منجنیق (سنگ انداز) اسلحه‌ای باستانی است که برای پرتاب اشیاء بدون نیاز به مواد منفجره استفاده می‌شد و از پرکاربردترین ابزارهای محاصره محسوب می‌شود.

چه کسی فکرش را می کرد که فعالیت های  stem(علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) و مربوط به فیزیک جالب و سرگرم کننده باشد؟ ما آن را انجام دادیم! آیا دوست دارید یاد بگیرید که چگونه می توان با چوب های بستنی منجنیق درست کرد؟ این بازی درست کردن منجنیق چوبی یک فعالیت stem عالی برای کودکان در تمامی رده های سنی است.

کار کردن با فیزیک هیچوقت این قدر برای بچه ها هیجان انگیز نبوده چون همه عاشق این هستند تا چیزی درست کنند و آن را هوا کنند . ساختن منجنیق با چوب های بستنی، یک فعالیت عالی برای انجام دادن یک فیزیک ساده است.

درست کردن منجنیق
درست کردن منجنیق

ساختن منجنیق

این منجنیق های چوبی یک فعالیت stem عالی برای کودکان است! ما از تکنولوژی برای کمک به درست کردن این منجنیق ساده استفاده کردیم. و برای تعیین منابع مورد نیاز برای ساختن منجنیق از علم ریاضی استفاده کردیم.

ما از مهارت های مهندسی خودمان هم برای ساختن منجنیق های چوبی استفاده کردیم. و از علم استفاده کردیم تا ببینیم منجنیق چقدر دور می تواند وسایل انتخاب شده توسط ما را پرتاب کند.

کدام منجنیق چوبی دورتر پرتاب می کند؟ شروع بسیار خوبی برای به پایان رساندن فعالیت STEM با بازی ساده فیزیک در نهایت است!

وسایل مورد نیاز ساختن منجنیق چوبی

 • ۱۰ چوب بستنی
 • کش لاستیکی
 • وسایل برای پرتاب ( مارشمالو، منگوله، پاکن های مداد )
 • قاشق پلاستیکی ( به دلخواه )
 • درب بطری
 • برچسب
درست کردن منجنیق
درست کردن منجنیق

طرز ساختن منجنیق با چوب های بستنی

قدم اول : پیش بینی کنید. کدام شی دورتر از همه پرتاب خواهد شد؟ چرا فکر می کنید یکی دورتر از دیگری پرتاب می شود؟

 قدم دوم : تقسیم کار کنید و به هر کس یک وسیله بدهید یا به صورت یک گروه، با هم از طریق دنبال کردن دستورالعمل زیر، منجنیق بسازید.

اطلاعات بیشتر در مورد علم پشت منجنیق و راه های ساده ی علمی برای درست کردن منجنیق را در زیر بخوانید!

قدم سوم : آزمایش کنید و اندازه بگیرید که هر وسیله چقدر دور پرتاب می شود. نتایج را ثبت کنید.

درست کردن منجنیق
درست کردن منجنیق

نظارت و کمک بزرگسالان هنگام استفاده از قیچی حتما توصیه می شود.

با استفاده از یک قیچی دو شکاف v حالت در دو طرف ۲ چوب بستنی ایجاد کنید ( در همان مکان در هر دو چوب ) از عکس زیر به عنوان راهنما برای چگونگی ایجاد کردن شکاف ها استفاده کنید.

درست کردن منجنیق
درست کردن منجنیق

بزرگسالان : این بهترین فرصت برای وقت گذرانی است که با کودکتان یا گروه بزرگی از کودکان منجنیق های چوبی بسازید.

وقتی که شکاف ها را در دو طرف چوب ها ایجاد کردید، آن ها را یک جا کنار بگذارید.

۸ چوب بستنی باقی مانده را به هر کدام از این شکاف ها وصل کنید. و با استفاده از کش پلاستیکی آن ها را محکم سر جایشان ببندید.

چوب های شکاف دار را به ترتیب روی هم قرار دهید.

درست کردن منجنیق
درست کردن منجنیق

در این مرحله، منجنیق نیمه ساخته خودتان را پشت و رو کنید به طوری که دسته چوب هایی که بهم وصل کرده بودید، الان در قسمت پایین قرار بگیرد.

چوب شکاف دار دوم را بالای دسته چوب اول قرار دهید و با استفاده از کش پلاستیکی مانند عکس زیر، آن دو را به هم محکم وصل کنید. شکاف های v شکل کمک می کند تا کش پلاستیکی در جای خود محکم بماند.

با فشار دادن دسته چوب های بستنی به سمت انتهای شکاف متصل شده توسط باند لاستیکی، فشار بیشتری ایجاد کنید.

درست کردن منجنیق
درست کردن منجنیق

تغییرات : شما همچنین می توانید با استفاده از قاشق یک منجنیق درست کنید که مخصوصاً برای نگه داشتن اشیاء مانند تخم مرغ های پلاستیکی یا مردمک چشم های مصنوعی، عالی است. دو روش برای قرار دادن قاشق را در زیر ببینید!

این کار را در خانه، در کلاس یا با یک گروه انجام دهید!

 • وسایل اولیه ساده و ارزان
 • ساختن سریع و آسان مناسب برای هر رده سنی
 • آسان برای تمایز برای درجه های مختلف!
 • بچه ها می توانند به صورت گروهی کار کنند!
 • علم ریاضی را با اندازه گیری مسافت طی شده وارد این بازی کنید
 • علم ریاضی را با ضبط زمان در هوا توسط کرونومتر وارد این بازی کنید
 • روش های علمی را وارد بازی کنید، پیش بینی کنید ، مدل بسازید ، نتایج را آزمایش و ثبت کنید و نتیجه بگیرید!
 • یک روش عالی برای نشان دادن یک مفهوم علمی سرگرم کننده!

 

درست کردن منجنیق
درست کردن منجنیق

آن را به یک تجربه علمی تبدیل کنید!

به راحتی می توانید با آزمایش وزن های اجسام مختلف را اندازه گیری کنید تا ببینید کدام یک از آنها دورتر پرت می شود. استفاده از یک نوار اندازه گیری، مفاهیم ریاضی ساده ای را که کودک کلاس دوم من در واقع تازه شروع به یادگیری کرده است را تشویق می کند.

یا می توانید ۲-۳ منجنیق مختلف بسازید و ببینید کدام یک بهتر کار می کند یا اینکه با کدام اشیاء مختلف بهتر کار می کند.

همیشه از پرسیدن سوال برای شروع یک فرضیه شروع کنید. کدام دورتر پرت خواهد شد؟ من فکر می کنم الف ب  پ دورتر پرتاب خواهند شد. چرا؟ منجنیق را درست کنید تا تئوری خودتان را آزمایش کنید و لذت ببرید! آیا می توانید با استفاده از همین وسایل منجنیق مختلفی طراحی کنید؟

این یک روش عالی برای تقویت یادگیری کودکان از یک راه جالب و سرگرم کننده است. علاوه بر این، شما می توانید بچه های بزرگتر را ترغیب کنید تا اندازه گیری همه پرتاب ها، اطلاعات را ضبط کنند.

به بچه های خود اجازه دهید تا هر وسیله را ( مانند آب نبات کدو تنبلی، عنکبوت پلاستیکی، حلقه ی چشم پلاستیکی ) ۱۰ بار پرتاب کنند و هر بار فاصله پرتاب ها را اندازه بگیرید و ضبط کنید. از اطلاعات جمع آوری شده چه نتیجه گیری می توانند بگیرند؟ کدام وسیله بهتر از همه عمل کرده است؟ کدام وسیله اصلا خوب کار نکرده است؟

همچنین می توانید تعداد چوب بستنی های دسته ها را آزمایش کنید تا ببینید آیا تغییری در پرتاب منجنیق اتفاق می افتد یا نه. ۶ یا ۱۰ تا چطور است! آیا تفاوتی ایجاد شد؟

علم درست کردن منجنیق

این یک فعالیت عالی و ساده فیزیک برای بچه های سنین مختلف است. چه چیزی برای کشف کردن وجود دارد که به فیزیک مرتبط است؟ بیایید با انرژی از جمله انرژی پتانسیل کشسانی شروع کنیم. همچنین می توانید در مورد حرکت پرتابی یاد بگیرید.

درست کردن منجنیق
درست کردن منجنیق

۳ قانون حرکت نیوتن : یک جسم در حالت ثابت تا وقتی که یک نیرو به آن اعمال نشود در آن حالت باقی می ماند و یک جسم تا زمانی که چیزی مانع حرکت آن نشود به حرکت خود ادامه می دهد. هر عملی، عکس العملی به همراه دارد.

وقتی بازوی اهرم را پایین می آورید تمام انرژی بالقوه ذخیره می شود! وقتی آن را آزاد می کنید انرژی پتانسیل به تدریج به انرژی جنبشی تغییر می کند. جاذبه هم کارش این است که جسم را به سمت پایین می کشد.

می توانید در مورد انرژی ذخیره شده یا انرژی بالقوه الاستیک زمانی که دسته ی چوب منجنیق را خم می کنید، توجه کنید. هنگامی که دسته ی چوب را آزاد می کنید، تمام انرژی پتانسیل که به انرژی حرکت پرتابی تبدیل شده است، انرژی آزاد تبدیل می کند.

منجنیق یک ماشین ساده است که قدمت زیادی دارد. با کودکانتان کمی تاریخ یاد بگیرید و تحقیق کنید درباره ی اولین منجنیق که اختراع شد و مورد استفاده قرار گرفت. یک سرنخ : قرن ۱۷ را بررسی کنید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید