بهترین بخش از تابستان دریا رفتن است. لذت بردن از خورشید، پاشیدن شن و ماسه راه فوق العاده ای برای گذراندن یک روز تابستانی است. این تجربه ای برای ایجاد محبت بیشتر بین افراد خانواده است و بچه های ما می توانند روز را با خاطرات خوشی که طول عمر را زیاد می کند، به پایان برسانند.

متاسفانه ساحل می تواند خطراتی از جمله ستاره دریایی، ‌جریان نامنظم آب و آفتاب سوختگی را نیز به همراه داشته باشد. آسیب هایی که در ساحل پیش می آید، بیشتر از آن است که شما فکر می کنید، اما نکات ایمنی زیر می تواند به کاهش خطراتی که منجر به بستری شدن شما در بیمارستان می شود، کمک کند.

بازی کردن کودک در ساحل دریا ؛ ۶ نکته که والدین نمی دانند
بازی کردن کودک در ساحل دریا ؛ ۶ نکته که والدین نمی دانند

جلیقه ی غریق نجات برای افراد کوچکتر

طبق گفته ی صلیب سرخ، امنیت در ساحل کمی متفاوت تر از امنیت در استخر است. زیرا حتی در آب کم عمق دریا هم، جریان موج می تواند باعث خالی شدن زیر پای شما شود. به همین علت است که این سازمان توصیه می کند که بچه های کوچک تر در اطراف ساحل، حتما جلیقه ی غریق نجات بپوشند.

آب های جاری به خصوص اقیانوس، می تواند غیرقابل پیش بینی باشد، بنابراین نگه داشتن کودکان در جلیقه های نجات می تواند محافظی برای آن ها در مقابل موجی باشد که به ناگهان از شن و ماسه عبور می کند.

بچه ها را با آب آشنا کنید

موج ها می توانند بچه ها را ( به ویژه کودکان نوپا) را به سمت پایین بکشند،‌ اما اگر آن ها موج ها را ببینند، شانس بیشتری برای ایستادن دارند. به کودکان یاد دهید که پشت به ساحل بمانند و به سمت اقیانوس نگاه کنند تا اقیانوس آن ها را غافلگیر نکند.

اجازه ندهید که بچه ها پاهایشان را در خاک چال کنند

این کار ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد که پاهایشان در شن های مرطوب و زیرِ آب وول بخورد،‌ اما کسانی که درباره ی صدمات ساحلی تحقیق می کنند، می گویند این نوع بازی باعث می شود بچه ها در معرض خطر پیچ خوردگیِ پا و یا آسیب های بدتر قرار گیرند. زیرا پای کودک ممکن است در شن و ماسه ی مرطوب گیر کند. ممکن است زمانی که نمی توانند حرکت کنند، موجی به سمت آن ها بیاید و گیر کنند، که در این صورت حتما غرق می شوند.

طبق گفته های دکتر پاول کُوان، پزشک اورژانسی که میزان صدمات ساحلی را بررسی می کند، کودکانِ زیر ۱۶ سال بیشتر در معرض آسیب دیدن در ساحل هستند، هر چند که ممکن است به نظر برسد قدم زدنِ آن ها در دریا نسبت به شنا کردن امنیت بیشتری دارد،‌ اما هرچه به ساحل نزدیک تر می شوند، در واقع در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند.

کُوان منطقه ی بین زمین خشک و جایی که موج ها می شکنند را “منطقه ی گشت و گذار” نامیده است. تصور می شود که در این ناحیه، موجی که به سمت اقیانوس بر می گردد می تواند شن و ماسه ی زیر پای افراد را با خود ببرد. هنگامی که فردی در آب راه می رود و یا بی حرکت می ماند،‌ موج دیگری می تواند او را بیاندازد.

اگرچه ممکن است آب فقط تا زانو باشد، اما هنگامی که با شدت و به پایین شن ضربه می زند، فردی که در آب راه می رود صدمه می بیند. به همین علت والدین همیشه باید بر بازی کودکان و شرایط آب نظارت داشته باشند.

ستاره دریایی و بی اعتنایی کردن به آن

باب اسفنجی شلوار مربعی (اشاره به کارتون باب اسفنجی)‌ دوست دارد ستاره دریایی را دنبال کند، اما بچه های ما نباید این کار را بکنند. همانطور که ساکنان ساحل می دانند، خارهای ستاره دریایی نیش می زند. در این ماه تنها در ۳ روز در کنار ساحل فلوریدا، ستاره های دریایی حدود ۸۰۰ نفر را نیش زده است.

بسیاری از سواحل عمومی، در مکان هایی که ستاره های دریایی زیادی در آن جا وجود دارد، ‌سیستم های هشدار دهنده قرار داده است. پرچم های بنفش معمولا (منطقه دریایی خطرناک) را نشان می دهند بنابراین اگر پرچم بنفش رو به بالا باشد، ممکن است بخواهید به جای ساحل به پارک بروید. اگر بدن شما و کودکتان به زخم ستاره دریایی منجر شده، به پزشک مراجعه کنید.

بازی کردن کودک در ساحل دریا ؛ ۶ نکته که والدین نمی دانند
بازی کردن کودک در ساحل دریا ؛ ۶ نکته که والدین نمی دانند

از گرداب های دریایی آگاه باشید

به گفته ی اداره ی ملی اقیانوسی و جَوی، هرکسی که به ساحل می رود نیاز به آگاهی از گرداب های دریایی دارد، چرا که این جریان های قدرتمند آبهای شناور دور از ساحل، می توانند شناگران را به سمت دریا بکشند. گرداب های دریایی، برای بیش از ۸۰ درصد غریق نجات ها اتفاق افتاده است.

اداره ملی اقیانوسی و جَوی به والدین توصیه می کند قبل از فرستادن بچه ها به ساحل، ساحل محلی را برای پیش بینی هر حادثه ای چک کنند. هنگامی که به ساحل می رسید، ‌به غریق نجات ها تا حد امکان نزدیک باشید و اگر از شرایط دریا نامطمئن هستید، قبل از اینکه به بچه ها اجازه ی شنا دهید، از غریق نجات ها در مورد شرایط دریا سوال کنید.

امنیت در مقابل اشعه خورشید را فراموش نکنید

بدن کودکان و بچه های کوچکتر نمی تواند مانند بدن ما خود را با گرما سازگار کند، بنابراین آن ها در معرض خطر بیشتری برای بیماری های مرتبط با گرما هستند. طبق گفته ی انجمن اطفال آمریکا، کودکانِ زیر ۶ ماه باید به علت خطر گرمازدگی، از نور مستقیم و غیر مستقیم خورشید دور نگه داشته شوند. به خصوص از نگه داشتن کودک در بیرون بین ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر، زمانی که اشعه خورشید در بیشترین شدت خود است، جلوگیری کنید.

اگر بچه ی کوچکی دارید، سعی کنید فعالیت های ساحلی تان را طوری برنامه ریزی کنید که اشعه خورشید شدت زیادی ندارد. در سایه ی چادر یا چتر ساحلی قرار گرفتن می تواند کمک کند و همچنین به طور مرتب به نوزاد، شیر مادر یا شیر خشک دهید و به کودکان نوپا و بچه های بزرگتر کم کم آب دهید.

طبق نکات انجمن اطفال کودکان، استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان و بچه های بزرگتر بسیار مهم است، بنابراین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و هر ۲ ساعت یک بار آن را تجدید کنید. هیچ کرم ضد آفتابی واقعا ضد آب نیست (حتی اگر بعضی از آنها چنین ادعایی داشته باشند)‌ بنابراین همیشه بعد از آب بازی دوباره برای کودکان کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید