سقط جنین عمدی یعنی نوعی سقط جنین که برای پایان دادن به بارداری به شیوه ی عمدی انجام می شود. سقط کردن از نظر شرعی و از دیدگاه اسلام عملی زشت و ناپسند معرفی شده است. سقط جنین در اسلام حرام است و از گناهان کبیره محسوب می شود. در قرآن نیز بارها اشاره شده که عمل سقط کاری غیر انسانی و گناه است. حتی اگر جنین ناقص‌الخلقه باشد هم اسلام سقط جایز نیست.

تنها در صورتی که ادامه بارداری برای زن خطر مرگ داشته باشد «با تشخیص متخصص» سقط‌جنین جایز است. این کار در صورتی انجام می شود که سونوگرافی بدهید و پزشکتان با توجه به مشکلاتی که جنین دارد و یا خطراتی که سلامت مادر را تهدید می کند، برای کورتاژ و انداختن بچه مجوز بدهد.

سقط جنین عمدی با قرص

سقط جنین عمدی در سه ماه اول بارداری

در سه ماهه اول پزشک معمولا دو گزینه را برای سقط انتخاب می کند. سقط با دارو یا سقط با جراحی. البته سقط با دارو فقط تا هفته نهم بارداری قابل استفاده است. بهتر است اطلاعات خود را در این مورد زیاد کنید تا از اقدامات خطرناک جلوگیری کنید.

انواع روش هایی که در سه ماهه اول بارداری استفاده می شوند

• آمپول متوتروکسات و میزوپرستول: یک نوع سقط جنین که با دارو انجام می شود و در ۷ هفته اول بارداری صورت می گیرد.

• مایفپریستون و میزوپرستول: یک نوع سقط جنین دیگر که در ۷ تا ۹ هفته اول بارداری صورت می گیرد با این دارو است. همچنین می توان قرص سقط جنین RU-486 و میفپریستون نیز استفاده شود.

• آسپیراسیون با واکیوم(مکش) دستی: فرآیندی که باید هر چه زودتر در هفته های بین ۳ تا ۱۲ بعد از آخرین پریود انجام شود. در این روش مقدار کمی ماده ی بیحسی به دهانه رحم تزریق می شود.

• آسپیراسیون: یک سقط جنین با جراحی که تا هفته ۱۶ بعد از آخرین بارداری برای خاتمه دادن به بارداری انجام می شود. همچنین ممکن است از روش کورتاژ ساکشن، از طریق اتساع و کورتاژ یا آسپیراسیون واکیوم انجام شود.

سقط جنین با جراحی

سقط جنین عمدی در سه ماه دوم بارداری

سقط با دارو گزینه مناسبی برای سه ماهه دوم بارداری نیست. روش هایی که پزشکان در سه ماهه دوم معمولا تجویز می کنند شامل موارد زیر است:

• اتساع و کورتاژ: یک نوع جراحی برای پایان دادن به بارداری که تا هفته شانزدهم بارداری صورت می گیرد. همچنین می توان از روش ساکشن کورتاژ یا آسپیراسیون واکیوم استفاده کرد.

• اتساع و تخلیه: یک نوع جراحی برای پایان دادن به بارداری که تا آخر هفته ۱۶ بارداری صورت می گیرد.

• سقط جنین با تزریق: این روش به ندرت انجام می شود و به داخل مایع آمنیوتیک آب نمک، اوره یا پتاسیم کلرید تزریق می شود. پروستاگلاندین ها به واژن تزریق می شنود و پیتوسین به داخل ورید تزریق می شود.

سقط جنین عمدی در ماه اول

سقط جنین عمدی در سه ماه سوم بارداری

سقط جنین در سه ماهه سوم بارداری دیرترین زمان برای سقط است و منع شدید قانونی دارد مگر در شرایط پزشکی خاص.

سقط جنین هایی که در سه ماهه سوم صورت می گیرد:

• سقط جنین با تزریق: این روش به ندرت انجام می شود و به داخل مایع آمنیوتیک آب نمک، اوره یا پتاسیم کلرید تزریق می شود. پروستاگلاندین ها به واژن تزریق می شود و پیتوسین به داخل ورید تزریق می شود.

• اتساع و تخلیه: یک نوع سقط جنین با جراحی برای پایان دادن به بارداری که تا پایان هفته بیست و یکم بارداری انجام می شود. در این نوع سقط که به نوع D & X نیز شناخته می شود به جمجمه داخل رحم فشار وارد می شود و سقط جنین به صورت جزئی انجام می شود.۱۴۱۴

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید