تجویز آنتی اسید ها و آنتی بیوتیک ها برای نوزادان توسط پزشکان، چندان غیرمعمول نیست. اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که در صورت تجویز آنها قبل از ۶ ماهگی، این داروها ممکن است خطر ابتلا به آلرژی در کودکان را افزایش دهد.

محققان پرونده سلامت را برای نزدیک به ۸۰۰،۰۰۰ کودک که در فاصله سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ متولد شده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. حدود ۸ درصد از کودکان در طی ۶ ماه اول زندگی خود داروهای آنتی اسید و حدود ۱۷ درصد در این مدت آنتی بیوتیکها را مصرف کرده بودند.

درمان آلرژی کودکان

طبق یافته های منتشر شده در JAMA Pediatrics، در طول ۴ سال و نیم بعد از آن، میزان ابتلا به آلرژی و آسم در میان این بچه ها در مقایسه با کودکانی که چنین داروهایی را مصرف نکرده بودند، شدیداً بالاتر بود.

کودکان مصرف کننده آنتی اسیدها، دو برابر خطر ابتلا به آلرژی غذایی بیشتری داشتند و ۵۰ درصد بیشتر دارای آلرژی به گرده یا آنافیلاکسی (واکنش شدید آلرژیک، اغلب به بادام زمینی یا نیش زنبور) بودند.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از آنتی بیوتیک خطر آسم را دو برابر می کند و خطر آلرژی های گرده و آنافیلاکسی را به میزان ۵۰ درصد افزایش می دهد.

البته این مطالعات اثبات نکرده اند که این داروها باعث ایجاد آلرژی و آسم می شوند و تنها وجود ارتباط بین این دو را نشان داده اند. اما با این حال محققان اظهار داشتند که این ارتباط به نظر قوی است.

نویسندگان ادعا می کنند که علت ایجاد آلرژی به وجود آمده، می تواند این باشد که داروها با میکروب های سالم در بدن کودک تداخل کرده و سیستم ایمنی آنها را مختل می کنند.

حساسیت دارویی کودک

البته، در بعضی موارد ممکن است نوزادان واقعاً به آنتی بیوتیک ها یا آنتی اسیدها نیاز داشته باشند. با این حال، نویسندگان پیشنهاد کردند که پزشکان تنها داروهای ضد التهاب را برای موارد رفلاکس شدید در نوزادان تجویز کنند.

دکتر کید نیلوند، نویسنده و متخصص اطفال، گفت: اکثر نوزادانی که بالا می آورند احتمالاً بدون مصرف آنتی اسیدها نیز درمان خواهند شد. او به TIME Health گفت: در عوض، والدین می توانند سعی کنند غذاهای کمتری را در وعده های بیشتر به کودکان بدهند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید