اُریگامی «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستی های محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. هدف این هنر آفریدن طرح‌های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی اوریگامی در زبان ژاپنی “تا کردن کاغذ” است. اریگامی فقط از تعداد کمی “تا “استفاده می‌کند، ولی همین تاهای ساده می‌توانند به روش‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرح‌های متفاوتی ایجاد کنند.

به‌طور کلی، این طرح‌ها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز می‌شود، که هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ ادامه می‌یابد. اریگامی طیف بسیار گسترده‌ای را در بر می‌گیرد، از کودکان پیش دبستانی تا اساتید دانشگاه. تمام مردم می‌توانند از آن لذت برده و با خلق طرح‌های جدید به تاریخ اریگامی بپیوندند.

در دوره میجی (۱۸۶۸–۱۹۱۲) اوریگامی در برنامه درسی مدارس و حتی مهدکودک‌ها وارد شد. تا کودکان هنر و مهارت کار با انگشتان را بیاموزند. از آن زمان تاکنون کاغذ مربعی ۱۵ در ۱۵ سانتی‌متری اوریگامی در همه‌جا فروخته می‌شود و اوریگامی برای سرگرمی و آموزش در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مطلب نمونه های جالب و ساده ای از اوریگامی را آموزش داده ایم. کافی است روی عنوان هر کدام که پسندیدید کلیک کنید تا مراحل ساخت آن را ببینید…

اوریگامی چیست

آموزش ساخت قورباغه جهنده

نظرتون راجع به یک اوریگامی متحرک چیه؟ فکرشو بکنید، یه قورباغه ی کاغذی که می تونه بپره! اوریگامی، هنر تا زدن کاغذه تا باهاش شکل های مختلف درست بشه. اما این یکی با همشون فرق داره چون می تونه بپره! ساخت این اوریگامی بچه ها و حتی بزرگترهارو هیجان زده خواهد کرد! امتحان کنید.

اوریگامی حیوانات

آموزش ساخت خرگوش

در این آموزش با استفاده از کاغذ و چند بار تا زدن می توانید یک خرگوش بازیگوش و بامزه درست کنید. برای این اوریگامی حتی لازم نیست کاغذ اوریگامی بخرید. فقط الگویی که داخل مطلب گذاشته شده را باید چاپ کنید.

اوریگامی سه بعدی

آموزش ساخت ماهی

اوریگامی ماهی انقدر راحت هست که می توانید با بچه ها به راحتی چندتا در رنگ های مختلف درست کنید و بعد با ماهی ها یک کاردستی جدید درست کنید. چیزی مثل آویز یا کاغذ دیواری آکواریومی!

 

آموزش ساخت اوریگامی سه بعدی متحرک

آموزش ساخت درخت کاج

از محصولات کاردستی کاغذی ژاپنی، درخت کاج اوریگامی کریسمس یکی از پرطرفدار ترین آنهاست. درخت کاج اوریگامی یک مدل دوست داشتنی است. آن را با کاغذ سبز درست کنید و اگر دوست داشته باشید، بافتهای پیچیده تر نیز روی آن قابل اجراست.

آموزش اوریگامی متحرک جالب

آموزش ساخت ستاره شانس

ساخت اوریگامی ستاره شانس بسیار آسان است و خیلی زیبا به نظر می رسد. بعد از دیدن این مطلب شما می توانید صدها مورد از آن بسازید!

اوریگامی متحرک ساده

ستاره اریگامی مدولار (پره ای)

ساخت ستاره اوریگامی، یک مدل محبوب و سرگرم کننده است و بسیار پرکاربرد؛ با انواع کاغذ های رنگی و کاغذ کادو میتوانید این ستاره را بسازید و به عنوان تزئین در جاهای مختلف حتی در تزئین هدیه هایتان از آن استفاده کنید.

اوریگامی ساده حیوانات برای کودکان

آموزش ساخت درنا

در این مطلب ساخت درنا را آموزش می دهیم. در اساطیر ژاپن، هر کس هزار درنای کاغذی بسازد یک آرزویش برآورده می‌شود و در این کشور رسم است که برای بیماران هزار درنا بسازند.

آموزش ساخت پاکت تغذیه مدرسه

آیا برای برگشت به مدرسه آماده شده اید؟ یکی از کاردستی هایی که می توانید برای برگشت به مدرسه درست کنید پاکت تغذیه مدرسه است. خوبی این پاکت این هست که خراب نمیشود و هر روز می توانید از آن استفاده کنید!

آموزش ساخت فالگیر کاغذی (بازی نمکدان)

بازی هیجان انگیز نمکدون یا فالگیر کاغذی رو بلدید؟ در این مطلب یک ورژن خوشگل تر از این اوریگامی ساده را آموزش می دهیم.

اوریگامی ساده و زیبا

آموزش ساخت قایق

در این مطلب یاد میگیریم که چگونه یک قایق کاغذی بسازیم. کودکان عاشق این قایق خواهند شد. می توانند آن را در وان حمام، گودال های آب و دریاچه ها بیندازند و حتی با قایقهای دوستانشان مسابقه برگزار کنند.

اوریگامی پرنده ساده

آموزش ساخت فیجت اسپینر

این اسباب بازی های چرخان شاید فروبرنده همه خشم ماست! ما تصمیم گرفتیم اسپینر ساخت خودمان را بچرخانیم. با استفاده از دو عدد کاغذ اریگامی رنگی، چسب، یک برش کاغذ و چهار سکه، اسپینر خود را برای هر دو هدف سرگرمی و هیجان خواهیم ساخت.

هنر اوریگامی در تزئین کادو

اریگامی روش ارائهٔ اشکال است. روبانها و کاغذهای تزئین کادو یکی از بهترین انتخابهای اوریگامی برای ساختن است. این موارد، اثربخشی و زیبایی هدیه را صد چندان می کنند.

ساخت اوریگامی کلاغ

یک اوریگامی کلاغ برای خود درست کنید. چیزی که این اوریگامی را خیلی جالب می کند ایستادنش است. برای ساخت این اوریگامی زیبا تنها چیزی که لازم دارید یک کاغذ مربع است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید