بسیاری از مردم نگران تب، به خصوص در کودکان هستند. چه زمانی تب زیاد می شود؟ آیا باعث آسیب مغزی می شود؟ چرا پایین نمی آید؟ پزشکان اغلب همه ی این سوالات و نگرانی ها و بیشتر از این ها را می شنوند. به نظر می رسد که هر کس نظر خودش را دارد که چه زمانی پایین آوردن تب کودک مهم است و چگونه می توان آن را به بهترین شکل انجام داد.
یکی از شایع ترین باور های قدیمی درباره ی پایین آوردن تب کودک ، تمیز کردن پوست با مالیدن الکل است.

پایین آوردن تب کودک با پیاز

آیا پایین آوردن تب کودک با الکل نتیجه می دهد؟ آیا بی خطر است؟

جواب نه است. وقتی شما الکل را روی پوست فرد می مالید، ممکن است جذب بدنش شود و در واقع منجر به مسمومیت با الکل شود. حتی خطر آن در کودکان بیشتر است.

استفاده از الکل برای پایین آوردن دمای بدن خطرناک و بی اثر است. درجه حرارت بدن به طور معمول به خاطر تلاش سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت ها است که بالا می رود. در نتیجه، دمای بدن در تلاش برای از بین بردن میکروب هایی که ما را مریض می کنند زیاد می شود.

با این حال آن ها فقط دمای پوست را بالا نمی برند، دمای داخلی بدن هم زیاد می شود بنابراین فقط خنک کردن پوست به پایین آمدن مشخص دما کمک نمی کند. اگر دما پایین بیاید، ممکن است فقط موقتی باشد و اکثر مواقع نتیجه این می شود که دمای داخلی بدن افزایش میابد چرا که الکل می تواند باعث احساس سرما شود که شما لرز می کنید و دمای داخلی بدن افزایش میابد.

الکل برای تب کودکان

چه کار می توانید انجام دهید؟

ایمن ترین و موثر ترین راه برای پایین آوردن دمای بدن، استفاده از داروهای تب بر مانند ایبوپروفن (موترین یا ادویل که از انواع ایبوپروفن هستند) یا استامینوفن (تیلنول) است. یک ساعت زمان می برد تا عمل کنند اما اکثر مواقع به طور موثری می توانند دمای بدن را پایین بیاورند و باعث احساس راحتی شما یا فرزندتان شوند.

همچنین می توانید از پارچه نیم گرم روی پیشانی یا زیر بغل استفاده کنید، اگرچه فقط دمای بدن را به طور موقت پایین میاورد. با این حال تا زمانی که پارچه ها خیلی سرد نباشند، باعث می شوند تا فردی که تب دارد احساس راحت تری پیدا کند.

مهم است که به خاطر بسپارید، پایین آوردن دمای بدن برای داشتن احساس راحتی است. تب خطرناک نیست اما ممکن است باعث مشکل شود.

تب بر قوی برای کودکان

باید نگران چه چیزی باشید؟

اکثر مواقع، تب دلیلی برای نگرانی نیست. تقریبا هیچوقت تب خطرناک نیست و می تواند چیز خوبی باشد چرا که یکی از حالت های دفاعی ما مقابل عفونت ها است. با این حال باعث ناراحتی ما می شوند و استفاده از داروی تب بر برای کاهش برخی از این ناراحتی ها می تواند مفید باشد.

اگر شما یا فرزندتان تب دارید، در صورت وجود موارد زیر با یک پزشک تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

  • تب بالای ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت برای نوزادان کوچکتر از ۳ ماه
  • نشانه های مشکل تنفسی (خس خس سینه، منقبض شدن، سخت نفس کشیدن، آبی یا تیره شدن رنگ صورت و لب)
  • کودکی که حتی پس از پایین آمدن تب، نمی خندد، بازی نمی کند یا غذا نمی خورد
  • داشتن احساس درد و خشکی گردن
  • ظاهر شدن بثورات و کبودی های جدید
  • فرزندتان گریه می کند و برای مدت طولانی (به طور معمول یک ساعت یا بیشتر) آرام نمی شود

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تب نوزاد

پایین اوردن تب کودکان در طب سنتی

کلام آخر

اگر در مورد تب خود یا فرزندتان نگران هستید، با پزشکتان تماس بگیرید. ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک نباشد و پزشک یا پرستار بتوانند کمکتان کنند تا مشکل را حل کنید.

هرگز مالیدن الکل برای پایین آوردن تب نباید استفاده شود. خطرناک و بی اثر است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید