در این پست سعی خواهیم کرد همه نکات لازم درباره خواب نوزاد از جمله دلایل مشترک خواب های کوتاه نوزاد، ویژگیهای یک خواب خوب، نحوه اصلاح انواع نامناسب آن و مشکلات خواب کودک را برایتان ذکر کنیم.

یکی از مهمترین مهارتهایی که به عنوان والدین می توانید یاد بگیرید، چگونگی عیب یابی مشکلات خواب کودک است و باید این را بدانید که هر چقدر هم از تجربیات دیگران استفاده نمایید و یا حتی یک نفر را برای رفع و رجوع مشکلات مربوط به کودک استخدام کنید، باز هم به عنوان پدر یا مادر به دانستن خیلی نکات نیاز خواهید داشت.

حل و فصل مشکلات مربوط به خواب کودک در ابتدا مشکل به نظر می رسد، اما در واقع بسیار آسان تر از بسیاری از مشکلات دیگر است که با بزرگتر شدن کودک آسانتر هم می شود. دانستن اطلاعات اولیه به شما کمک می کند که والدین بهتری شوید و بهتر مشکلات را حل کنید. این دانسته ها به شما کمک می کنند فرزندتان را به عنوان یک انسان بهتر بشناسید و همچنین شما را برای حل مسائل بزرگتر بعدی آماده می کند.

خواب زیاد نوزاد خطرناک است

مشکلات هرگز متوقف نمی شوند …

اگر صاحب کودک هستید، در بعضی مواقع با مشکلات مربوط به خواب آنها روبرو خواهید شد و اگر این فرزندان بیشتر باشند، هر کدام مشکلات خواب مربوط به خود را دارند. برخی از کودکان مشابه خواهر و برادرهای بزرگترشان هستند، اما در بسیاری موارد گویا با دردسرهای جدید باید دست و پنجه نرم کنید.

مقابله با مشکلات مربوط به خواب کودک

حداقل در طول سال اول زندگی فرزندتان، احتمالاً هیچ چیز به اندازه استرس و مشکلات ناشی از خواب کودک شما را اذیت نمی کند. چرتهای کودک در تمام طول روز ضروری هستند و اگر کودک نخوابد، مادر خسته می شود و کودک به وضوح بدخلق خواهد بود.

خواب زیاد نوزاد نشانه چیست

شاید در بدو تولد فرزندتان واقعاً نتوانید به سادگی دلایل زود بیدار شدن کودک را تشخیص دهید و این مهارتی است که به مرور زمان کسب خواهید کرد، اما به عنوان راهنمایی خوب است موارد زیر را در دو دسته کلی مد نظر داشته باشید:

 • کودک قبلاً خوب می خوابید، اما اکنون زود بیدار می شود!

اگر کودک شما قبلاً ۱٫۵ تا ۲٫۵ ساعت می خوابیده و اکنون زود بیدار می شود، موارد زیر می توانند تاثیرگذار باشند:

 • جهش رشدی

اولین چیزی که در رفع بدخوابی کودک باید امتحان کنید این است که به کودک خود شیر بدهید. در مقاطعی از رشد کودکان سریعتر گرسنه می شوند و پس از پایان این دوران جهش رشدی، دوباره به رویه خواب نرمال بر می گردند.

 • گرسنگی و نیاز به غذای بیشتر

این مورد کمی متفاوت از رشد و نموی است که در مورد قبل ذکر شد. شاید کودک گرسنه باشد و فقط به غذای بیشتر نیاز داشته باشد. این اتفاق در حدود ۸ ماهگی که کودک کم کم غذای جامد بیشتری خواهد خورد محتملتر است. در این برهه کودکان در مقطع جهش رشدی نیستند، اما برای مدتی به غذا و مواد جامد بیشتری احتیاج دارند و پس از آن به رویه قبلی باز خواهند گشت.

علت بی حالی و خواب آلودگی نوزاد

هنگامی که مطمئن هستید مشکلات و اختلال خواب کودک به جهت نیاز به غذای بیشتر نیست، سراغ این موارد بروید:

 • بیماری یا دندان در آوردن

نکته ساده ای که باید در نظر بگیرید بیمار بودن کودک و یا دندان در آوردن اوست. البته کودکان در این شرایط متفاوت رفتار می کنند و یکی از شایعترین آنها بروز اختلالات در خواب آنهاست.

بسیار معمول است که نوزادان هنگام بیماری یا دندان درآوردن، به طور نابهنگام از خواب بیدار شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، هرچه می توانید انجام دهید تا تسکین یابند و منتظر بمانید که درد آنها فروکش کند. قبل از خوابیدن نیز بهتر است کارهایی را انجام دهید که با کاهش درد و ناراحتی، کودک خواب راحت تری داشته باشد.

خواب زیاد نوزاد و شیر نخوردن

 • نفخ و گاز معده

این یکی از مهمترین دلایل زود بیدار شدن کودک است. لذا باید مطمئن باشید که کودک چنین مشکلی ندارد.

البته اگر کودک شما معمولاً به خوبی می خوابیده است و اکنون به طور ناگهانی از خواب بیدار می شود، گاز معده جزء دلایل اصلی آن نیست، مگر اینکه رژیم غذایی کودک و یا احتمالاً خود شما (اگر به بچه شیر خودتان را می دهید) تغییر کرده باشد.

 • طول مدت بیداری

اگر گاز معده کاملاً خارج نشود، ممکن است کودک به بیداری طولانی تری نیاز داشته باشد. لذا بهتر است طول بازه های بیداری را به مرور ۵ تا ۱۵ دقیقه افزایش دهید ولی پیشنهاد می کنیم که هرگز بیش از ۱۵ دقیقه در یک نوبت اضافه نکنید.

اگر کودک سریع به خواب برود نشانگر این است که طول مدت بیداری معمولاً مناسب است، اما اگر به خواب رفتن کودک مدت زمان طولانی زمان می برد، معمولاً بهتر است کمی زمان بیداری او را بیشتر کنید.

البته مکرر و بیش از حد بیدار شدن کودک باعث ایجاد مشکلات در خواب او می شود، لذا تا جایی که ممکن است از زیاد کردن دفعات و تعدد آن خودداری کنید.

خواب نوزاد شش ماهه

 • رسیدن به یک مهارت و نقطه عطف جدید رشدی

اگر کودک شما در حال کسب یک مهارت جدید مانند نشستن، ایستادن، راه رفتن، حرف زدن و … باشد می تواند نظم خوابش را تحت تاثیر قرار دهد.

 • بیش فعالی یا شیطنت زیاد

اگر کودک شما قبلاً به خوبی می خوابیده و اکنون به طور مکرر از خواب بیدار می شود، بعید است یکباره بیش فعال یا شیطون شده باشد، اما به هر حال باید این احتمال را نیز لحاظ نمایید. در چنین شرایطی باید حتی الامکان سطح آرامش لازم را در زمانهای خواب کودک فراهم نمایید.

کودک هرچه بزرگتر شود به جنب و جوش و ورزش بیشتری نیاز دارد و ممکن است زمان خواب او کمتر شود. با افزایش زمان بازی و شیطنت و خسته شدن بیشتر این مشکل به مرور حل خواهد شد.

ورزش و تحرک برای خواب عمیق مهم است. با خوابیدن کودک بدن او از نظر جسمی بازیابی می شود و مغز اطلاعات مکتسبه در طول روز را از نظر ذهنی پردازش می کند. اگر فعالیت کودک کم بوده و تحریک ذهنی نداشته باشد، کودک به خوبی نخواهد خوابید و رشد خوبی نخواهد داشت.

علت کلافگی نوزاد در خواب

 • فاکتورهای محیطی

برخی از انواع سر و صدا از زمانی به بعد می تواند باعث بیدار شدن کودک شود، مانند وجود حیوانات خانگی. همچنین سرما و گرما و سایر عوامل پیرامونی نیز می توانند تاثیر گذار باشند. لذا داشتن توجه ویژه به محیط زیست کودک ضروری است و اگر به یک عامل محیطی شک دارید، باید آن را برطرف کنید.

 • هفته شگفتی

گاهی زمانهایی در پروسه رشد معمول کودک وجود دارند که کودک به طور معمول نمی تواند بخوابد. این بسیار طبیعی است که خواب کودک در طول یک هفته موسوم به ” هفته شگفتی” مختل شود. هفته تعجب کاملاً تغییرات خواب چهار ماهگی را توضیح می دهد.

 • پستانک

گاهی اوقات پستانک تبدیل به یک مشکل اساسی برای خواب کودک می شود.

در حدود ۳ الی ۴ ماهگی پستانک گاهی به مشکل در رویه خواب تبدیل می شود، زیرا کودک بدون آن نمی خواهد بخوابد. در این صورت می توانید به استفاده از آن ادامه دهید و صبر کنید تا کودک مجدداً آمادگی ترک آن را به دست آورد.

درمان خواب سبک نوزاد

 • نیاز کمتر به خواب روز

به سادگی دلیل بیداری کودک شما ممکن است این باشد که بزرگتر شده و نیازش به خواب کمتر شده است. نیاز نوزادان به خواب روزانه در ۴ ماهگی از چهار بار در طول روز به سه بار کاهش یافته و در حدود ۶ الی ۸  ماهگی مدتش هم کمتر می شود.

به مرور زمان این مساله به دو نوبت صبح و عصر و سپس فقط به یک چرت عصرگاهی کاهش می یابد و چندین سال در این وضعیت باقی خواهد ماند.

 • سپری کردن یک روز بد

گاهی اوقات برایتان پیش آمده که بنا به دلایلی خواب خوب نداشته باشید، شبهایی که احتمالاً در دوره بارداری زیاد داشته اید. برخی مواقع نیز ناراحتی از چیزهای ساده نمی گذارد شما بخوابید. شاید تعجب کنید ولی واقعیت این است که این امر برای کودکان نیز صادق است!

نوزادان نیز انسان هستند، با این تفاوت که در حال یادگیری بوده و شروع زندگی شان است و اگر تصور می کنید که چنین مواردی برایشان پیش نمی آید، در اشتباه هستید!

خواب کوتاه نوزاد سه ماهه

 • خواب کودک تحت هر شرایطی کوتاه و کم است!

اگر کودک شما اساساً همیشه خوابی کوتاه دارد، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • تغذیه کودک

اولین چیزی که باید بررسی کنید نیاز او به تغذیه است. توجه کنید که این مورد در هر دو دسته مشترک است.

سعی کنید طی یک هفته هر بار که کودک زود بیدار می شود او را تغذیه کنید. این کار ممکن است مشکل خواب کوتاه را برطرف کند. اگر او جهش رشدی خود را آغاز کرده باشد، خواب بد او تا زمانی که غذای مورد نیاز خود را بدست آورد ادامه خواهد یافت.

در صورت تغذیه با شیرخودتان باید به نحوه شیردهی و تغذیه خودتان نیز توجه کنید. یک مشاور زنان برای شیردهی می تواند به شما کمک کند و آنها حتی می توانند تعداد کالری موجود در هر اونس شیر را آزمایش کنند.

اگر به کودک شیر خشک می دهید، ممکن است لازم باشد میزان آن را افزایش دهید. همچنین ممکن است کودک شما نیاز به شروع یا افزایش غذاهای جامد داشته باشد.

رفلاکس و بی خوابی نوزاد

هنگامی که مطمئن شدید مساله غذا نیست، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ریفلاکس

مطمئن باشید کودک شما ریفلاکس ندارد. اگر کودک شما دارای ریفلاکس است، بدانید که کودک مبتلا به ریفلاکس اغلب خوابی کوتاه دارد. در این صورت با استفاده از راهکارهای لازم به کودک خود برای داشتن خوابی طولانی تر کمک کنید.

با وجود رفلاکس خواب دشوار است و شما باید نهایت تلاش خود را برای رفع آن انجام دهید.

 • سایر مشکلات پزشکی

اطمینان حاصل کنید که برخی از مشکلات جسمی دیگر باعث کوتاه شدن خواب نشده باشند. این موارد می تواند مشکلاتی مانند آلرژی و اگزما باشد. اگر کودک دائماً در خواب مناسب مشکل دارد، بهتر است برای بازبینی به پزشک مراجعه کنید.

 • نفخ و گاز معده

نفخ یکی از مهمترین دلایل زود بیدار شدن کودک از خواب است. این مورد نیز در هر دو دسته مشترک است و تمامی موارد ذکر شده قبلی از جمله طول مدت بیداری برایش صادق می باشد. اگر کودک شما دچار گاز معده است، پیشنهاد می کنیم با تجویز دکتر از داروهایی مانند گریپ واتر که برای رفع کولیک، نفخ و سوء هاضمه استفاده می شوند بهره بگیرید.

درمان سریع بی خوابی نوزاد

 • بیش فعالی و شیطنت

یک کودک شیطون دائماً مشکل خواب دارد و شما باید به طرق مختلف ابتدا میزان و شرایط تحریک پذیری او را پایین بیاورید و سر و صدا و شرایط بصری او را کنترل کنید. تحرک بیش از حد خیلی بیشتر از بی تحرکی زیاد به خواب آسیب می زند.

سن کودک ارتباط مستقیمی با این موضوع دارد. هر چه کودک کوچکتر باشد به تحرک کمتری نیاز داشته و واکنشش نسبت به عوامل محرک محیطی کمتر خواهد بود. برای کودک ۶ ماهه بعید است که تحریک های محیطی بتواند خواب او را بر هم بزند، مگر اینکه در کازینو یا سیرک زندگی کنید.

اما وقتی کودک کمی بزرگتر می شود حتی تماشای بیش از اندازه تلویزیون کاملاً محرک شیطنت و مختل شدن خواب و استراحت اوست. مطمئن شوید که سطح تحرک او در جایی که باید باشد قرار دارد و باید بدانید یوگا یا هر روش مدیتیشن دیگر مجوز آزاد گذاشتن عوامل محرک محیطی برای شیطنت و بیش فعالی کودک نیست.

درمان بی خوابی نوزاد در طب سنتی

 • آرامش دادن به خود

اگر کودک بخواهد بیش از ۴۵ دقیقه بخوابد، باید آرامش لازم را داشته باشد. توانایی خوابیدن مستقل یک مهارت حیاتی برای هر کودک است.

اگر کودکان قادر به جلب آرامش کافی قبل از خواب نباشند، بیش از ۴۵ دقیقه نخواهند خوابید. به کودک خود بیاموزید که به هر روشی که فکر می کنید برای خانواده تان جواب می دهد، به خود القای آرامش کند.

 • فاکتورهای محیطی

عوامل محیطی مانند سرما و گرما می توانند خیلی در خواب کودک تاثیرگذار باشند، لذا حتماً لباس مناسب هر فصل را به کودک بپوشانید. در ضمن دریابید که کودک شما چه چیزی را دوست دارد، مثلاً بعضی کودکان در فصول غیر گرم دوست دارند با جوراب بخوابند.

اگر خانه شما پر سر و صدا است، پیشنهاد می کنیم به نوعی از نویز سفید استفاده کنید. اگر فرزندان دیگری دارید ممکن است کودک را از خواب بیدار کنند. همچنین اگر در یک محله پر سر و صدا زندگی می کنید، چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند باعث بیدار شدن کودک شود. شما نمی توانید همسایگان خود و اطرافیانتان را کنترل کنید، اما می توانید فن یا دستگاه صدای نویز سفید را در اتاق کودک قرار دهید.

بد خوابی نوزاد ١٠ ماهه

همچنین ممکن است کودک شما به نور حساس باشد و بعضی از آنها در اتاق تاریک راحت تر بخوابند. بنابراین خوب است برای این کودکان از پرده استفاده کنید.

 • راحتی رختخواب

آیا کودک شما به اندازه کافی در جایش راحت است؟ پاسخ منفی این سوال می تواند یکی دیگر از عوامل خواب بد کودک باشد. بنابراین تشک، گهواره یا رخت خواب راحت برای کودکتان تهیه کنید.

 • جبر کاری

آیا کودک معمولاً زمان خواب در خانه است یا معمولاً با هم خارج از خانه هستید؟

کودک نیز مثل شما در خانه راحت تر می خوابد، بنابراین اگر او به طور معمول خارج از خانه باشد بدن او به جای خواب راحت بلند مدت به چرتهای کوتاه عادت می کند. همچنین اگر او بیشتر اوقات در اتومبیل می خوابد، به داشتن حرکت برای به خواب رفتن وابسته می شود.

در این مورد برخی از نوزادان به طور طبیعی نسبت به سایرین انعطاف پذیر هستند، اما اگر فرزندی کمتر انعطاف پذیر دارید، این شمایید که باید آن را بپذیرید و با آن کنار بیایید.

تنظیم خواب کودک 9 ماهه

 • پستانک

استفاده از پستانک و تاثیرش روی خواب کودک را ارزیابی کنید و اگر با خواب خوب کودک تداخل دارند اقدامات لازم را انجام دهید.

 • نبودن روتین

آیا روال مناسبی برای کودک خود دارید؟ کارهای روزمره خود را ارزیابی کنید و مطمئن باشید بهترین کارها را برای کمک به فرزندتان در خوب خوابیدنش انجام می دهید.

یک نکته مهم درباره عیب یابی مشکل در خواب

برای رفع مشکلات مربوط به خواب سعی کنید در آن واحد فقط روی حل یک مشکل احتمالی تمرکز کنید. قبل از تست مورد بعدی چند روز فاصله ایجاد کنید تا بازخورد کارهای قبلی تان را کاملاً حس کنید. اگر سعی کنید بیش از یک مشکل را به طور همزمان برطرف کنید، ممکن است یکی را حل کرده ولی دیگری را تشدید نمایید. عیب یابی درست صبر زیاد می طلبد.

سؤالات متداول درباره خواب کودک

 • کودک من در آخرین نوبت خواب روزانه اش فقط یک ساعت می خوابد. آیا این اشکالی ندارد؟

خیر، اشکالی ندارد و طبیعی است. اگر کودک شما فقط یک ساعت می خواهد بخوابد، سعی کنید او را تا یک ساعت قبل از آخرین شیر خوردنش بیدار نگه دارید که بلافاصله بعد از بیدار شدنش شیر بخورد. اگر بیدار ماندن تا چنین زمانی او را خیلی بدخلق می کند، او را در صورت نیاز بخوابانید و فقط پس از بیدار شدن تا زمان شام او را سرگرم کنید.

تنظیم خواب نوزاد ۶ ماهه

 • کودک من از خواب روزانه زود بیدار می شود و گریه می کند. آیا باید او را بلند کنم یا بگذارم گریه کند؟

ابتدا باید همه موارد لازم و ذکر شده در بالا را به جهت کشف علت آن لحاظ کنید و اگر مطمئن شدید که بیدار شدن زود هنگام او به راحتی برطرف نمی شود، باید به متخصص مراجعه کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که در مورد نوزادان کمتر از ۴ ماهه هر اتفاقی ممکن است و این شما هستید که باید خودتان را با آنها وفق دهید و احتمال عدم پیروی کودک از هر روتین خاص بالاست. همچنین می توانید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه او را آرام کنید تا احتمالاً دوباره بخوابد.

 • کودک من زود بیدار می شود، اما خوشحال و خوش اخلاق است. چکار کنم؟

این یک پدیده خوب است، زمانیکه کودک به این مرحله می رسد که از خواب بیدار می شود و بازی می کند و منتظراست که شما پیش او بروید. اگر زود بیدار می شود و بدخلق نیست، مدتی اجازه دهید به حال خودش باشد. اگر کودک در چهره کسی که به او غذا می دهد خیره نشود، یعنی نسبت به دریافت غذا بیشتر صبور خواهد بود و همچنین در یک رختخواب نرم آرامش و راحتی بیشتری دارد تا انجام بازی و تحرک. البته کودک خود را برای مدت طولانی در آنجا تنها نگذارید، اما در صورت خوشحال بودن به آنها اجازه استراحت و بازی بیشتری بدهید تا زمان روتین خواب او به پایان برسد.

 • به نظر می رسد کودک من نمی تواند یک چرخه ۳ ساعته را بخوابد. چرا؟

هیچگاه به اعدادی که در نمودارهای مختلف می بینید یا از پزشکان می شنوید وسواس پیدا نکنید. به این نکته مهم توجه کنید که خواب یک سوی چرخه ای است که سمت دیگرش بیداری است. موازنه این دو زمان مهمتر از طول مدت آنهاست.

روال ۲٫۵ الی ۳ ساعت برای نوزاد معمولاً در شرایطی است که کودک می تواند تا ۱ ساعت بیدار بماند و اگر چرت زدن او ۱ تا ۱٫۵ ساعت بیشتر طول نمی کشد او احتمالاً فقط ۴۵ دقیقه بیدار می ماند.

بیدار شدن مکرر نوزاد شش ماهه در شب

حرف آخر

نکته ای که باید بدانید این است که اطلاعات مربوط به خواب اصلی ترین و مهم ترین نکته و همه چیزی که شما باید در مورد کودک بدانید نیست. شما باید برای پرورش کودکانی تلاش کنید که مستقل، قابل احترام و قادر به تمرکز و سرگرم شدن باشند و مهمتر از همه بااخلاق هستند.

شما به فرزند خود می آموزید که بتواند در دنیای واقعی به تنهایی زندگی کند، یعنی شما در واقع راه و رسم بزرگسالی را به او آموزش می دهید، نه کودکی را و خواب کودک یکی از اولین قدمهای او برای برداشتن گامهای بزرگتر و بهتر در راه یک زندگی سالم است.

نتیجه

از داشتن کودک خود لذت ببرید و هر لحظه اش را گرامی بدارید. واقعاً خیلی زود می گذرد و این روزهای شیرین باز نخواهند گشت. لذا اینقدر درگیر استرس نشوید و با مشکلات کودک منطقی برخورد کنید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید