سوال : بچه ۷ ماهه ام هنوز نمی تواند بنشیند یا چهار دست و پا برود. آیا این مسئله ای هست که باید در موردش نگران باشم؟

بچه ها این روزها به نظر می رسد زمان بیشتری طول می کشد تا مهارت های رشدی خاص را یاد بگیرند. این به خاطر این است که نسبت به بچه های قدیم فرصت کمتری برای تمرین و تکرار دارند. به خاطر توصیه های نجات بخش مدل اصولی خواب به برای جلوگیری ازسندرم مرگ ناگهانی نوزاد، بچه ها زمان بیشتری به پشت می خوابند. هم چنین آن ها زمان کمتری را بر روی شکم می خوابند (در حالیکه من به شخصه توصیه می کنم بیشتر بر روی شکم بخوابند). به علاوه آن ها وقت بیشتری را در گهواره، صندلی ماشین، کالسکه و تاب برقی و… می گذرانند. فکر کنم متوجه منظورم شده باشید.

بچه ۷ ماهه ام هنوز نمی نشیند ؛ باید نگران باشم؟
بچه ۷ ماهه ام هنوز نمی نشیند ؛ باید نگران باشم؟

نهایتا وقتی شما فرصت تمرین کردن به آنها را نمی دهید اینکه مهارت های نشستن و چهار دست و پا رفتن بچه ها را بهتر کنیم بسیار دشوار می شود. بچه ها تپل مشکل بیشتری با نشستن دارند (اینکه وزن خود را متعادل کنی اصلا آسان نیست و بچه های تپل وقتی سعی می کنند بنشیند معمولا قل می خورند)

کل حرفی که زده شد این است که متوسط بچه هایی که می نشینند دور و بر شیش و نیم ماهگی یاد می گیرند بنشینند و بعضی ها هم کمی زودتر و بعضی کمی دیرتر(گاهی تا نه ماهگی). چهار و دست و پا رفتن مهارتی است که بعضی بچه ها به خاطر جست و خیز کردن آن را یاد می گیرند (نه صرفا به خاطر اینکه به آن نیاز دارند)-خیلی از بچه ها مستقیما شروع به راه رفتن می کنند. به یادداشته باشیدکه نه ماهگی میانگین زمان برای چهار دست و پا رفتن می باشد نه هفت ماهگی. بنابراین بچه شما زمان زیادی دارد و هیچ دلیلی ندارد که شما نگران باشید.

ضمنا مطمئن شوید که او شانس زیادی برای تمرین این مهارت ها داشته باشد. و مهم تر از همه اینکه برایش محیط تفریحی ایجاد کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید