اگر کودک شما خوب نمی خوابد، ممکن است بخاطر کمبود خواب او باشد. نشانه های این مشکل و راه حل برطرف کردن آن را یاد بگیرید.
من معمولا هنگام مشورت دادن در مورد خواب، در مورد کمبود خواب صحبت می کنم. شما اول باید درک کنید که کمبود خواب چیست، چرا یک مشکل به حساب می آید و چه کار کنیم تا کودکمان در چرت های روزانه اش مشکلی نداشته باشد و تمام شب را راحت بخوابد.

کمبود خواب چیست؟

کمبود خواب زمانی اتفاق می افتد که کودک شما خواب کافی نداشته باشد. در واقع همان تفاوت بین میزان خوابی که باید داشته باشد، با میزان خوابی که در حال حاضر دارد، است. که معمولا به آن محرومیت خواب هم گفته می شود.

کمبود خواب به مرور زمان بیشتر می شود. درست مثل این که پولی بدهکار باشید و پرداخت آن را سرسری بگیرید، و هر ماه میزان بدهی تان بیشتر می شود، کودک هم اگر مدام کمتر از حالت نرمال بخوابد، کمبود خوابش بیشتر می شود.

برای بی قراری کودک چه باید کرد
اگر کودک شما خواب کافی نداشته باشد و اثرات آن با گذاشت زمان بیشتر شود، دچار کمبود خواب شده اند.
همه افراد حتی بزرگسالان نیز ممکن است دچار کمبود خواب شوند. پس چیزی است که باید برای نوزاد، کودک، کودک پیش دبستانی، نوجوان، جوان و حتی خودتان از آن آگاه باشید.

کمبود خواب زمانی یک مشکل می شود که مثل یک برنامه ی روزانه اتفاق افتد، اما یک مشکل پزشکی هم هست زیرا می تواند مشکلات سلامتی از جمله دیابت، افزایش وزن، سکته مغزی، سردرد، کاهش حافظه و تحریک پذیری بین دیگران در بزرگسالان ایجاد کند.

چه اتفاقی می افتد اگر کمبود خواب وجود داشته باشد؟

” وقتی کودکتان کمبود خواب دارد، یعنی به اندازه ی کافی نمی خوابد. و اگر مجموع این میزان خواب هر روز یکسان ( یا کمتر ) باشد، کمبود خواب بیشتر می شود. اگر میزان خواب جبران نشده ی کودک در شب یا روز همچنان ادامه داشته باشد، عملکرد و خلق و خوی کودک هم بدتر می شود”.

درمان بی خوابی کودکان نی نی سایت
به این دلیل است که وقتی شما ریتم خواب تان را عوض کنید، چند هفته ای طول می کشد تا تاثیرات منفی ناشی از آن تغییر در خواب را ببینید. بنابراین ممکن است از زمان چرت روزانه تان بگذرید یا زمان بیداری تان را بیشتر کنید آن هم زمانی که نباید این کار را کنید، و این کار را بدون آنکه بدانید تا یک یا دو هفته تکرار کنید. همه چیز ممکن است در ابتدا خوب به نظر برسد، اما یک دفعه می بینید که کودکتان دیگر نمی تواند خوب بخوابد.

هر وقت در خوابیدن مشکلی داشتید، به دو هفته اخیر نگاه کنید و آنچه را که طی دو هفته گذشته تغییر کرده است، در نظر بگیرید.
” کمبود خواب مداوم باعث کاهش هوشیاری روزانه می شود”

اگر کودک شما به اندازه ی کافی نمی خوابد، هوشیاری اش کمتر می شود، بد اخلاق می شود، نیازمند تر می شود و به مرور زمان خواب سخت تری خواهد داشت. به یاد داشته باشید که داشتن خواب درست به کودکان کمک می کند راحت تر به خواب بروند. کودک اگر بیش از حد خسته باشد نمی تواند درست بخوابد.


ممکن است غیر منطقی به نظر برسد. ما فکر می کنیم هر چه کودک را بیشتر بیدار نگه داریم، بهتر می خوابد زیرا بیشتر خسته می شود. خوابیدنِ درست به این روش نیست. همانطور که ویسلبوت می گوید، منطقی نیست بلکه بیولوژیکی است .

کمبود خواب در برنامه زندگی واقعی به چه معنی است؟

کمبود خواب چیزی است که باید هنگام تغییر ریتم خواب مراقب آن بود. مخصوصا زمانی که چرت های روزانه را کنار می گذارید. من بیشتر این مشکل را در افرادی می بینم که چرت صبحگاهی را کنار گذاشتند. این تغییر زمان سخت است، به همین دلیل افراد فقط به یک چرت کوتاه در روز اکتفا می کنند جدا از اینکه چه چیزی برای کودکان بهتر است.

همانطور که ویسلبوت می گوید، کمبود خواب در طول زمان انباشته می شود. ممکن است به یک چرت اکتفا کنید و برای چند روز عالی به نظر برسد، بعد از آن همه چیز کم کم به هم می خورد و دو هفته بعد کودک ۱۶ ماهه تان را می بینید که هر روز فقط یک ساعت چرت می زند.

اگر اخیرا میزان چرت های کوتاه کودک کمتر شده است و متوجه شدید که کودکتان دچار مشکل در چرت های روزانه اش شده است، این احتمال را در نظر بگیرید که فرزند شما خواب کافی ندارد و کمبود خواب او بیشتر شده است.

عوارض کم خوابی در کودکان
علائم کمبود خواب کودکان

علائم رایج کمبود خواب کودکان این موارد هستند :

• کودک شما با بد خلقی بیدار می شود. ” هنگام بیدار کردن، کودکانی که خواب کافی دارند، خوشحال از خواب بیدار می شوند و با خودشان بازی می کنند” . البته بیاد داشته باشید که اکثر نوزادان با گریه از خواب بیدار می شوند. چند ماه طول می کشد تا ببینید کودکتان خوشحال و خندان از خواب بیدار می شود – معمولا نزدیک ۴ تا ۶ ماهگی.
• کودک شما به سختی به خواب می رود.
• کودکتان مدام چرت های کوتاه می زند.
• کودکتان صبح زود از خواب بیدار می شود.
• رفتار کودکتان روز به روز بدتر می شود. بد خلقی و نافرمانی اش هم بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید: عوارض کم خوابی کودکان

برای کمبود خواب کودکان چکار کنیم

وقتی شما یک وضعیت را برای من توضیح می دهید و من می گویم که فکر کنم موضوع کمبود خواب است، به این معنی است که فکر می کنم کودک شما به طور کلی خواب کافی ندارد و تاثیرات منفی ناشی از آن شروع شده است.

اختلال خواب در کودک 2 ساله
برای رفع کمبود خواب، باید یک راهی پیدا کنید تا کودکتان در طول ۲۴ ساعت بیشتر بخوابد. این بدان معنی است که باید بدانید که چرا کودک شما خواب مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. شاید باید چرت های روزانه را هم اضافه کند. شاید لازم باشد چرت زدن را زودتر در روز شروع کند. و همچنین زودتر به تخت خواب بروند. حتی ممکن است هر روز به ورزش و تحریک بدنی بیشتری نیاز داشته باشند تا زمان خواب به اندازه ی کافی خسته باشد.

روشهای رایج برای رفع کمبود خواب:

• داشتن چرت های روزانه
• مدت چرت زدن را طولانی تر کنید ( زودتر شروع کنید یا بگذارید بیشتر طول بکشد )
• زمان بیدار شدن را کوتاه تر کنید
• زودتر به رختخواب بروید
• روز را دیرتر شروع کنید
• یکی از چرت های خود را زودتر در روز شروع کنید
• مطمئن شوید که کودک شما هنگام خواب به اندازه کافی ورزش و تحریک ذهنی انجام داده باشد

درمان خواب سبک نوزاد
اکنون، شما واقعاً نمی توانید خواب از دست رفته را جبران کنید، اما می توانید آن قدر خواب بیشتر اضافه کنید تا بدنتان دوباره احساس استراحت کافی کند. همانطور که کمبود خواب کودکتان جبران می شود، ممکن است از این به بعد بیشتر هم بخوابد. وقتی که بدن او به اندازه ی کافی خواب دریافت کرد، کودکتان به حالت طبیعی خودش بر می گردد.

نتیجه
اگر کودک شما در هر سنی دچار کمبود خواب یا محرومیت خواب شد، سعی کنید به مرور زمان، هر روز کمی میزان خواب بیشتری به روند خواب او اضافه کنید تا زمانی که جبران شود و بتواند در یک الگوی خواب طبیعی قرار بگیرد. به نیازهای خواب فرزندتان احترام بگذارید و او را به زور و قبل از اینکه کودکتان آماده باشد، وارد ریتم خواب دیگری نکنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید