آیا شما هم جزو کسانی هستید که در دوران بارداری خود هوس خوردن ظرف های سفالی و خاک رس خوش بو و قرمز رنگ می کنند؟  تا حالا برای تان جای سوال نبوده که چه چیزی باعث می شود که به خاک ویار داشته باشید؟ نگران نباشید، در این مورد تنها نیستید. اگر بگوییم که این ویار اسم علمی هم دارد حتما تعجب می کنید، به این نوع ویار ” خاک خوردن ” می گویند. خاک خوری نوعی از ویار پیکا است ( میل شدید به خوردن گل و گیاه ).

خاک خوری زنان باردار
خاک خوری زنان باردار

آیا خاک خوردن در بارداری پدیده جدیدی است؟

آیا آن روزهای دوران کودکی که خودتان یا خواهر یا برادر تان به همراه هم گل های زمین و دیوار را می کندید و می خوردید را به یاد دارید؟ خاک خوردن برای کودکان در آن زمان موضوعی غیر طبیعی نبود. در واقع میل به خاک خوردن از زمان های خیلی قبل هم بوده است. این موضوع بسیار رایج شده به طوری که در هر کشوری هم نوع آن فرق می کند. نکته ای که جالب است این است که این میل در زنان بیشتر است، مخصوصا در زنان باردار. اگرچه خاک خوردن روشی قدیمی بوده اما در آسیا و اروپا به شدت رواج پیدا کرده است، هنوز هم تحقیقی در رابطه با علت واقعی میل به این کار انجام نشده است.

دلایل خاک خوردن در همان نگاه اول

خوردن مهر نماز در بارداری
خوردن مهر نماز در بارداری

در اوایل دلیل انجام این کار این بود که مردم باور داشتند از این روش کمبود ویتامین و آهن بدن تامین می شود. تحقیقات جدیدی که بر روی زنان کشور اوگاندا انجام شد حقایق جالبی در مورد انجام این کار در دوران بارداری را روشن کرد. این تحقیقات توسط دانشکده پزشکی شهر ویَن انجام شد. آن ها متوجه شدند که نزدیک به ۳۰ درصد تا ۸۰ درصد مردم آفریقا، بیشتر زنان، روزانه نزدیک به ۱۰۰ الی ۴۰۰ گرم خاک رس می خورند. در واقع زنان باردار و زنان شیرده روزانه مقدار مشخصی خاک رس مصرف می کنند. شاید به همین دلیل است که خاک خوردن در مردمان آفریقا بسیار رایج است و اگر زنی میل به خوردن آن داشته باشد از علائم بارداری است.

آیا خاک خوردن بی خطر است؟

ویار خاک خواری
ویار خاک خواری

دلیل دیگر رایج بودن خاک خوردن این است که خاک حاوی مواد ضد سمی است که بر روی پی اچ ( میزان قلیایی یا اسیدی بودن ) اسید معده تاثیر می گذارد و از سوزش آن که از علائم رایج دوران بارداری است جلوگیری می کند. به همین دلیل است که زنان آفریقایی خاک رس را مانند یک وعده ی غذایی در میان وعده های دیگر شان می خورند. طبق یکی از تحقیقات نشانه های دیگری هم پیدا شد که خوردن خاک از تهوع صبح گاهی زنان باردار هم جلوگیری می کند.

دیگر نکته ی جالب در این تحقیق این بود که مردان آفریقایی هم مانند یک سرگرمی یا یک خوردنی عادی شروع به خوردن خاک رس کرده اند. البته آن ها هر نوع خاکی را نمی خورند بلکه نوع خاصی که هم برای زنان و هم برای مردان خوب میدانند را استفاده می کنند!

جدا از حرف زدن در مورد خوردن خاک باید حواس تان باشد که این کار بیشتر در کشور هایی صورت می گیرد که مردم به امکانات و تجهیزات درمانی خوبی دسترسی ندارند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید