذت خواهد برد. بنابراین این نوشیدنی را به لیست وعده های غذایی خوشمزه که برای تان خوب است بیفزایید.

ما می فهمیم که شما به عنوان مادر شاید نگران خوب غذا خوردن نوزادتان باشید. اما چشیدن طعم های مختلف لذت آور است. فقط مطمئن باشید که در مورد ادویه های که به رژیم او می افزایید مراقب و محتاط هستید. همچنین در مورد هر نوع واکنش آلرژیک هشیار باشید. نگران نباشید. به خودتان اعتماد داشته باشید. موفق باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید