ما امسال یک مدیر جدید در مدرسه داریم. تغییر می تواند هم زمان ترسناک و درعین حال سخت باشد، اما تغییر چیزهای بسیار جدیدی را که قبلا حتی به آن فکر نکرده بودید به ارمغان می آورد. چیز جدیدی که ما در سال جاری قصد انجامش را داریم و من دوستش دارم یک خبرنامه هفتگی است که در آن با همراهی مدیرمان اطلاعاتی در مورد نحوه ایجاد خانواده ی مستحکم و کمک به موفقیت بچه ها منتشر می کنیم. برایدن استارتد و مدیرش هم همین کار را انجام می دهند فقط با این تفاوت که به جای هر هفته ماهانه این کار را می کنند، بنابراین من ایده های عالی از این دو منبع دارم.

به عنوان یک شخص علاقه مند به اطلاعات ، من این برنامه ها را دوست دارم! به تازگی در مورد یک موضوعی صحبت شد که واقعا من را جذب کرد. فرهنگ خانواده. خیلی خلاصه در مورد اهمیت آن صحبت شد اما باعث شد من به فکر فرو بروم. چگونه می توانیم یک فرهنگ قوی خانواده ایجاد کنیم؟ برای ایجاد این فرهنگ چه چیزهایی نیاز است؟ چرا ما حتی به این موضوع فکر می کنیم.

فرهنگ خانوادگی چیست؟ چگونه آن را به فرزندانمان آموزش دهیم
فرهنگ خانوادگی چیست؟ چگونه آن را به فرزندانمان آموزش دهیم

فرهنگ خانوادگی چیست؟

خب اول اجازه دهید آن را تعریف کنیم. خیلی راحت است. فرهنگ به طورکلی آن کاری است که شما انجام می دهید. سطوح مختلفی برای فرهنگ وجود دارد. شما طبیعت خاص خود ،مذهب،عقاید سیاسی،شهر،کار،همسایه ها و خانواده مخصوص به خودتان را دارید. فرهنگ خانوادگی مجموعه از سنت های خانواده تان، اعتقادات و پوشش شما است. این ها چیزهایی هستند که باعث منحصر به فرد بودن خانواده تان می شود.

چرا باید فرهنگ خانوادگی داشته باشیم؟

یک فرهنگ خانوادگی قوی می تواند خانواده تان را به هم پیوند دهد. شما یک ” ما” به وجود می آورید که بچه هایتان می توانند به آن تکیه کنند. وقتی یک فرهنگ خانوادگی دارید بچه های شما می دانند چه انتظاری از زندگی دارند. می دانند شما چه انتظاری از آنها دارید. می دانند چه ارزش هایی در خانه شان اهمیت دارد. یک حس تعلق و فهم از وجودشان دارند.

داشتن یک فرهنگ خانواده به زندگی ما بستگی دارد. هرتکه از فرهنگ خانوادگی مانند یک ضربه قلمو بر روی یک نقاشی بزرگ است. فقط در یک لحظه اتفاق می افتد. این لحظه های کوچک در طول زمان با هم یکی میشوند تا شاهکار ایجاد کنند.

در دفترم یک نقاشی زیبا از زمین های گندمزار دارم. نقاشی مجموعه گسترده ای از صدها ضربه ی قلمو به صورت تکی است – هیچیک از آنها به تنهایی جالب یا چشمگیرنیست. در حقیقت، اگر شما نزدیک به بوم ایستاده باشید، تمام چیزی که می بینید، حجمی از خطوط ظاهرا غیر مرتبط و غیر جذاب از رنگ زرد و طلایی و قهوه ای است. با این حال، زمانی که شما کم کم از بوم دور می شوید، تمام طرح های قلمو با هم ترکیب می شوند و یک چشم انداز باشکوه ازمزرعه گندم ایجاد می کنند. تمام طرح های قلمو با هم یکی می شوند و یک نقاشی زیبا به وجود می آورند.

هر عضوی از خانواده که دعا می خواند ، هرمطالعه ای که از کتاب مقدس می شود و هر اتفاق خاص در خانواده، یک ضربه قلمو برصفحه روح ماست. شاید هیچ رویدادی که بسیار چشمگیر و قابل توجه باشد پیش نیاید. اما همانطور که رنگهای زرد و طلایی و قهوه ای رنگ، یکدیگر را تکمیل می کنند و شاهکار قابل توجهی به وجود می آورند، بنابراین هماهنگی ما در انجام کارهای به ظاهر کوچک می تواند نتایج معنادار زیادی را به ارمغان بیاورد.

عزیزم اولین بار این داستان را تقریبا ده سال پیش شنیدم. این یکی از آن داستان های اساسی است. همانطور که والدینم به من تذکر دادند چیزهای کوچک و ساده بسیار مهم است و من به این اصل چسبیدم. آنها هم چنین می گفتند که خیلی چیزها می تواند در لحظه بی اهمیت باشد – فقط یک ضربه کوچک باشد – اما در پایان، چیزی زیبایی ایجاد خواهند کرد.

فرهنگ خانوادگی چیست؟ چگونه آن را به فرزندانمان آموزش دهیم
فرهنگ خانوادگی چیست؟ چگونه آن را به فرزندانمان آموزش دهیم

وقتی که ما یک فرهنگ خانوادگی داریم، به بچه هایمان اجازه می دهیم بدانند که درون دیوارهای خانه ما، فرهنگ شخصی ما است. ما به آنچه در خارج از دیوار می گذرد کاری نداریم. جانی یک تلفن همراه در ۱۰ سالگی دریافت کرد. چقدر برایش خوشحال هستم. این فرهنگ خانواده ما نیست. ما می توانیم فرهنگ خانوادگی خودمان را ایجاد کنیم که برای قوانین، سنت ها، سرگرمی ها و آیین های خودمان منحصر به فرد است.

چگونه یک فرهنگ قوی خانواده ایجاد کنیم؟

اگر قصد دارید یک فرهنگ قوی ایجاد کنید، به برخی سنت ها نیاز دارید. من در فرهنگ خانواده ای رشد کردم،که قابل اعتماد بود. ما هر ساله در روز شکرگذاری غذاهای مشابهی داشتیم. تجدید دیدار خانوادگیمان همانند آخر هفته های هر سال به همان شکل سال های قبل بود. من همیشه می دانستم که چه چیزی در انتظار است.

در حال حاضر، ما نمی خواهیم که در گودال گیر بیفتیم و تمایلی به خارج شدن و تغییر نداشته باشیم. با این حال، ما نیز نیازی به گشتن از یک سنت به سنتی دیگر برای یافتن یک سنت عالی که شاید اصلا وجود نداشت باشد نداریم. در دنیای مدرن ما می توانیم سنت ها و سرگرمی هایی هر فردی که می شناسیم یا نمی شناسیم را در رسانه های اجتماعی و اپلیکیشن های موبایلی ببینیم. این ها می توانند یک منبع خوب برای ایده گرفتن باشد اما اگر تصویر کاملی از ایده مورد نظر داشته باشیم لزومی به تقلید از ایده های دیگر نداریم. سنت چیزی است که شما آن را بارها و بارها انجام می دهید. نیازی ندارد که همیشه خیلی جدید باشد. عشق و گرمایی که از سنت بر می آید نیاز ندارد که به یک سنت خاص خاتمه یابد. این حقیقت سنت است. سنت لحظه ها و نگاه هایی را که ما می دانیم چیست منعکس می کند که کمک می کند حس خوب و اتحاد نسبت به آن داشته باشیم.

سنتها فقط چیزی که ما در تعطیلات و رویدادهای بزرگ داریم نیست. شما ممکن است سنت های هفتگی داشته باشید به عنوان مثال، من خانواده هایی را می شناسم که آخر هفته ها پیتزا می خورند و با هم فیلم تماشا می کنند. شما همچنین ممکن است سنت های روزانه داشته باشید. به عنوان مثال، ما سنتی داریم که هر شب کتاب مقدس بخوانیم و دعای خانوادگی داشته باشیم. روال خواب شما یک سنت است. حتما نباید سنت ها خیلی شگفت انگیز باشند که نامش را سنت بگذاریم. به خاطر داشته باشید، شما طرح کوچکی با قلم مویتان بر روی بوم زندگی فرزند خود می زنید.

فرهنگ خانوادگی چیست؟ چگونه آن را به فرزندانمان آموزش دهیم
فرهنگ خانوادگی چیست؟ چگونه آن را به فرزندانمان آموزش دهیم

همچنین می خواهید برخی از قوانین را در خانواده خود داشته باشید. آیا این قوانین شناخته شده و قابل درک است. قواعد و انتظارات خودتان را در لحظات کوتاهی از روز تقویت کنید. داشتن شام خانوادگی روزانه فرصتی برای صحبت کردن فراهم می کند. در حالی که موهای دخترتان را درست می کنید و به او اجازه نمی دهید ویدیوهای یوتیوب را تماشا کند با هم صحبت کنید. دستگاه ویدیو پلیررا خاموش کنید و با آن ها در حین بازی صحبت کنید. یک قرار یک روزه با بچه ها زمان زیادی را برای صحبت کردن فراهم می کند.” عزیزم اینکه چطور صحبت کنیم اهمیت ندارد ما با مهربانی در مورد همه صحبت می کنیم” از اصطلاح” ما ” هنگام صحبت با بچه ها استفاده کنید.

آیین ها و مراسم خانوادگی داشته باشید. من در یک خانواده سختکوش بزرگ شدم و چیزی که بارها و بارها از والدینم شنیدم، «کار وازدن» بود. والدینم این کلمه را می گفتند، بچه ها هم این را می دانستند، ودر طول بزرگ شدنشان آن را تکرار کردند. این لغت برایشان آیین خانواده بود و با آن زندگی می کردند. آیا آیین خاصی در خانواده شما هست که ارزشمند باشد؟ با آن چگونه کنار خواهید آمد؟

تاریخچه خانواده نیز یک راه قوی برای ایجاد فرهنگ خانواده است. داستان های خود را از دوران کودکی با هم به اشتراک بگذارید. داستان هایی را از زمانی که بچه هایتان کوچک تر بودند. داستان های والدین، پدربزرگها و مادربزرگها و اطرافیانتان را به اشتراک بگذارید. این داستان ها را از قدیمی ترین اقوام خود (و همه بستگان قدیمی) بپرسید.

خانواده پدر من، تاریخ طولانی دارند. در دیدار های تابستانه ، پدرم و خواهر و برادرهایش داستان های مشابه زیادی را بارها و بارها نقل می کردند. ما که نوجوان تر بودیم خسته می شدیم. چون هزاران بار آن داستان ها را شنیده بودیم. اما اکنون به عنوان یک بزرگسال، ما عاشق آن داستان ها هستیم و برای شنیدن آن ها داستان های بامزه لحظه شماری می کنیم.
بچه های من دوست دارند داستان هایی از دوران کودکی من و همسرم ، و زمان هایی که خودشان به یاد نمی آورند گوش دهند. آنها دوست دارند درباره تولدشان بشنوند. دوست دارند در مورد چیزهای خنده داری که خودشان می گفتند بشنوند. می خواهند بدانند در چه مرحله ای حساس تر بودند.

من سرگذشتی از زندگی خویشاوندانی دارم که بیش از ۱۵۰ سال پیش زندگی می کردند. داستان های آن ها در مورد ایمانشان را دوست دارم. دوست دارم در مورد علاقه مندی ها و استعدادهایشان بخوانم و ببینم که با آن ها چه اشتراکاتی دارم. عقیده دارم که ارزش های خاصی در خانواده ام وجود دارد. دانستن تاریخ خانواده به شما کمک می کند تاثیر زندگی تان برروی نسل های آینده را بدانیدو یک حس تعلق داشته باشید.

ایده هایی برای خودتان شروع کنید

فرهنگ خانوادگی چیست؟ چگونه آن را به فرزندانمان آموزش دهیم
فرهنگ خانوادگی چیست؟ چگونه آن را به فرزندانمان آموزش دهیم

برای ساختن فرهنگ خانوادگی خود، با همسرتان بنشینید و درباره چیزهایی که برای شما مهم است صحبت کنید. یک امر پیچیده در رابطه با فرهنگ خانواده، داشتن دو پیش زمینه و سنت مختلف و ترکیب این ها با هم است تا بتوانید یک سنت واحد و جدید برای خانواده تان ایجاد کنید . سنت های خانوادگی باید از هر دو سمت خانواده به تصویب برسد نه فقط یک سمت. در مورد موارد زیر با همسر خود بحث کنید.

۱٫ به تعطیلات توجه کنید. به عنوان کودک چه سنتی را دوست دارید. دلتان می خواهد ادامه داشته باشد ؟ دوست دارید چه چیزی را تغییر بدهید؟ با چه ایده های جدید تعطیلات خود را می سازید؟

۲٫ برنامه هر روز عصر خانواده تان به چه صورت است؟ این یک راه ساده برای ساختن سنت خودتان است. آیا باهم شام می خورید؟ یا بازی های خانوادگی خاصی انجام می دهید؟ کارهای روزمره تان را انجام می دهید؟ زمان خوابتان کی است؟

۳٫یک روتین خاص برای خوابیدن در نظر بگیرید. سنت خانواده شما برای زمان خواب چیست؟آیا قبل خواب دعا می کنید؟کتاب مقدس می خوانید؟کتاب داستان می خوانید؟برنامه تلویزیونی می بینید؟ دوش می گیرید؟ اتفاقاتی که در یک روز پیش می آید جزء بزرگی از فرهنگ خانواده است.

۴٫ در مورد سنت های هفتگی و ماهانه ممکن تصمیم بگیرید. شاید چند ایده سرگرم کننده هفتگی یا ماهانه داشته باشید. با بچه هایتان قرار بگذارید. با همسرتان قرار بگذارید. شب ها فیلم ببینید، بازی کنید، شام بخورید، مسابقه های ورزشی تماشا کنید، به ملاقات خانوادتان بروید و به هایکی بروید.

۵٫ در مورد بعضی قوانین و سیاست ها تصمیم بگیرید. قوانین و سیاست های خانواده شما چیست؟ آیا انتظار دارید که فرزندانتان با یک روش خاص با یکدیگر رفتار کنند؟آیا در فعالیت های فوق برنامه ای شرکت می کنید؟ اگر بله آیا به حمایت بچه ها نیاز دارید؟

۶٫ در مورد فعالیت های خنده دار و سرگرم کننده تصمیم بگیرید. آیا سنتی برای فعالیت های خارج از برنامه دارید. ممکن است بخواهید چیزهای جدید را امتحان کنید به همین دلیل بعضی اوقات به تعطیلات می روید. شاید به باغ وحش ، موزه ،تئاتر موزیکال ،تماشای یک فیلم ، یک مسابقه ورزشی یا پارک بروید.

نتیجه

یک فرهنگ و سنت خانوادگی قوی یک راه قدرتمند برای محکم کردن روابط خانوادگی است که باعث می شود لحظات سخت را تحمل کرده و با اتحاد کنار هم بایستید. هر خانواده ای مشکل دارد. هر خانواده ای مخالفت ها و بحث هایی دارد. نه اینکه همه چیز بدتر شود. یک فرهنگ خانواده قوی کمک می کند که چیزی که به شما تعلق دارد را داشته باشید و از لحظات سخت و تنهایی بیرون بیایید. مسلما خوبی قوی تر از بدی است. تلاش همیشگی است و اینکه کاری انجام ندهیم راحت تر است. به هر حال نتیجه، ارزش این همه تلاش کردن در دنیا را دارد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید