دوره ی بازیابی پس از زایمان ممکن است خیلی سخت باشد، و این فرآیند می تواند تا یک سال یا بیشتر به طول بیانجامد. در طول بارداری و زایمان تغییرات مهمی برای بدن شما اتفاق می افتد، و البته حین بازیابی. شما کاهش یا افزایش وزن، ریزش مو، تغییرات پوست و البته خستگی بی پایان را تجربه خواهید کرد. با این که همه ی این عوارض مرتبط به دوران پس از زایمان کاملا عادیست، اما ممکن است یک مشکل اساسی تر یعنی تیروئید بعد از زایمان را بپوشانند.

تقریبا ۵ الی ۱۰ درصد از زنان پس از زایمان به یکی از مشکلات غده ی تیروئید به نام تیروئید بعد از زایمان (Postpartum Thyroiditis) مبتلا می شوند. با این که این معضل در بیشتر مواقع لاعلاج یا خیلی خطرناک نیست، تحمل آن دشوار است. این بیماری ممکن است به دلیل شباهت عوارض این بیماری با عوارض بازیابی در دوره ی پس از زایمان، از چشم پزشکان متخصص دور بماند.

نشانه های تیروئید بعد از زایمان چیست؟
نشانه های تیروئید بعد از زایمان چیست؟

زنانی که برای بار اول بارداری را تجربه می کنند، با این که سابقه ی مشکلات غده ی تیروئید نداشته اند هم ممکن است به تیروئید بعد از زایمان مبتلا شوند. تقریبا نیمی از زنانی که به تیروئید بعد از زایمان (به اختصار PPT) مبتلا می شوند، عوارض کم کاری تیرویید بعد از بارداری را تجربه می کنند.

این عوارض شامل خستگی، افزایش وزن، مشکلات حافظه، یبوست و حتی افسردگی می شود. در برخی زنان ممکن است عوارض پرکاری تیروئید پس از زایمان ظاهر شود که شامل خستگی، بی نظمی ضربان قلب، کاهش وزن، عدم تحمل گرما و حساس شدن است. پرکاری تیروئید در PPT معمولا طی ۶ ماه پس از زایمان اتفاق می افتد و ممکن است بین ۱ تا ۲ ماه طول بکشد. اما بروز به شکل کم کاری تیروئید بسیار رایج تر است و معمولا ۴ تا ۸ ماه پس از بارداری اتفاق می افتد و تا ۹ ماه یا بیشتر هم طول می کشد.

همه ی این عوارض شبیه به عوارض دوران پس از زایمان هستند، اینطور نیست؟

مشکل دقیقا همینجاست. چون بسیاری از زنان فکر می کنند در حال تجربه کردن عوارض بازیابی از دوران پس از زایمان هستند، اصلا به این فکر نمی کنند که توجه پزشک را به این موضوع جلب کنند. مخصوصا اگر سابقه ی مشکلات تیروئید نداشته باشید. زنانی که سابقه ی مشکلات یا عدم عملکرد تیروئید داشته اند بیشتر در خطر ابتلا به PPT هستند و احتمالا می دانند که باید حواسشان به این موضوع باشد. در هر حالتی، PPT معمولا از چشم دور می ماند.

خوشبختانه PPT به صورت خود به خود از بین می رود و بسیاری از زنان هرگز به درمان نیاز پیدا نمی کنند.

اگر عوارض شما خفیف هستند، ممکن است درمان نیاز نباشد. برای زنانی که در فاز پرکاری تیروئید قرار دارند، پزشک ممکن است مسدود کننده هایی برای کنترل عوارض(ضربان نامنظم، رعشه و غیره) تجویز کند. اگر شما از PPT کم کاری تیروئید رنج می برید، پزشک شما ممکم است یک دوره هورمون مصنوعی را آغاز کند که معمولا پس از ۶ تا ۱۲ ماه به پایان می رسد. اما عوارض بسیاری از زنان آن قدر خفیف و قابل کنترل هستند که هیچ نیازی به درمان وجود ندارد.

PPT یک شرایط گذراست و ۸۰٪ از آن ها با گذشت یک سال کارکرد طبیعی غده ی تیروئید خود را باز می یابند. ولی تشخیص بیماری بسیار مهم است، مخصوصا که ۲۰٪ دیگر از زنانی که به PPT مبتلا می شوند، بازگشت این شرایط را در بارداری های بعدی هم تجربه می کنند.

اگر به تازگی بچه دار شده اید و حس می کنید حال و روزتان مثل یک بازیابی معمولی پس از زایمان نیست، فکر خوبیست که از پزشکتان بخواهید تا غده ی تیروئیدتان را هم معاینه کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید