کابوس هر زن بارداری که به زودی مادر می شود خونریزی غیر منتظره در دوران بارداری است. درحالی که ممکن است ترس او به طور کامل نابجا نباشد ،‌ همچنین این موضوع صحت دارد که هر نوع خونریزی ای بر حاملگی تاثیر نمی گذارد. همچنین تمام خونریزی ها منجر به از دست دادن نوزاد نمی شود. در اینجا ما درباره ی چند نوع معمول و نادر خونریزی که ممکن است در دوران بارداری رخ دهد ، صحبت می کنیم. برای اطلاعات بیشتر درباره ی آنها بیشتر بخوانید :

خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی
خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی

۱٫ خونریزی به علت لانه گزینی جفت یا (ایمپلنت)

شایع ترین نوع خونریزی معمولا در سه ماهه اول رخ می دهد. هنگامی که تخم لقاح به رحم وارد میشود ، خونریزی ایجاد می شود. معمولا با لکه های قهوه ای تیره یا صورتی مشخص می شود. اگر پریود (خونریزی عادت ماهیانه ) نمی شوید ، و نتیجه ی تست بارداری شما مثبت بوده و هنوز چندین لکه وجود دارد ، شانس باردار بودنِ‌ شما زیاد است. با این حال ، در این موارد نادر ، اگر خونریزی شدید باشد ، مراجعه به ‌پزشک ضروری است.

۲٫زایمان پیش از موعد

خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی
خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی

زایمان زودرس ، به این معنا است که بدن زن باردار آماده می شود تا قبل از‌ تاریخ دقیق مورد انتظار ( تقریبا سه هفته زودتر) بچه را به دنیا بیاورد. که می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله شیوه زندگی ناسالم ( سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل ، چاقی) ،‌ مراقبت های قبل از زایمان و مسائل مربوط به سلامت باشد.

یکی از علائم زایمان زود رس خونریزی واژن است ، انقباضاتی که هر ۱۰ دقیقه اتفاق می افتد ، انقباض عضلات مانند انقباض در دوران قاعدگی ، افزایش تخلیه واژن و غیره می باشد. با این حال خبر خوب این است که می توان از زایمان زودرس با مداخله پزشکی مناسب جلوگیری کرد.

۳٫ پولیپ گردنه ی رحم یا عفونت

پولیپ یا عفونت های گردنه ی رحم یا واژن ناشی از STD ها می باشد که می توانند باعث بعضی خونریزی های واژن در دوران بارداری شوند. اگر بعد از ۲ ماه لکه های خونی تیره یا خونریزی دیدید، بهتر است با پزشک خود مشورت داشته باشید. پولیپ ها را میتوان با عمل جراحی ساده ای از بین برد و این پولیپ ها به ندرت باعث سقط جنین می شوند.

۴٫سقط خود به خودی جنین

خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی
خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی

سقط خود به خود جنین یا سقط غیر عمد ، معمولا با نشانه های خونریزی شدید با خونِ روشن همراه است. سقط غیر عمدی جنین را نمیتوان از قبل تشخیص داد و یا از آن پیشگیری کرد. شایع ترین علت سقط جنین این است که بسیاری از زنان از بارداری خود آگاه نیستند مخصوصا زمانی که برای بار اول باردار شده اند. در این موارد استراحت کامل توصیه می شود. اگرچه یک زن می تواند در فاصله ی ۲ تا ۳ ماه بعد دوباره باردار شود. که این زمانی است که رحم برای پاک کردنِ خود از بقایای بارداریِ قبلی نیاز دارد.

۵٫ جفت سرراهی( قرارگرفتن جفت در دهانه رحم)

این شایع ترین علت خونریزی در سه ماهه سوم است. جفت سر راهی ،‌ شرایطی است که جفت خودش را به رحم متصل می کند و به طور جزئی یا کامل گردنه ی رحم را می پوشاند. به همین علت ممکن است زن قبل از زایمان ، خونریزی شدیدی داشته باشد. سزارین بطور کلی در چنین مواردی برای کاهش خطرات هنگام زایمان انجام می شود.

۶٫افتادن ناگهانی جفت

خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی
خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی

در برخی موارد ممکن است جفت از رحم خارج شود و باعث تجمع خون در بین رحم و جفت شود. اگر زود تشخیص داده نشود ، ممکن است باعث خونریزی مادر (خونریزی شدید)‌ و از دست دادن نوزاد به علت کمبود اکسیژن شود. با این حال ، این یک بیماری نادر است که حدود ۱ درصد از حاملگی ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

۷٫ پارگی رحم

اگر عضلات رحم با توجه به شرایط قبلی، همانند یک سزارین بد ، ضعیف است رحم ممکن است به خاطر وزن رو به رشد کودک پاره شود. سزارینِ اضطراری در چنین مواردی برای نجات مادر و نوزاد انجام می شود. برای جلوگیری از چنین شرایطی ، به طور کلی توصیه می شود که ۳ تا ۴ سال قبل ازبرنامه ریزی برای یک نوزاد دیگر صبر کنید و سزارین انجام دهید. بهترین پیشنهاد قبل از تصمیم برای گسترش دادنِ خانواده تان تجزیه و تحلیلِ کامل شما توسط پزشکِ تان می باشد.

خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی
خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟ ۷ علت اصلی

موارد نادر دیگری غیر از موارد ذکر شده در بالا وجود دارد که می تواند باعث خونریزی در دوران بارداری شود. آنها حاملگی خارج از رحم (جایی که جنین خارج از رحم رشد می کند) و بارداری مولار ( لقاح تخم به جای جنین تبدیل به یک مول میشود) هستند. هردو این شرایط به عنوان تهدیدی برای زندگی مادر ، نیاز به پایان دادنِ‌ به بارداری دارند. با این حال ،‌همانطور که قبلا ذکر شده است ، این شرایط نادر هستند.

اکنون که شما دلایل مختلف خونریزی در دوران بارداری را می شناسید ، امیدواریم که فشارهای ذهنی شما از بین برود. اگر هنوز شک و تردید دارید، به پزشک خود مراجعه کنید تا هرچه زودتر آنها را مطلع کنید. بارداری سالم و شادی داشته باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید