زمستان به آرامی میرسد و هیچ کس نمی خواهد که در خانه و فضای بسته بماند. هرکس حتی نوزادان نوپا و تازه متولد شده هم نیاز به هوای تازه دارند. با این حال حفظ تعادل بین گرم نگه داشتن کودک در زمستان و زیاد گرم نگه نداشتن او مهارت می خواهد. بنابراین اصول و روش های صحیح نگهداری از نوزاد در فصل سرما را یاد بگیرید تا مطمئن شوید نوزاد تازه متولد شده تان در زمستان با هیچ ناراحتی رو به رو نمی شود و سالم می ماند.

نگهداری از نوزاد در سرما

گرم نگه داشتن کودک در شب زمستان

برخلاف بزرگسالان، نوزادان (خصوصا زیر ۲ سال) قادر به تنظیم دمای بدنشان نیستند. همچنین بسیار مهم است که کودک را هنگام خوابیدن در شب راحت بپوشانید، بدون این که بیش از اندازه گرمشان شود. برخی از مطالعات نشان می دهند که زیاد لباس پوشاندن، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد. اگر چه گرم نگه داشتن نوزاد در زمستان هنگام خواب ضروری است اما فاکتور های مهم خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود تا خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کاهش پیدا کند.

کارهایی که می توانید انجام دهید

محدوده ی مناسب برای دمای اتاق کودک باید بین ۱۶ تا ۲۰ درجه باشد.

بهترین راه برای لباس پوشاندن به فرزندتان برای خواب در زمستان، لباس خواب سرهمی جورابدار است تا پاهایش را گرم نگه دارد. اگر اتاق فرزندتان در انتهای فضای سرد خانه است، یک زیرپوش گرم تر به او بپوشانید.

برای جلوگیری از خشکی و خارش، از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید.

اگر فضای بیرون بسیار سرد است، پنجره را ببندید اما مطمئن شوید که هوای اتاق کودک هم تهویه شده بماند. می توانید زمانی که نیاز است فضا را گرم نگه دارید، از یک دستگاه گرم کننده اتاق یا بخور رطوبت ساز استفاده کنید.

اگر فکر می کنید یک دست لباس برای نوزادتان کافی نسیت، آن را در یک پتوی نرم برای خوابی راحت و آرام در شب، قنداق کنید. در صورتی که پتو را کنار می زند، می توانید او را در کیسه خواب قرار دهید.

علاوه بر این، آغوشی ها راه عالی برای استفاده از گرمای بدن شما است تا در سرمای زمستان باعث راحتی بیشتری برای کودک شود.

ملحفه و پتوی پنبه ای می تواند کودک را در تخت گرم نگه دارد. به علاوه، بسته به دمای اتاق، می توانید تعداد پتو را کم یا زیاد کنید. از طرف دیگر، کیسه خواب بهترین گزینه برای گرم نگه داشتن کودکی است که زیاد تکان می خورد.

قرار دادن یک کیسه آب گرم یا پد گرم کننده برای چند دقیقه قبل از خواب کودک، ملحفه های سرد را گرم می کند. همچنین تخت خواب کودک را هم برای خوابیدن گرم و راحت می کند.

اصول نگهداری نوزاد

نکاتی برای ایمنی

هنگامی که کودک در تخت یا هر جای دیگر خانه خوابیده است، سرش را نپوشانید. این باعث گرمای بیش از حد می شود، چرا که مقدار زیادی گرما از طریق سر کودک ایجاد می شود. زمانی که فرزندتان خوابیده است، چک کنید که آیا عرق کرده، سرخ شده یا سریع نفس می کشد. دمای اتاق را کم کنید و یا قنداق و کلاه را در بیاورید.

لباس پوشاندن به کودک هنگام بیرون رفتن از خانه

هنگام بیرون آمدن در هوای سرد همراه با فرزندتان، فقط این اصل را بپذیرید که کودکان به لباس بیشتری نسبت به شما نیاز دارند. از کت و لباس های گرم گرفته تا گرم کننده و رطوبت ساز، چیز هایی زیادی است که باید قبل از بیرون رفتن از خانه برای فرزندتان در نظر بگیرید. در این جا چند نکته و ترفند وجود دارد که نیاز است.

کارهایی که می توانید انجام دهید

همیشه چند لباس نازک به کودک بپوشانید تا هوا در بین آن ها بماند. با یک پوشک شروع کنید، بلوز آستین بلند و شلوار بپوشانید. همچنین اگر بیرون خیلی سرد است، می توانید یک کاپشن بادی روی لباس هایش بپوشانید.

به فرزندتان لباس هایی با پارچه های نرم با لایه های قابل تنفس بپوشانید.

کلاه برای فرزندتان بسیار مهم است که کمک به مراقبت کردن از گوش او در برابر باد های سخت زمستانی می کند.

دست فرزندتان نشان دهنده ی خوبی از دمای بدن او است. بنابراین با پوشاندن دستکش (دستکش هایی که یک جا برای چهار انگشت و یک جا برای انگشت شست دارند) دستش را گرم کنید یا (برای کودکان نوزاد) دست هایش را زیر پتو قرار دهید.

از نوزادان تازه متولد شده و خصوصا نوزادان نارس هنگام بیرون رفتن می توان مراقبت کانگوروئی داشت. این یک روش درمانی است که کودک مستقیما روی پوست والدینش قرار می گیرد که برای گرم نگه داشتن او در بیرون کافی است.

نکاتی برای ایمنی

همیشه مطمئن شوید که لباس فرزندتان خشک است، چرا که کمی رطوبت به خاطر نم دار بودن لباس ها، حتی اگر هوای بیرون بالاتر از ۴۰ درجه فارنهایت باشد، می تواند منجر به هایپوترمیا (کاهش شدید درجه حرارت بدن) شود.

برای گرم نگه داشتن فرزندتان در طول زمستان، صندلی ماشین یک مسئله ی مهم برای نگرانی است چرا که پارچه های ضخیم لباس مانند پارچه کت، باعث مانع شدن در اندازه کردن و بستن بند صندلی می شود.

زمانی که مدت طولانی در سرما بیرون می مانید، نوزاد را ایمن نگه دارید

ساعات طولانی بیرون ماندن با فرزندتان در سرما، برای مادران کمی ترسناک است اما چند اقدام پیشگیرانه ایمن می تواند اثرات آسیب پذیری آن را کاهش دهد. بنابراین هنگامی که بیرون سرما ی ملایمی است، برای رعایت ایمنی در نگهداری از نوزاد راه های ساده ی زیر را امتحان کنید.

پرورش نوزاد

کارهایی که می توانید انجام دهید

جوری به کودک لباس بپوشانید که بتوانید طبق نیازش تعداد لباس ها را کم یا زیاد کنید. لباس زیری باید مانند تی شرت نخی یا شلوار راحت، همراه یک ژاکت، کلاه و دستکش باشد. برای گرمای بیشتر می توانید پتو یا لباس های حوله ای ببرید.

کودک را در آغوشی قرار دهید تا در سرمای زمستان، راحت تر باشد.

هنگام حمل کودک در کالسکه باید بسیار مراقب باشید، چرا که پوشش زیاد پتو می تواند جلوی جریان هوای کودک در کالسکه را بگیرد. در غیر این صورت می توانید برای گرم شدنش ژاکت، کلاه، دستکش و بوت بپوشانید و داخل کالسکه را گرم کنید و مخالف جهت باد حرکت کنید.

نکاتی برای ایمنی

هنگامی که از آغوشی کودک استفاده می کنید، نیازی به پوشاندن پلیور اضافی نیست.

از زیاد خشک شدن پوست کودک جلوگیری کنید

هوای سرد، کمبود رطوبت و هوای دوباره به گردش در آمده، همه این ها می تواند منجر به خشکی و خارش پوست شود. چند اقدام پیشگیرانه می تواند تمیزی و رطوبت پوستتان را حفظ کند.

تجربیات نگهداری از نوزاد

کارهایی که می توانید انجام دهید

آیا می دانید که آب هم می تواند پوست کودک را خشک کند؟ بله، نیازی به شست و شوی روزانه آن ها خصوصا در زمستان نیست. از آب ولرم (نه خیلی گرم) استفاده کنید و نگذارید مدت طولانی در وان حمام خیس بمانند.

مطالعات نشان داده اند که صابون ها می توانند برای برخی از نوزادان حساسیت زا باشند. بنابراین سعی کنید از پاک کننده های خفیف ضد آلرژی استفاده کنید که بدون رنگ و بو هستند.

بعد از هر حمام، پوست کودک را با یک لوسیون ملایم و ضد آلرژی کودک مرطوب کنید.

قبل از بیرون رفتن از خانه، از مقداری نرم کننده بدون بو بر صورت و لب کودک استفاده کنید تا از او در برابر باد های شدید مراقبت کند.

نکاتی برای ایمنی

همیشه پس از حمام با یک حوله پنبه ای نرم او را خشک کنید. مالیدن زیاد با حوله می تواند پوست حساس فرزندتان را خشک کند.

بیرون بردن نوزاد در زمستان

هنگام نگهداری از نوزاد در سرما چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

کودکان، خصوصا نوزادان تازه متولد شده مستعد سرماخوردگی هستند و حتی در صورت احساس سرما و گرما نمی توانند به شما بگویند. در حقیقت این وظیفه شماست که مطمئن شوید کودک گرم و راحت است. در پایین برخی از موارد احتیاطی که باید به ذهن بسپارید وجود دارد:

محیط اطراف کودک را خیلی گرم نکنید یا لایه های زیادی لباس تن او نکنید چرا که گرمای بیش از حد، خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد.

زیاد پوشاندن کودک ممکن است مانع روند تنفس شود. از استفاده از شال های بلند در اطراف گردن و صورت کودک خودداری کنید و به جای آن با کمک سایبان کالسکه یا صندلی ماشین، از کودک در برابر باد های شدید مراقبت کنید.

از دراز کشیدن کودک با پتو های سنگین خودداری کنید چرا که خودشان قادر به کنار زدن پتو نیستند که منجر به خفگی می شود.

خصوصا اگر کمتر از یک سال دارد صورتش را نپوشانید و یا او را در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید، زیرا می تواند تنفس راحت او را محدود کند.

از گرم کردن بیش از حد کودک خودداری کنید! اگر دما پایین تر از دمای انجماد بیاید و وارد یک فضای گرم شدید، مطمئن شوید که در صورت نیاز، لباس های اضافی کودک را در بیاورید.

نگذارید که کودک هنگام نشستن در ماشین کاپشن کرک دار زمستانی بپوشید چرا که فشرده می شود و فضای زیادی را بین کودک و مهار کردن یک حرکت ساده در مواقع تصادف ایجاد می کند.

اگر به هر صورت علائم سرمازدگی ایجاد شده است، مناطق یخ زده را مالش ندهید و به جای آن یک کیسه حمام گرم روی بینی، لب یا گوش هایش بگذارید. پس از چند دقیقه لباس های خیسش را در بیاورید و کودک را با پتوی گرم بپوشانید.

چک کنید که اتاق فرزندتان مطابق با همه استاندارد های ایمنی است. هنگام استفاده از گرم کننده های مکان، بسیار مراقب باشید زیرا ممکن است منجر به آتش سوزی و مسمومیت با مونوکسید کربن شود.

از استفاده از تشک ها و ملافه های بیش از حد نرم و سبک خودداری کنید زیرا نه تنها کودک را در معرض خطر خفگی قرار می دهد بلکه می تواند به خاطر هوای سرد مانده در تشک، احتمال ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

استفاده از بطری آب گرم یا پتوی برقی به هیچ وجه برای کودکان زیر ۲ سال نباید صورت گیرد زیرا بر خلاف بزرگسالان، آن ها نمی توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند.

در حالی که گرم نگه داشتن و نگهداری از نوزاد در سرما زمستان، یکی از چالش برانگیز ترین وظایف است، کمی آگاهی داشتن می تواند به شما و فرزندتان کمک کند تا دمای بدن را در زمستان خصوصا در طول شب، ثابت نگه دارید. خیلی بابت سرما به خود استرس ندهید، فقط مطمئن شوید که خوب و گرم به کودک لباس پوشانده اید و در هر بار بیش از نیم دقیقه در معرض سرما نباشد. با این حال به  خودتان اطمینان کنید و نکات و ترفند های ذکر شده در بالا را دنبال کنید تا با زمستان مقابله کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید