painting-palette.png

نقاشی کودک پیام است

همه پرسش‌های پنهانی، شادی‌ها، اضطراب‌ها، عشق‌ها و ترس‌های کودک در نقاشی یافته می‌شود. کودک همه مسائل زندگی خود را به واسطه نقاشی به تجربه در می‌آورد، خود را می‌آزماید و من خویشتن را بنا می‌کند.

شخصیت کودک را بشناسید

بررسی و درک زبان نقاشی، اطلاعات ارزنده ای در اختیار والدین، مربیان، روانشناسان و همه کسانی می گذارد که خواهان دریافت راز و رمز جهان کودک و روانشناسی و شناخت شخصیت کودک از روی نقاشی‌هایش هستند.

بر آینده‌اش اثرگذار باشید

تمام رفتارهای نامتعارف کودک قابل بررسی و چاره اندیشی هستند. شخصیت کودک انعطاف پذیر است و تا زمانی که کامل شکل نگرفته، ما می‌توانیم بر روی او اثرگذار باشیم تا خود و اطرافیانش در آرامش بیشتر باشند.

سلامت روح و روان بیآفرینید

والدین باید بدانند چه پیشگیری‌هایی لازم است تا کودک دلبندشان نوجوانی شاد و زیباتری را تجربه کند. اگر با ویژگی‌های مراحل رشد کودک آشنا شوید می‌توانید قبل از ورود به آن زمینه‌ی سلامت روان و آرامش کودکتان را فراهم کنید.

از هم‌اکنون با دقت بر تکنیک‌های روانشناسی، آینده بهتری برای فرزندانتان بسازید.

علم روانشناسی و رفتار شناسی کودک سالهاست به دنبال حل مشکلات رفتاری کودکان در هر زمینه است.
مهمتر از همه اینکه حتی اگر مشکل خاصی چه از لحاظ روانپزشکی و چه رفتاری وجود نداشته باشد، همه ی والدین می‌خواهند دنیای زیباتری برای فرزندانشان داشته باشند.
سن شکل‌گیری شخصیت هر آدمی از لحظه تولد و حتی پیش از تولد آغاز و تا حدود ۷ سالگی به ثمر می‌رسد و این فرآیند نتیجه تعامل کودک با محیط و هر آنچه که در محیط وجود دارد شکل می‌گیرد به عبارتی هر اتفاقی از لحظه شکل گیری نطفه جنین بر او اثر می‌گذارد و همچنین کوچکترین تعامل والدین از لحظه تولد در کودک اولین طرحواره‌های ذهن او را شکل می دهد. طرحواره‌ها همان چارچوب‌های ذهنی هستند که کودک بقیه‌ی عمرش را بر اساس همان چارچوب زندگی می‌کند. مثلا اگر والدین نتوانند به نوزادشان پاسخ مناسب با درخواست او را در ماه‌های ابتدایی بدهند (مثل مادری که دچار افسردگی بعد از زایمان شده و حتی از در آغوش گرفتن کودکش امتناع می‌کند و تمایل به شیر دادن او ندارد) اگر این کمبود در زمان خودش چاره اندیشی نشود و جبران نشود، احتمالا طرحواره بی‌اعتمادی در کودک شکل می‌گیرد و در بزرگسالی دچار شخصیت ناایمن و بی اعتماد نسبت به دنیا و اطرافیان خواهد شد و احتمال بوجود آمدن انواع اضطراب‌ها در نوجوانی و بزرگسالی را بالا می‌برد.

تشخیص بیماری های روانی در کودک بسیار مشکل است، چرا که اغلب کودکان در ابراز احساسات خود دچار مشکل هستند و رشد و نموشان با یکدیگر فرق دارد.
یک ابزار علمی در تشخیص و تحلیل مسائل روانشناختی کودک، شناخت شخصیت کودک و وضعیت روانی او از روی نقاشی اش است.
کودک همه پرسشهای پنهانی، شادی ها، اضطراب ها، عشق ها و ترس های کودک در نقاشی خود بیان می کند. چون کودک الفاظی را برای بیان احساس خود در اختیار ندارد و نقاشی از راه و رمزهایی مانند خورشید، آب، درخت یا خانه، بدون هیچ قید و بندی، به جای او سخن می گوید. معنای رمزی عناصری را که در پیرامون یک موضوع اصلی به تصویر کشیده می شوند هر یک می توانند راهی به سوی ناهشیار کودک بگشایند.
در مجموعه سرسره بر این تلاش هستیم تا با بکارگیری روش علمی و جدید تحلیل روانشناسی کودک از روی نقاشی او، با روشی ساده، دقیق و کم هزینه، در وهله اول، شناخت اولیه ای از کودک شما بدست بیاوریم و در اختیار والدین قرار دهیم. در ادامه در پیگیری روند روانشناسی کودک، به جهت سهولت در کار و صرفه جویی در وقت و هزینه، والدین می توانند با استفاده از روش های آنلاین و ارتباط تلفنی با متخصص روانشناس، از شخصیت کودک خود را شناخت دقیق تری پیدا کنند.

.

اگر شما با ویژگی های مراحل رشد کودک آشنا شوید می توانید قبل از ورود به آن مرحله زمینه ی سلامت روان و آرامش کودکتان را فراهم کنید. مثلا زمانیکه تصمیم دارید کودکتان را از شیر بگیرید و یا سن گرفتن کودک از پوشک رسیده است در صورتیکه با روشهای سالم این روند آشنا باشید می توانید بدون اینکه صدمه روحی به فرزندتان وارد کنید این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارید. مخصوصا اگر بدانید که سن شروع وسواس از همان مراحل گرفتن کودک از پوشک آغاز می شود یا اضطرابهای دوران نوجوانی گاهی به سنین شیرخوارگی کودک مربوط است.
در خانه روانشناسی سرسره، علاوه بر تلاش در پاسخدهی علمی، منطقی و روانشناسی به مشکلات و سوالات متداولی که والدین از ما می پرسیدند، بر آن هستیم تا با همراهی مستمر با والدین و کودک شان قدمی در جهت شناخت نقاط قوت و ضعف کودک و رساندن او به شکوفایی استعدادها و توانایی هایش برداریم.
ما تلاش خود را بر آن داشتیم که با زبانی ساده و روان به عمده سوالات و مشکلاتی که برخی از آنها بین اکثر والدین مشترک است و بعضی مختص هر کودک و خانواده اش است، با ارایه راهکارهای کاربردی پاسخگو باشیم.
به شما کمک می کنیم تا با کودکانتان با هر ویژگی خاصی که دارند تعامل قشنگتری نسبت به قبل داشته باشید.

خانه روانشناسی سرسره، با بکارگیری روش های علمی و جدید تحلیل روانشناختی کودک و نوجوان به کمک خانواده ها آمده است تا با کمترین هزینه و ساده ترین روش ها، نقاط قوت و ضعف کودک خود را بشناسند و آرامش و سلامت روان کودک خود را فراهم کنند. با آموزش ها و راهکارهای درمانی در خانه روانشناسی سرسره شما می توانید آینده درخشان تری برای فرزند خود بسازید.

به سادگی عضو خانه روانشناسی سرسره شوید

 1. ثبت نام

  در سایت ثبت نام کنید

  در مرحله آغازین ورود به خانه روانشناسی سرسره، لازم است در سایت ثبت نام کنید.

 2. ارسال نقاشی کودک

  نقاشی کودک خود را ارسال نمایید

  طبق دستورالعمل زیر از فرزندتان بخواهید برای ما نقاشی بکشد
  ۱- ابتدا توجه کنید کودکتان خسته نباشد، تازه از خواب بیدار نشده باشد، گرسنه نباشد، در حال گریه نباشد، عصبانی نباشد، و به طور کلی در بهترین شرایط روحی باشد.
  ۲- جای راحت و پر نور برای او فراهم کنید
  ۳- همه رنگ مداد رنگی در اختیارش بگذارید
  ۴- هنگام کشیدن او را راهنمایی نکنید و جمله ی زیر را به او بگویید: می خواهم نقاشی ات را برای جایی بفرستم سعی کن تا می توانی آن را زیبا بکشی و اگر دوست داشتی آن را رنگ بزن.
  توجه داشته باشید جملات را به همین شکل بکار برید فقط گاهی با کلماتی مثل آفرین او را ترغیب به ادامه ی کار کنید. مثلا به او نگویید این را هم بکش اما میتوانید به او بگویید دوست داری نقاشی ات را کامل تر کنی و یا دوست داری چیز دیگری به آن اضافه کنی؟ پس از اتمام کار از او درباره نقاشی اش بپرسید مثلا بگو بدونم چی کشیدی؟ قصه ی نقاشی تو چیه؟ یا اینکه میشه بگی این آدمها کی هستند و در حال انجام چه کاری هستند؟ با پرسیدن این سوالات یک توضیحی در غالب قصه از کودک بخواهید و یادداشت کنید اگر احساس کردید کودکتان خسته شده به او بگویید می تواند ادامه ی نقاشی اش را بعدا بکشد. و او را اجبار به اتمام در آن لحظه نکنید.
  حالا نقاشی کودکتان را برای ما ارسال کنید و منتظر ارزیابی و ادامه کار آن باشید.

 3. دریافت تحلیل و تفسیر نقاشی

  منتظر ارزیابی و ادامه کار باشید

  در این قدم ارزیابی اولیه از روی نقاشی کودک به عمل می آید.
  شاید برایتان سوال باشد مگر نقاشی میتواند گفته ها و ویژگی های کودکمان را به شما نشان دهد؟ جواب شما آری است.
  نقاشی زبان بیان کودک است دانشمندان این علم سالهاست که به بررسی و مطالعه ی نقاشی کودکان می پردازند.
  مثلا یک کودک ۵ ساله ممکن است نتواند درباره اضطراب و ترسهایش حرفی بزند و اصلا معنای اضطراب را نتواند درک و بیان کند اما بوسیله ی نقاشی میتوان به وضوح پی به اضطراب و یا ترس او برد.
  آنها معتقدند شکل خطوطی که کودک می کشد، رنگی که انتخاب می کند، نحوه رنگ آمیزی که می کند، و شکلهایی که انتخاب می کند و حتی مکانی که برای ترسیم بر روی کاغذ انتخاب می کند همه و همه حاکی از هیجانات و عواطف اوست که شاید به هیچ طریق دیگری ما نتوانیم به آن دست یابیم.
  حتی سن عقلی و سن هوشی کودک را می توان با نقاشی سنجید. و این تحقیقات سالهاست که بر روی هزاران کودک انجام شده و ثمربخش بوده است.
  بدین ترتیب که بر حسب شیوه تقسیم نیرو در خطوط ترسیم شده، از راه پررنگی و قدرت خطوط، جا اندازی ها، خط خوردگی ها و غیره می توان به حالت عاطفی نقاشی پی برد.

 4. ارتباط مستقیم با متخصص روانشناس

  ارتباط خود را با خانه روانشناسی سرسره ادامه دهید

  اما این ارزیابی اولیه از روی نقاشیی کودک کافی نیست. بعد از آن برای ارزیابی بیشتر با شما ارتباط برقرار خواهیم کرد.
  این ارتباط می تواند تلفنی و یا حضوری و یا حتی به صورت آنلاین و مجازی باشد.
  در این مرحله شما از سابقه و ویژگی های خانوادگی خود که مربوط به فرایند ارزیابی کودک است برای ما می گویید. و در این مرحله است که ما با شما به یک تصمیم گیری واحد می رسیم.

 5. دریافت راه کارهای آموزشی و درمانی

  آموزش و درمان را شروع کنید

  حالا می توانیم طرح درمانی شما را برایتان مشخص کنیم و نحوه ی ادامه ی انجام کار را برایتان روشن می کنیم.
  مثلا ممکن است طرح درمانی و آموزشی شما به صورت تلفنی قابل اجرا باشد، در اینصورت ساعت و روز مشخصی با شما قرار گذاشته می شود.
  یا ممکن است به شما گفته شود طرح درمانی و آموزشی شما نیاز به حضور دارد که آن هم برای شما شرح داده خواهد شد. گاهی حتی ممکن است تنها سفارش خواندن کتابهای مربوطه کافی باشد که در این صورت عنوان کتاب برای شما گفته می شود.
  گاهی همین مراحل نیازمند چندین جلسه مشاوره در کلینیک های روانشناسی است که شاید رفتن به یک کلینیک معتبر برای شما چندان مقدور نباشد و یا پرداخت هزینه های رواندرمانی ها مانع شما باشند اما سعی ما بر این است با کمترین صرف وقت و هزینه بیشترین خدمات به شما ارائه شود.

فرم ارتباط با روانشناس و درخواست مشاوره

مقالات روانشناسی

تحلیل روانشناسی نقاشی کودک

نمونه‌هایی از خلاصه تحلیل‌های نقاشی‌های ارسالی
Painting2

دختری برونگرا و آرمان گرا. ارتباط کودک با والدین مخصوصا با پدر مناسب و دارای امنیت روانی خانوادگی سالم است. وجود کمی تنش و اضطراب

Painting1

پسری بلندپرواز و شاد. ارتباط خوب با والدین مخصوصا با پدر می باشد بسیار برای شخصیت پدر اهمیت قائل است. کمی کمرویی و خجالتی

Painting9

میل زیادی به قدرت نمایی دارد. او را برای پیوستن به همسالان کمک کنید. نیاز به تایید شدن دارد. فرصت مناسبی است که هویت شخصیتی اش را محکم کند.

Painting4

کودک خیالپرداز. ارتباط با والدین مناسب است. کمی ضعف ادراکی در کودک به چشم می خورد که میتواند ناشی از یکنواختی محیط او باشد.

شهر آنلاین کودک و خانواده

تماس با خانه روانشناسی سرسره:

۰۲۱-۲۲۲۵۰۲۱۷

info@sorsore.com

کلیه حقوق متعلق به Sorsore.com می باشد