هنگامی که والدین برای اولین بار کودکشان را در آغوش می گیرند احساس استرس شدیدی می کنند. اما درست در همان لحظه موضوعی که والدین را نگران می کند، امنیت و سلامت کودکان است. اگر چه پس از چند بار پوشک عوض کردن و پس از چند برنامه معمول روزانه این نگرانی ها به یک مسئله ی عادی تبدیل می شود. والدین ممکن است فراموش کنند که در واقع کودکان آن ها چقدر آسیب پذیر هستند. در این مطلب هفت بخش بدن نوزاد که حساس تر از چیزی است که فکرش را می کردید مطرح می کنیم.

اگر چه ریزه میزه های ما ممکن است محکم و قوی به نظر برسند اما در حقیقت بسیار حساسند. لذا باید همه چیز را با حداکثر دقت مراقبت کرد؛ از انگشت های کوچک آن ها گرفته تا سر کوچولو و جذابشان. گوش ها، بینی و چشم های آن ها نیز هر کدام به صورت منحصر به فردی حساس اند.

حساسیت هفت بخش بدن نوزاد که نمی دانستید
حساسیت هفت بخش بدن نوزاد که نمی دانستید

[irp posts=”14143″ name=”کیپ شدن بینی نوزاد در شب را چگونه برطرف کنیم؟”]

ما در سرسره قصد داریم بدون اینکه شما مادران را به کاری واداریم یک یادآوری ساده ارائه دهیم که به شما کمک کند تا کودکانتان را امن و امان نگه دارید. لذا در اینجا برای آشنایی بیشتر با حساسیت های نوزاد، هفت قسمت از بدن نوزاد را که بیشتر از بقیه حساسند را معرفی می کنیم:

۱-مغز

ما با مغز شروع می کنیم چون که احتمالا حساس ترین عضو بدن است و متاسفانه ممکن است با یک سری رفتار های نادرست صدمه ببیند. مغز نوزاد می تواند در اثر کمبود اکسیژن برای یک مدت طولانی یا در اثر برخی بیماری ها یا صدمات در سال اول تولد دچار آسیب شود.

علاوه بر این توصیه می شود که کودکتان را خیلی شدید تکان ندهید و هم چنین خیلی شدید روی زانویتان نجنبانید زیرا ممکن است به مغز او آسیب بزند. برخی از پزشکان توصیه می کنند اگر گریه کودکتان باعث ایجاد استرس در شما می شود او را برای مدتی از خود دور نگه دارید.این کار باعث می شود که دیگر او را شدیدا تکان ندهید.

۲-پوست

حساسیت هفت بخش بدن نوزاد که نمی دانستید
حساسیت هفت بخش بدن نوزاد که نمی دانستید

به نظرتان پوست نوزاد نرم ترین چیز روی زمین نیست؟ پوست بسیار حساس هم هست.
کودکان نیز ممکن است مثل مادرشان در اثر تغییرات هورمونی که در بدنشان رخ می دهد، دچار جوش شوند. پوست روی سر کودک بسیار مستعد بیماری cradle cap (بیماری که جوش های زرد رنگی روی پوست سر ظاهر می شود)است. این بیماری مشابه شوره سر است اما در واقع کمی بدتر از آن.

همچنین والدین باید بسیار مراقب جوش های روی پوست نوزاد باشند چرا که ممکن است نشانه هر چیزی باشد؛ از یک بیماری ساده گرفته تا حساسیت پوستی نوزادان. بهتر است که کودکتان را هر روزحمام نکنید. از لوسیون برای نرم و مرطوب نگه داشتن پوست استفاده کنید. همچنین او را از آفتاب دورنگه دارید. درمان حساسیت پوست صورت نوزاد کار راحتی نیست.

۳-حس چشایی

بیشتر مادرها معتقدند که نیازی نیست که مراقب حس چشایی کودک در سال های اول تولد باشند. در حالی که حس چشایی آن ها حتی از زمانی که در داخل رحم هستند فعال می شود و بسیار حساس است. لذا آن ها در شیری که از سینه مادر می خورند می توانند آن چه که مادر خورده را بچشند. اگرچه ممکن است این اتفاق جزئی باشد اما حقیقت دارد. همچنین اگر کودکان در سال های ابتدایی تولد در معرض مزه های گوناگون قرار بگیرد احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده نیز تمام آن غذا ها را بخورند.

۴-کبد

حساسیت هفت بخش بدن نوزاد که نمی دانستید
حساسیت هفت بخش بدن نوزاد که نمی دانستید

[irp posts=”11478″ name=”۶ حرکت کششی برای رفع گرفتگی دست و پای نوزاد”]

یکی از اولین بیماری هایی که توسط پزشک متخصص کودکان در نوزاد تشخیص داده می شود زردی است. نگران نباشید!بیشتر نوزادان تازه متولد شده زردی می گیرند چون کبد آن ها در بدو تولد به بلوغ کامل نمی رسد. پوست کودک در روز های اول به دلیل از کار افتادن سلول های خونی زرد رنگ می شود. اگر چه زردی عادی است اما اگر ادامه پیدا کرد بهتر است که یک قرار ملاقات با پزشک کودک خود تنظیم کنید.

۵-ناحیه گردن

احتمالا بزرگسالان اهمیت ماهیچه های ناحیه گردن را تا وقتی که برای اولین بار نوزادی را در آغوش نگرفته اند متوجه نمی شوند. در روزهای ابتدایی تولد به خاطر حساسیت بسیار ماهیچه های گردن در مراقبت از کودکان نیازمند توجه بیشتر از حد معمول است. بیشتر کسانی که به تازگی مادر شده اند این جمله را به هر کسی که نوزادشان را در آغوش می گیرد می گویند:”مواظب گردنش باشید.”

۶-کفل های کوچک

حساسیت هفت بخش بدن نوزاد که نمی دانستید
حساسیت هفت بخش بدن نوزاد که نمی دانستید

به نظر شما کفل ها درشت ترین بخش بدن ما نیستند؟ در حقیقت این مطلب برای بخش زیادی از عمر ما صادق است. اما کفل های نوزادان بسیار حساس تر از چیزی است که شما تصور می کنید خصوصا در طول تولد. لذا در زمان وضع حمل این قسمت باید با دقت مراقبت شود. حتی در آینده و هنگامی که مادر به کودک خود لباس می پوشاند.

۷-بینی و دهان

تنفس در زندگی ضروری است و این موضوع برای کودکان نیز صادق است. در سنین ابتدایی این امکان وجود دارد که مسیر تنفس آن ها مسدود شود. بینی و دهان آن ها خیلی کوچک است. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند والدین کودکان را از پتو های نرم و اسباب بازی های پارچه ای دور نگه دارند. همچنین توصیه می شود که کودکان را به پشت بخوابانند. قطعا در این صورت هیچ چیزی مسیر بینی کودک را مسدود نخواهد کرد.

نگران نباشید فقط این نکات را به خاطر داشته باشید و به کار خود ادامه دهید.

[irp posts=”14133″ name=”سر نوزاد در زایمان طبیعی چه تغییراتی می کند؟”]

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید