زمانی که به شما مجوز زایمان طبیعی پس از سزارین، داده می شود، می توانید خوشحال باشید و احساس موفقیت کنید. البته اگر دلیل تان برای سزارین قبلی، این دفعه نیز مسئله ساز نشود، احتمال موفقیت تان بالاتر هم می رود. در مورد زایمان طبیعی چه می دانید؟

بعد از سزارین امکان انجام زایمان طبیعی وجود دارد؟

به عنوان مثال مادری که یک بار زایمان طبیعی آسانی داشته و سپس به علت وضعیت بریچ نوزاد بعدی( سر و ته بودن نوزاد)، عمل سزارین داشته است، بیشتر احتمال دارد که در زایمان بعدی، بتواند زایمان طبیعی موفقیت آمیزی داشته باشد تا کسی که پس از باز شدن کامل دهانه رحم و چند ساعت تلاش برای به دنیا آوردن کودک اولش که کوچک است و در وضعیت مناسبی نیز بوده، مجبور به سزارین شده است. ( داشتن سابقه زایمان طبیعی شانس شما را به شدت بالا می برد. )

با این حال، پیش بینی قطعی این که چه کسی زایمان طبیعی خواهد داشت و چه کسی مجددا عمل سزارین را در پیش دارد، غیرممکن است. اقدام به زایمان طبیعی پس از سزارین وی بک گفته می شود. در مجموع، حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد زنانی که اقدام به سزارین می کنند، بعدا زایمان طبیعی انجام می دهند.

زایمان طبیعی بعد از سزارین امکان پذیر است؟اگر قصد زایمان طبیعی پس از سزارین را دارید، حتما پزشکی را انتخاب کنید که در این زمینه متخصص است و به بیمارستانی مراجعه کنید که عمل وی بک را انجام می دهد زیرا بعضی از بیمارستان ها به دلیل حساسیت موضوع، از انجام چنین کاری خودداری می کنند. و تجهیزات مناسب را در اختیارتان می گذارد.

بعلاوه، بیمارستان های زیادی از بحث هایی که عمل وی بک به وجود می آورد دوری می کنند و به راحتی به جای حل موضوع صورت مسئله را پاک می کنند و این عمل را انجام نمی دهند. عمل وی بک عملی پرحاشیه است و ممکن است برای پیدا کردن پزشک مناسبی که این کار را انجام دهد به چالش کشیده شوید، پس به خودتان زمان کافی برای تحقیق بدهید.

چه چیزی مرا به یک گزینه مناسب برای زایمان طبیعی پس از سزارین (وی بک) تبدیل می کند؟

با توجه به گفته متخصصین زنان و زایمان ، اگر تمام معیار های زیر را داشته باشید، گزینه مناسبی برای زایمان طبیعی پس از سزارین هستید:

• برش سزارین قبلی شما یک برش افقی در پایین رحم باشد. در برش عمودی که بخش های فوقانی رحم را که عضلانی تر است نیز درگیر می کند، یا برش تی شکل، خطر بیشتری برای پارگی رحم وجود دارد و به همین دلیل شانس زایمان طبیعی موفق را کم می کند. توجه داشته باشید که نوع زخم روی شکم تان ممکن است با برش رحم مطابقت نداشته باشد.

• لگن تان به اندازه کافی بزرگ باشد تا اجازه عبور راحت را به نوزاد بدهد. اگرچه هیچ راهی برای آگاهی قطعی از این موضوع وجود ندارد اما پزشک می تواند با معاینه لگن تان، به یک برآورد تقریبی برسد.

• سابقه عمل جراحی گسترده رحم نداشته باشید. سوابق جراحی مثل میومکتومی برای برداشتن فیبروئید یا سابقه پارگی رحم نداشته باشید.

• بیماری یا عارضه پزشکی نداشته باشید. هیچ عارضه پزشکی یا بیماری زنان مثل جفت سرراهی یا فیبروئید بزرگ نداشته باشید که زایمان طبیعی را با خطر مواجه کند.

• این زایمان باید در مراکزی انجام شود، که یک پزشک برای مانیتورینگ زایمان و انجام سزارین اورژانسی در صورت نیاز وجود داشته باشد.

• به دلیل حساسیت سلامت مادر و جنین در این نوع زایمان، این زایمان باید در مراکز مجهز به کادر متخصص هوشبری ، تیم پزشکی و تجهیزات قابل دسترس انجام باشد.

بعد از سزارین امکان انجام زایمان طبیعی وجود دارد؟

چه دلایلی شانس مرا برای یک زایمان طبیعی بعد از سزارین کمتر می کند؟

سن بالای مادر
• داشتن اضافه وزن
• وزن بالای جنین هنگام تولد ( بالای ۴ کیلوگرم )
• طول مدت بارداری بیش از ۴۲ هفته
• فاصله کم بین بارداری ها ( ۱۸ ماه یا کمتر )
با پزشک درباره شانس خود برای زایمان طبیعی موفق صحبت کنید و با دقت، مزایا و احتمال های آن را بسنجید.

مزایای زایمان طبیعی پس از سزارین

یک زایمان طبیعی موفق به شما این امکان را می دهد که از یک جراحی شکمی وسیع و خطرهای مرتبط با آن دور بمانید.
این خطرها شامل: خون ریزی های شدید که در مواردی حتی می توانند به عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی منجر شود و احتمال ابتلا به عفونت ها یا حتی آسیب به دیگر اعضای بدن در طول فرایند عمل را بالا ببرد. همه عوارض نهفته عمل جراحی عمده شکمی با هر بار عمل سزارین افزایش می یابد، زیرا برش ایجاد شده می تواند هر عملی را از لحاظ تکنیکی دشوارتر کند.

سزارین در مقایسه با زایمان طبیعی نیازمند بستری طولانی تر در بیمارستان است و معمولا روند بهبود آن نیز کندتر و دردناک تر است.
اگر قصد دارید بچه های بیشتری داشته باشید، باید بدانید هر عمل سزارین احتمال وجود جفت سرراهی و چسبندگی جفت را در بارداری های بعدی شما بالاتر می برد. این شرایط می تواند به خون ریزی های شدید و حتی هیسترکتومی یا برداشتن رحم منجر شود.

مزایای زایمان طبیعی پس از سزارینخطرات زایمان طبیعی پس از سزارین

حتی اگر شرایط لازم برای زایمان طبیعی پس از سزارین را داشته باشید، خطر بسیار کمی، کمتر از یک درصد، وجود دارد که رحم شما از محل برش سزارین قبلی دچار پارگی شود که به خون ریزی شدید تان و احتمالا محرومیت نوزاد از اکسیژن منجر خواهد شد. همچنین ممکن است زایمان ساعت ها طول بکشد و در نهایت شما نتوانید به شکل طبیعی زایمان کنید و سزارین اورژانسی برای تان انجام شود که قطعا عوارض بیشتری از یک زایمان طبیعی پس از سزارین و نیز یک سزارین با برنامه ریزی قبلی خواهد داشت. قبل از برنامه ریزی برای سزارین دومتان این مقاله را حتما بخوانید.

در صورت انجام سزارین اورژانسی احتمال بیشتری برای وقوع عوارضی چون خونریزی شدید پس از زایمان، انتقال خون و حتی از دست دادن رحم یا عفونت رحم وجود دارد. در نهایت احتمال ابتلای نوزاد به یک عارضه جدی نیز وجود دارد که منجر به ضایعه عصبی درازمدت یا حتی مرگ می شود. اگرچه این احتمال در مجموع بسیار کم است ولی امکان دارد در زنانی که زایمان طبیعی ناموفقی پس از سزارین دارند، بالاتر از زنانی باشد که زایمان طبیعی موفق یا سزارین از پیش برنامه ریزی شده داشته اند.

اگر قصد انجام زایمان طبیعی را دارم، به چه درمان هایی نیازمندم؟

تغییر در ضربان قلب جنین معمولا اولین نشانه برای وجود یک مشکل است، بنابراین اگر تصمیم دارید با وجود سابقه یک سزارین برای زایمان طبیعی اقدام کنید، نیازمند نظارت مداوم بر جنین هستید. همچنین به عمل آی وی ( سرکلاژ ) احتیاج دارید و به ناچار مجبور به خودداری از غذا خوردن در موارد سزارین اورژانسی هستید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید