تغذیه سالم و داشتن یک رژیم غذایی متعادل، یک جنبه مهم از سبک زندگی سالم در هر برهه از زمان است. اما این موضوع در بارداری ضروری تر می شود. یک رژیم خوب می تواند کمک کند تا مطمئن شوید بچه شما رشد و تکامل مناسبی دارد. اما مادران باردار چه اندازه باید غذا بخورند؟ این درست است که زنان باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند؟

هیچ کدام از خیرخواهان اطراف تان از شما نمی خواهند که رژیمی خاص داشته باشید بلکه به شما انواع غذاهای نامناسب را توصیه می کنند تا در برنامه غذایی تان داشته باشید! بهترین کار این است که خودتان تمام مواد مغذی که برای شما و کوچولویتان ضروری است را در برنامه غذایی تان بچینید.

برای زن حامله چی خوبه

اما، همیشه در مورد اینکه مادر باید به اندازه دو نفر غذا بخورد یا نه بحث وجود دارد. بنابراین، این موضوع سردرگمی زیادی درباره مقدار غذایی که مادر باردار نیاز است مصرف کند به وجود می آورد. در واقع، تحقیقی که در این مورد توسط انجمن خیریه ملی انجام شده است به این یافته ها دست یافتند که تنها ۳۳ درصد از زنان بارداری که از آنان در این مورد سوال شده بود پاسخ درست و یکسان داده بودند.

طبق بررسی موسسه سلامت و مراقبت ملی، یک مادر باردار نیاز ندارد تا کالری بیشتری در طول شش ماه اولیه بارداری مصرف کند. فقط در سه ماهه آخر است که او نیاز دارد تا روزانه ۲۰۰ کالری غذا بخورد. هنوز اطلاعات کاملی مبنی بر این که زنان می توانند چه چیزهایی در بارداری بخورند پیدا نشده است.

به اندازه دو نفر غذا خوردن تنها یک بهانه است!

بهترین غذاها برای زن باردار

تحقیقاتی که توسط برنامه مراقبت از سلامت انجام شده است بر روی ۲۱۰۰ زنی که در انگلیس زندگی می کردند انجام شد. و نتیجه نشان میداد که یکی از هر سه زن باردار معتقد است که باید روزانه بیش از ۳۰۰ کالری مصرف کند. از طرف دیگر از ۱۴۰ زن باردار ۶۱ درصد فکر می کردند که افزایش مصرف کالری باید در سه ماهه اول یا دوم صورت بگیرد.

اخیرا برنامه مراقبت از سلامت با متخصصان زنان و زایمان دانشگاه سلطنتی همکاری داشته است. هدف از این شروع به همکاری این بوده که این قضیه را مشخص کنند که چرا زنان باردار نباید به اندازه دو نفر غذا بخورند. هر دوی این گروه ها نیازهای رژیمی خاصی را فراهم کرده اند که دنبال کردنش برای زنان باردار راحت تر خواهد بود.

این ایده غذا خوردن به اندازه ی دو نفر به این معناست که یک مادر باردار باید به اندازه خود و نوزادش غذا بخورد. در واقع، در این مطالعه ۲۵ درصد زنان پذیرفته بودند که از این بهانه استفاده می کنند تا هراز گاهی غذاهای ناسالم بخورند.

برنامه غذایی در سه ماهه اول بارداری

مدیر سازمان برنامه مراقبت از سلامت، گفت که این قضیه به دلیل یک سری اطلاعات غلط در میان زنان باردار شایعه شده است. او تاکید می کند که خوردن غذاهای سالم و مصرف پروتئین کافی در بارداری بسیار اهمیت دارد. در واقع، او می گوید که انجام این کار قبل و بعد بارداری ضروری است. انجام این کارها باردار شدن طبیعی را برای یک زن آسان تر می کند. و مشکلات و معضلات مربوط به بارداری و تولد را کاهش می دهد و می تواند از مشکلات سلامتی خاصی مثل دیابت نوع دوم و بیماری های قلبی در طولانی مدت پیشگیری کند.

به مادران باردار توصیه می شود تقریبا روزی ۲۰۰۰ کالری مصرف کنند، که شامل غذا و سبزیجات است. و در طول سه ماهه سوم بارداری باید روزانه ۲۰۰ کالری به آن بیفزایند.

برنامه غذایی روزانه برای زنان باردار

در دوران بارداری چی بخوریم؟!

در اینجا تعدادی از چیزهایی که می توانید بخورید لیست شده است:
• میوه و سبزیجات
• سیب زمینی و پاستا به عنوان کربوهیدرات
• حبوبات، تخم مرغ، و گوشت به عنوان پروتئین
• محصولات لبنی همانند شیر و ماست
• چربی ها
خوردن آجیل در بارداری و انواع غلات به عنوان فیبر
• خوراکی های سالم مثل حموس (خوراک خمیر مانندی از نخود پخته و کوبیده و سیر و غیره)، سوپ سبزیجات و انواع سالاد

رییس انجمن زنان و زایمان دانشگاه سلطنتی، جانیک رایمر می گوید که چگونه پرخوری می تواند برای مادر و نوزادش مضر و زیان آور باشد. او تاکید می کند که چاقی در طول بارداری ممکن است باعث شود زن باردار احتمال بیشتری برای سقط جنین یا بیماری های خاص مثل فشار خون بالا یا دیابت بارداری داشته باشد. علاوه بر این حتی بچه هایی که از مادران چاق دنیا می آیند خطر بیشتری برای ابتلا به چاقی یا مشکلات خاص سلامت دارند.

اکنون که حقیقت مشخص شد دیگر لزومی ندارد در مورد اینکه باید به اندازه دو نفر غذا بخورید یا نه نگران باشید. و این موضوع را به زنان باردار دیگر هم بگویید. خانم های عزیز موفق باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید