پوست نوزاد تازه متولد شده ظریف و یکی از اجزای سیستم ایمنی بدن اوست. موادشیمیایی، عطرها، رنگ لباس ها، مواد شوینده و محصولات دیگر ممکن است در نوزاد حساسیت پوستی، خشکی و خارش ایجاد کنند. مراقبت از پوست نوزاد در ایام نوروز به دلیل حساسیت های فصلی، مسافرت های نوروزی و تماس با افراد مختلف در عید دیدنی ها اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

در این مطلب چند مورد از آسیب هایی که ممکن است در این ایام به پوست نوزاد وارد شود را بررسی می کنیم. آگاهی داشتن نسبت به این موارد به شما کمک می کند تا از بروز هر گونه آسیب احتمالی به فرزند دلبندتان پیشگیری کنید و تعطیلات نوروز را به بهترین شکل ممکن بگذرانید.

مراقبت از پوست نوزاد در ایام نوروز
مراقبت از پوست نوزاد در ایام نوروز

در دید و بازدید های عید چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

در تعویض پوشک، رودربایستی را کنار بگذارید. رودربایستی والدین در دید و بازدید های نوروزی، به خصوص هنگامی که پوشک نوزاد نیاز به تعویض دارد، می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. اگر به مهمانی های طولانی میروید، صبر نکنید به منزل برگردید و بعد او را تمیز کنید. به محض اینکه احساس کردید پوشک نوزاد نیاز به تعویض دارد، از صاحبخانه بخواهید شما را به اتاقی هدایت کند که بتوانید این کار را انجام دهید.

تمامی لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک را با خود ببرید تا به دردسر نیفتید و با آرامش پوشک را عوض کنید. مطمئن باشید نوزاد شما انقدر ناز و دوست داشتنی هست که دیگران نخواهند کوچکترین آسیبی به پوست زیبای او وارد شود و شرایط را برای شما فراهم خواهند کرد. پس برای خود و کوچولویتان دردسر درست نکنید.

همچنین این اتفاق ممکن است در مسیر سفرهای طولانی نوروز هم بیفتد. یا جایی برای تعویض پوشک نوزادتان پیدا نکنید و رطوبت ناشی از پوشک خیس باعث عفونت و تحریکات پوستی محل پوشک شود. از قبل فکری برای آن بکنید و سعی کنید در سفرها در فواصل زمانی کوتاه تر پوشک کودک را چک کنید و عوض کنید.

در خوشبو بودن افراط نکنید. استفاده افراطی از عطر و ادکلن در عید دیدنی ها، می تواند نوزاد تازه متولد شده ی شما را به شدت اذیت کند. در ۲۸ روز اول نوزاد که دوره نوزادی نامیده می‌شود، بوی بسیاری از عطر‌ها نباید به مشام او برسد و پدر و مادر‌ها هم نباید در این دوره نوزاد‌شان را زیاد ببوسند.

اگر متوجه شدید که نوزادتان مدام آبریزش بینی دارد و عطسه می‌کند، باید استفاده از عطر و ادکلن را کنار بگذارید و یا استفاده از آن را به کمترین مقدار برسانید.

حساسیت بدن به مواد معطر مصنوعی و شیمیایی به این دلیل است که بدن نوزاد مولکول‌های عطر و ادکلن را به صورت آنتی‌ژن خارجی و ناشناخته که به بدن وارد شده‌اند شناسایی کرده و در برابر آنها از خود دفاع می‌کند.

مراقبت از پوست نوزادان

 گزش حشرات را دست‌کم نگیرید. در یک تا دو هفته باقی‌مانده به عید به علت خانه‌تکانی ممکن است بچه‌ها دچار گزش ساس شوند و یا در اثر ذرات و غبار موجود در ملحفه‌ها دچار ضایعه پوستی مانند کهیر‌‌‌هایی که بر اثر گزش ایجاد می‌شوند و یا جوش‌های کوچک قرمز شوند. اما معمولا این ضایعه‌های پوستی حاد نمی‌شوند چون بسیاری از مادر‌ها متوجه این ضایعه‌ها می‌شوند و همراه با کودکشان به پزشک مراجعه می‌کنند.

علائم حساسیت کودک را بشناسید. از علائم کلی حساسیت می‌توان به ضایعه پوستی اشاره کرد که معمولا قرمز‌رنگ و شبیه جوش است و ممکن است کمی تورم یا اِدِم نیز داشته باشد. این تورم پوست در بیشتر موارد همراه با خارش است. البته این ضایعه‌های پوستی ثابت نیستند و در طی ۲۴ ساعت در قسمت‌های مختلف بدن جا‌به‌جا می‌شوند و دمای بدن هم کمی بالا می‌رود.

معمولا مادران می‌دانند که فرزندشان در ۲۴ ساعت گذشته چه غذا‌هایی خورده است. بنابر‌این تاحدودی می‌توانند بفهمند که او به چه غذا‌هایی حساسیت دارد تا دوباره آن را به بچه ندهند. بچه‌هایی که کمی بزرگ شده‌اند و می‌توانند صحبت کنند، احساس خارش خود را به پدر و مادر می‌گویند اما نوزادان در هنگام خارش بدن بی‌قرار می‌شوند و تلاش می‌کنند حتی با مالیدن خود به بقیه، خودشان را آرام کنند.

مادر‌ها می‌توانند با کمپرس یخ و پماد کالامین این ضایعه‌ها را بهبود ببخشند. برای رفع خارش ناشی از حساسیت، مادران باید چند قالب یخ را در کیسه فریزر بریزند و با آن کمپرس سرد درست کنند و سپس این کمپرس سرد را روی ناحیه متورم بگذارند تا سرما کمی آن ناحیه را بی‌حس کند و هم خارش آن را تسکین بدهد. البته شربت دیفن هیدرامین هم در کاهش خارش موثر است .

مراقبت های پوستی نوزاد در سفر :

گزش ناشی از نیش حشرات در سفرهای نوروزی: اگر در مسافرت، کودک دچار گزش سمی مانند گزش بعضی عنکبوت‌ها شده باشد، ناحیه گزیده شده دچار تورم و قرمزی می‌شود و حتی ممکن است کودک تب کند. اگر کودک خواب‌آلود و بی‌قرار نباشد، تب نکند و یا محل گزیده شده ترشح نداشته باشد، مشکلی نیست و خود به خود خوب می‌شود.

مادران همچنین می‌توانند از کمپرس سرد و پماد کالامین استفاده کنند. اما اگر ضایعه پوستی ناشی از گزش ترشح داشته باشد و یا در حال بزرگ شدن باشد، پزشک باید کودک را معاینه کند. گاهی ممکن است نیش حشره در زخم جا مانده باشد و همین باعث خوب نشدن زخم شود. البته مادران اگر نیش حشره را در زخم ببینند می‌توانند آن را دربیاورند در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کنند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید