وقتی کلی کار در خانه دارید چطور کودک خود را سرگرم می کنید؟ اگر بگویید که با تبلت یا موبایل آن ها را سرگرم می کنید اصلا تعجب نمی کنیم. والدین اغلب خود را سرگرم کار و الزامات خانه می کنند و برای مشغول نگه داشتن کودک این راه ساده را برمی گزینند. چون بازی ها و ویدیوهای تلفن های همراه بر خلاف فعالیت های فیزیکی باعث گرفتاری والدین نمی شود. اما آیا از آسیب نور موبایل و دیگر نمایشگرها به چشم کودک آگاهید؟ یا فکر میکنید بیخودی شلوغش کرده اند؟!

ایا موبایل برای نوزاد ضرر داردهر چه قدر هم که با والدین همدردی کنیم نمی توان از این واقعیت فرار کرد که استفاده از تلفن های همراه برای کودکان مضر است. البته، برخی از والدین ممکن است اعتراض کنند که آن ها مراقب چیزهایی که کودکانشان تماشا می کنند هستند و حتی محدودیت هایی برایشان در نظر می گیرند. خب بسیار عالی است اما در مورد اثر صفحه نمایش ها بر روی چشم کودک چه می کنید؟

چگونه تلفن های همراه به چشم ها ضرر می زند

خب، واقعا چطور نور موبایل به چشم کودک آسیب می رساند؟ در اینجا دلایل علمی برایتان می آوریم: شبکیه چشم، دارای گیرنده های نوری است که نور قابل دیدن را به سیگنال های شیمیایی تبدیل می کند. انسان ها به این فرآیند برای چرخه منظم خواب و بیداری و شکل دهی به تصاویر نیاز دارند.

عوارض بازی با گوشی برای کودکان

صفحه نمایش ها و نور شدید خورشید دارای مقدار زیادی نور آبی با انرژی زیاد و با موج کوتاه هستند. این نور آبی اگر توسط شبکیه چشم جذب شود می تواند به آن آسیب برساند. و اشعه ماوراء بنفش نسبتا دارای انرژی بیشتری نسبت به نور آبی است توسط عدسی چشم و قرنیه جذب می شود. و باعث محدودیت دید چشم می شود.

البته، نور آبی قابل دیدن نیز می تواند به طور بالقوه به شبکیه چشم آسیب برساند چون توسط برخی از گیرنده های نوری و اپیتلیوم رنگدانه شبکیه (RPE) جذب می شود. این باعث تولید حرارت موضعی و استرس اکسایشی می شود.

برخی از مطالعات آزمایشگاهی که بر روی موش ها انجام شده است نشان داده است که هر چه بیشتر شبکیه در معرض نور آبی قرار بگیرد از بین رفتن گیرنده های نوری و اپیتلیوم رنگدانه شبکیه سریع تر اتفاق می افتد.

مضرات موبایل برای کودکان

اکنون، هر دوی نور خورشید و صفحه نمایش ها دارای نور آبی درخشان هستند. خب چه چیزی در معرض نور خورشید قرار گرفتن با صفحه نمایش ها را متفاوت تر می کند؟ آسیب بالقوه ای که توسط نور خورشید به شبکیه چشم انسان می رسد را می توان با روش های ساده ای کاهش داد. این روش را می توان با استفاده از عینک های آفتابی تیره رنگ که UV دارد انجام داد.

اینکه در ساعت هایی که نور خورشید بسیار شدید است در معرض نور آن نباشیم تا حد زیادی می تواند مانع از آسیب به چشم شود. عامل بسیار مهم دیگر این است که خورشید همیشه به خاطر تغییرات فصلی نور شدید ندارد. البته این تفاوت ها بستگی به این دارد که شما در کدام نقطه دنیا زندگی کنید.

نور آبی-دشمن واقعی

آسیب شبکیه ای محدود که توسط نور آبی روشن ایجاد می شود می تواند این موضوع را ثابت کند که این نور برای یک بچه کوچک بسیار مضر است. ابتدا اینکه هیچ وسیله ی ساده ای همانند عینک برای محافظت از چشم آن ها وجود ندارد.

اگرچه شاید نور آبی نتواند مستقیما به شبکیه چشم آسیب برساند، می تواند موجب تحریک سلول های گانگلیونی شبکیه (توده ای از سلول های عصبی که هدایت کننده پیام های عصبی هستند) حساس به نور آبی شود.

سلول های گانگلیونی شبکیه ریتم های شبانه روزی بدن را تنظیم می کند، که موجب تنظیم چرخه خواب و بیداری می شود. بنابراین، در معرض صفحه نمایش ها بودن همانند موبایل و تبلت ها قبل از خواب ممکن است باعث تاخیر در خواب شود، کیفیت خواب را برهم زند و مانع از هشیاری فرد در روز بعد شود.

مضرات تلفن همراه برای چشم کودکانبنابراین، برای کاهش آسیب و اثرات نور آبی بر روی شبکیه چشم و اختلال های خواب توصیه می شود که قبل از خواب از دادن موبایل و لوازم دیگر به کودک اجتناب ورزید. همچنین بسیار مهم است استفاده از این لوازم را حتی در طول روز محدود کنید تا آن ها را از عادت استفاده از این لوازم و بازی ها دور کنید.

چشم های کودک شما بسیار با ارزش و در مقایسه با بزرگسالان حساس تر هستند. اما وقتی نورآبی موبایل ها باعث آسیب بالقوه به چشم های افراد بزرگسال می شود تصور کنید چه قدر برای شبکیه حساس چشم های نوزادان آسیب رسان است.

بنابراین از چشم های فرزندان خود محافظت کنید آن ها را با فعالیت های مشغول نگه دارید که به نفع سلامت آن هاست. به خاطر چند ساعت کار خانه یا تعهدات کاری سلامت چشم های کودکتان را به خطر نیندازید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید