تغییر فصل ممکن است موجب نخوابیدن کودک شما شود و خواب او را تحت تاثیر قرار دهد. در این پست دلایل آن را برایتان ذکر کرده ایم. متاثر از این دلایل هم چرت های روزانه و هم خواب شبانه کودک می تواند مختل شود.

دلایل مختلفی برای خواب ضعیف وجود دارد، از جهش رشدی گرفته تا دندان در آوردن. در چنین شرایطی نیاز به تغییر در برنامه خواب ممکن است احساس شود.

اما علت دیگری نیز وجود دارد که در اختلالات خواب و نخوابیدن کودک کمتر مورد توجه قرار می گیرد و آن تغییر فصل است. البته تغییر فصل بالذات باعث صدمه به خواب کودک شما و نخوابیدن او نمی شود، بلکه این تغییر در روال روزانه و محیط خواب کودک در خانه است که باعث اختلال می شود.

بدخوابی کودکان در شب

۱) تغییرات دما در خانه

هنگامی که فصول تغییر می کنند، دمای خانه شما نیز تغییر می کند. شما ممکن است تابستان را سپری کرده و در آستانه پاییز باشید و بالطبع کولر خود را خاموش کنید. این کار به گرم شدن ناگهانی هوای خانه خواهد انجامید. این بدین معنی است که اکنون لباس فرزند شما بیش از حد مورد نیازش است.

حال ممکن است به زمستان برسید و سیستم گرمایشی خود را فعال کنید. این کار ممکن است کودک شما را بیش از حد گرم کند. اما گاهی اوقات حتی با وجود سیستم گرمایشی، سرد بودن دمای هوای محیط بیرون خانه، به این معنی است که همه چیز سردتر است و کودک شما باید لباس گرمتری برای خواب راحت تر بپوشد.

در تابستان شما سیستم تهویه مطبوع را روشن می کنید. در حالی که در خارج از خانه هوا گرم می شود، تهویه مطبوع می تواند کودک شما را خنک نگه دارد و او برای یک خواب راحت نیاز به لباس خنک تر دارد. در ضمن شاید در برخی روزهای خیلی گرم سال کولر نیز نتواند با گرمای خورشید به اندازه کافی مقابله کند و اتاق خیلی گرم باشد.

تغییرات دما در خانه و تمایلات و طبع و مزاج شخصی کودک تان را حتماً در نظر بگیرید. شما ممکن است نیاز به تغییر شیوه ای داشته باشید که کودک تان را برای خواب مطلوب آماده می کند، مانند اضافه کردن یا برداشتن پتو، باز کردن یا بستن پرده و یا روشن و خاموش کردن سیستم تهویه در اتاق خواب او.

۲) تغییر زاویه نور خورشید

در اثر تغییر فصل، زاویه تابش نور خورشید تغییر می کند. لذا در زمان های مختلف سال، خورشید به پنجره اتاق کودک شما با زوایای متفاوتی می تابد. این باعث تغییر در درجه حرارت و شدت نور در اتاق خواهد شد. بنابراین توجه داشته باشید که اتاق خیلی گرم و سرد نباشد.

همچنین به زاویه تابش خورشید در اتاق کودک نیز توجه داشته باشید تا اگر احتمالاً برایش آزار دهنده بوده و او را بیدار نگه می دارد، متوجه شوید. پرده های تیره برای مهار نور شدید خورشید بسیار مفید و مناسب هستند.

دما و نور اتاق، تنها تاثیر زاویه خورشید در خواب نیست. ریتم و چرخه شبانه روزی بدن انسان کاملاً متاثر از نور خورشید و سطح دسترسی به آن است.

بدخوابی کودکان زیر دو سال

۳) تغییرات سر و صدای خارج از خانه

با تغییر فصل ، سر و صدای خارج خانه تغییر می کند. مثلا در فصولی از سال که هوا برای بیرون بازی کردن مناسب است، کودکان در خارج خانه بازی و شلوغ می کنند و سر و صدا باعث ناراحتی و نخوابیدن کودک شما شود. بچه های بزرگتر ممکن است در زمان خواب کودک شما در حال بازی و شلوغ کردن باشند و این کار را برای خوابیدن کودک سخت کند. البته امروزه ابزارهای مختلفی برای خنثی کردن اثر سر و صدای محیط روانه بازار شده است.

نویز در زمستان نیز با شکل دیگری وجود دارد و وجود انبوه برگ ها و یا برف روی زمین می تواند در هنگام تردد ها سر و صدای زیادی تولید کند، مخصوصاً که ماشین مخصوص برف روب نیز مقابل خانه شما در حال کار باشد.

۴) تغییرات فعالیت های جسمی و فیزیکی

با تغییر فصل، سطح فعالیت بدنی ما تغییر می کند. زمانی که درجه حرارت مطلوب است ما به فعال تر بودن در محیط خارج از خانه بیشتر تمایل داریم و زمان آن در سال نیز بستگی به جایی که شما زندگی می کنید دارد. اگر به دلیل تغییرات آب و هوایی مدت زمان کمتری را خارج از خانه صرف می کنید، تدبیری بیاندیشید که چگونه می توانید تحرک جسمی را به فعالیت روزانه کودک اضافه کنید.

بد خوابی کودکان

۵) هیجان، کودک را بیدار نگه می دارد

با تغییرات فصلی، پس از مدتی دوری، انگیزه فعالیت های هیجان انگیز مخصوص آن فصل، مجدداً کودک تان را فرا خواهد گرفت و تغییرات جدیدی در زندگی روزمره کودک شما آغاز خواهد شد.

اولین برف، بازی کردن در برف را برای کودک تداعی می کند و تابستان هم می تواند به مفهوم آب بازی خارج از خانه باشد. پاییز نیز می تواند شوق بازی و پریدن روی برگ ها را همراه داشته باشد. بهار نیز به این معنی است که کودک می خواهد محوطه خانه را ترک کند تا در چمن واقعی بازی کند. هیجان تغییر فصل باعث می شود که همه افراد، از بزرگسالان تا کودکان، به خوبی نخوابند.

برخی از نکات وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید هیجان مخل خواب را با آن ها کنترل کنید. مثلاً اگر فرزند شما در اینکه نمی تواند در هنگام هیجان بخوابد سابقه روشنی دارد، قبل از زمان چرت زدنش به او نگویید که پس از خواب، ما به آب بازی خواهیم رفت!

این را در ذهن خود نگه دارید، زیرا این گونه مجدداً در حال القای یک هیجان کاذب نابهنگام به او هستید.

جمع بندی

دفعه بعد که فرزندتان با مشکل در خوابش مواجه شد، احتمال دخیل بودن تغییر فصل را نیز در نظر بگیرید. اقداماتی را که می توانید انجام دهید بررسی کنید و ببینید که آیا این اقدام به فرزندتان در داشتن یک خواب بهتر کمک خواهد کرد یا خیر.

بیشتر بخوانید: عوارض دیر خوابیدن کودک

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید