فاکتور هایی وجود دارند که باید با توجه به آن ها بین شیر مادر و شیر خشک انتخاب کنید. این روز ها این جمله بر سر زبان ها افتاده که شیر مادر بهترین است. این جمله آنقدر در دهان ها چرخیده که حتی مادرانی که وقت نمی کنند به فرزندشان شیر بدهند، شیر خود را دوشیده و می گذارند که یخ بزند تا بعدا از آن استفاده کنند. پس به نکات دوشیدن شیر برای نوزاد توجه کنید تا این فرآیند را به درستی انجام دهید.

بدن ما پدیده ی شگفت انگیزی است. آیا می دانستید که بدنتان از بزاغ دهان نوزادتان سیگنال هایی دریافت می کند و با توجه به آن ترکیب شیر خود را عوض می کند؟ شیر شما در طول یک بار شیر دهی هم تغییر کرده و همچنین هر ماه ترکیبی متفاوت از ماه قبل دارد.

با توجه به این حرف ها ممکن است این سوال ها برای شما پیش بیاید:
نکند دوشیدن شیر برای نوزاد آنقدر ها هم ایده آل نباشد؟
چقدر باید هنگام این کار احتیاط به خرج دهیم؟
آیا یک نوزاد شش ماهه می تواند شیری را که درسه ماهگی اش دوشیده شده را مصرف کند؟

نکات دوشیدن شیر برای نوزاد
نکات دوشیدن شیر برای نوزاد

برای مادرانی که به طور طبیعی به نوزادشان شیر می دهند و بعد به دوشیدن و نگهداری شیر در فریزر برای روز های مبادا روی می آورند، آیا این بهترین راه است؟

بهترین زمان برای دوشیدن شیر چه زمانی است؟

آیا بعد از شیر دادن به نوزاد زمان مطلوبی است؟

درحالیکه تحقیقات گسترده ای در زمینه ی شیردهی و دوشیدن شیر برای نوزاد انجام نشده، نیاز به آن کاملا حس می شود.
بسیاری از مادران، به دلیل فشاری که جامعه روی آن ها می آورد و شیر مادر را بهترین گزینه می خواند، به جای استفاده از شیر خشک، شیر خود را دوشیده و آن را ذخیره می کنند. تحقیقات فراوانی روی شیر خشک انجام شده است و همه می دانیم که یک جایگزین سالم و خوب است. حتی مزیت هایی مانند غنی بودن در آهن هم نسبت به شیر مادر دارد. دوشیدن شیر برای نوزاد و ذخیره کردن آن هم راهکار امنی است اما نکند به همان سادگی که ما فکر می کنیم نباشد؟

اینجا یک سری نکته در باره ی شیر مادر نام برده ایم:

  • شیر با گذشت زمان تغییر می کند.

می دانید در روز های اولیه ی زندگی نوزادتان، بدن شما ماده ای غلیظ به نام کلستروم تولید می کند. این ماده بعدا به مخلوطی از شیر و کلستروم تبدیل می شود. ترشح این ماده می تواند تا دو هفته به طول بیانجامد. بعد از آن شیررسیده ترشح می شود.
مادرانی که شیر خود را دوشیده و در فریزر نگهداری می کنند هم می توانند به شما بگویند که رنگ و غلظت شیر هر هفته و هر ماه تغییر می کند.

  • شیر در هنگام تغذیه ی نوزاد هم تغییر می کند.

فرآیند شیر دهی با ماده ای به نام شیر آغوز( foremilk) شروع می شود. این شیر رقیق است و لاکتوز زیادی دارد که برای رفع تشنگی نوزاد شما خوب است.
در انتهای فرایند شیر دهی، ماده ای به نام(Hindmilk) تولید می شود. این شیر چربی بیشتری دارد و غلیظ تر و خامه ای تر است.
میزان آهن موجود در شیر تغییر می کند. آهن کمی در شیر مادر وجود دارد. در ماه ششم ذخیره ی آهن از بین رفته و تقریبا دیگر آهنی به نوزاد نتقل نمی شود.

  • دیگر تغییرات موجود در شیر

شیر شامگاهی سروتونین بیشتری دارد که به نوزاد شما کمک می کند تا بخوابد.
میزان چربی و خاصیت تقویت ایمنی بدن، با توجه به رشد و بیماری ها تغییر خواهد کرد.
به طور خلاصه، شیر شما مدام در حال تغییر است. قطعا شما می خواهید به عنوان یک مادر از هر تصمیمی که روی سلامتی فرزندتان تاثیر می گذارد اطلاع داشته باشید. پس بهتر است بیشتر حواستان به شیری که به نوزادتان می خورانید باشد.

کار هایی که می توانید در دوشیدن شیر برای نوزاد انجام دهید:

– شیر دوشیده شده را تا حد امکان زودتر به نوزادتان بخورانید و آن را بیش از چند روز نگه ندارید تا شیر هر ماه در همان ماه خورده شود.

– ساعتی که شیر خود را دوشیده اید را روی برچسبی نوشته و روی شیر ها بچسبانید و شیری را که در عصر دوشیده شده، همان عصر ها و شیری را که در صبح نوشیده شده همان صبح ها به فرزندتان بخورانید.

– بهتر است زمانی که شیر خود را می دوشید با زمانی که به نوزادتان شیر می دهید فرق داشته باشد. با این کار شیر شما هم foremilk و هم hindmilk را دارد.

– از استفاده از شیر خشک احساس شرمساری نکنید. شیر دوشیده شده ویژگی های خوبی مانند افزایش ایمنی بدن و افزایش توانایی های نوزاد را دارد. هر چند استفاده از شیر خشکی که مورد تایید قرار گرفته به همراه شیر مادر می تواند کاملا سالم و مفید باشد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید