کاشت سبزه با گندم برای کودکان بسیار جالب و سرگرم کننده است. پیشنهاد می کنیم سبزه سفره هفت سین را خودتان بکارید. این کار هم به شما حس خوبی میدهد، هم بچه ها را با مراحل رشد گیاه و هیجان و حال خوب آن اشنا می کند. انواع مختلفی از کاشت سبزه های عروسکی تا ساده در سرسره آموزش داده ایم. در این مطلب مراحل سبز کردن سبزه با بذر گندم را آموزش می دهیم.

نحوه کاشت سبزه با گندم
نحوه کاشت سبزه با گندم

مواد لازم :

 • بذر گندم
 • خاک
 • گلدان
 • آب

کاشت سبزه عید

گلدان :

شما می توانید از هر گلدانی با هر جنس و ظاهری که دوست دارید استفاده کنید.

نحوه کاشت سبزه عید با گندم

خاک :

گلدان را پر از خاک کنید و مقداری فضای خالی بالای گلدان بگذارید.

کاشت سبزه گندم

بذر :

ابتدا بذرها را به مدت چند ساعت در آب بخیسانید. سپس یک لایه بذر بالای گلدان ها بریزید.

کاشت سبزه گندم در خاک

آب :

بذرهای خود را آب دهید اما حواستان باشد که به گونه ای نباشد که بذر ها در آب شناور شوند و کم کم آب را اضافه کنید. دو روز اول یک مقدار ثابتی آب بدهید. وقتی که بذر ها جوانه زدند مقدار کمی به آن ها آب دهید به صورتی که خیس باشند.

آموزش کاشت سبزه عید

رشد :

گلدان خود را جایی بگذارید که دور از دسترس باشد. به عنوان مثال می توانید آن را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید. بعد از حدود ۴ روز، جوانه ها به اندازه شکل زیر رشد خواهند کرد.

آموزش کاشت سبزه

نتیجه :

بعد از حدود هفت روز، سبزه شما مانند شکل زیر بلند شده است و روز به روز رشد آن بیشتر می شود.

آموزش کاشت سبزه عید با گندم

سبزه سفره هفت سین شما آماده است!

آموزش تصویری کاشت سبزه گندم

انجام این کار بسیار لذت بخش و سرگرم کننده به خصوص برای کودکان می باشد. کودکان وقتی این فرآیند را از نزدیک مشاهده می کنند بسیار لذت می برند. آنها را تشویق کنید با مراقبت هر روزه از آن، در آخر سبزه خود را درست کنند.

می توانید آموزش مرحله به مرحله کاشت سبزه گندم را در فیلم زیر هم مشاهده کنید و به بچه ها نشان دهید در پایان باید منتظر چه اتفاقی باشند…

2 نظرات

 1. سلام
  من میخواستم بدونم که گلدون رو دیگه چه جاهایی به غیر از پیشخوان آشپزخانه خونه میشه گزاشت ؟
  در چه میزان باید نور خورشید بهش برسه؟
  واینکه چند ساعت بزارم بذر ها خیس بخوره ؟

  • من خودم به این صورت کردم که اول به مدت ۲۴ ساعت گندم رو توی آبی خیس خورد و هی آبش رو عوض میکردم و بعد ۲۴ ساعت آبش رو ریختم و روی یه پارچه نمدار تمیز ریختمش به طوری که نصفش زیر بذرا بود و نصفش روی بذر و مدام اسپری میکردم آب روشون، بعد از ۲۴ ساعت خاک برگ ریختم توی یه گلدون و بذرهارو که الان اندازه یه میلی نوک زدن رو روش ریختم و یکمم به گلدون آب دادم و دوباره تا یک روز پارچه نمدار خیس رو روشون کشیدم که زودتر رشد کنن فقط تا ۱۲ ساعت، بعد از اون به جایی که تقریبا کل روز نور غیر مستقیم باشه بردمش و الان خوب جونه زده

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید