چرخه ی مداوم خوردن و خوابیدن چیزی است که نوزاد ما را خوشحال نگه می دارد. خواب خوب مانند یک کپسول است که هیچ چیز نمی تواند مانند آن به کودکان یا بزرگسالان انرژی ببخشد و ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم.

مخصوصا در دوران نوزادی، این زمان صرف رشد مغز و دیگر اعضای نوزاد می شود. اما هنگامی که نوزادتان یک بینی گرفته و آزار دهنده دارد، این خواب می تواند کاملا به هم بریزد. شما معمولا با کیپ شدن بینی نوزاد در شب چه می کنید؟

دلایل گرفتگی بینی نوزاد چیست؟

کیپ شدن بینی نوزاد در شب را چگونه برطرف کنیم؟
کیپ شدن بینی نوزاد در شب را چگونه برطرف کنیم؟

بیشتر بخوانید: پرش های نوزاد در خواب

نوزادان مجرای تنفسی باریکی دارند که به سرعت خشک می شود و به معمولا موجب ورم کردن این مجرا می گیرد. کیفیت بد هوا نیز می تواند بر وضعیت بینی نوزاد تاثیر زیادی بگذارد.

آلوده کننده های هوا مانند دود تنباکو و دود ناشی از پخت غذا می تواند موجب گرفتگی بینی شود. اما در برخی از مواقع، گرفتگی بینی می تواند نشانه ای از یک بیماری خطرناک مانند ویروس تنفسی سینسیتیال (RSV) باشد.

هر چه که موجب گرفتگی بینی شده باید به سرعت از بین برود. اگر تنفس نوزاد سریع شد و شروع به سرفه یا تب کردن کرد باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. باید قبل از وخیم شدن وضع نوزاد به وضعیت او رسیدگی شود.

کیپ شدن بینی نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد

هنگامی که مجرای تنفسی نوزاد ورم می کند، و نوزاد دارای التهاب و حساسیت بینی می شود، نمی تواند به راحتی غذا بخورد یا بخوابد. نوزادان نمی توانند با بینی گرفته به مدت طولانی شیر بخورند.

چرا که برای شیر خوردن به مدت طولانی نیاز است تا بتوانند از بینی خود تنفس کنند. یک بینی گرفته مانعی در اجرای روزمرگی نوزاد است و موجب خواب بد یا ناراحتی یا بی قراری شده و مانع رشد فیزیکی و مغزی می شود.

در این جا راه هایی آورده شده که می توانید به کمک آن ها از ناراحتی نوزادتان بکاهید و او را با بینی تمیز به خواب راحتی فرو ببرید.

تمیز کردن بینی نوزاد همیشه جواب می دهد

کیپ شدن بینی نوزاد در شب را چگونه برطرف کنیم؟
کیپ شدن بینی نوزاد در شب را چگونه برطرف کنیم؟

با قطره های بینی نوزادتان را مجهز کرده و به جنگ بینی گرفته فرزندتان بروید. انواع قطره های بینی در بازار موجود است. این قطره ها معمولا در دو دسته قرار گرفته اند: برای نوزادان و تازه متولد شده ها. این قطره ها در میزان غلظت ماده با هم متفاوتند به گونه ای که برای نوزاد مناسب باشند. استفاده از این قطره ها برای رفع گرفتگی بینی نوزاد بسیار مناسب است.

قطره هایی با غلظت ۰٫۰۱% از ماده ی اکسی متازولین هیدروکلرید برای نوزادان زیر یک سال عالی است. اگر نوزاد در چهار ماه اول زندگی خود است، تنها یک قطره ۲ یا ۳ بار در روز برای باز کردن بینی گرفته اش کافی است. در هفته ی ۵ ام زندگی نوزاد این مقدار می تواند تا ۲ تا ۳ قطره به همان تواتر افزایش پیدا کند.

موادی که در این قطره ها وجود دارند مانند اکسی متازولین، راه حل خفیفی هستند. در نتیجه بینی گرفته را باز می کنند بدون اینکه به نوزاد آسیبی برساند. اگر کودک بین ۱ تا ۶ سال سن دارد، این نوع قطره ها می تواند برای آن ها هم مفید باشد. هنگامی که کودک توانست دوز بالاتری از دارو را تحمل کند، درصد غلظت اکسی متازولین هیدروکلرید به ۲۵% می رسد. ۱ یا ۲ قطره ۲ تا ۳ بار در روز برای بهبود کامل کودک تان کافی است.

از راهکار ساده ی استفاده از آب نمک استفاده کنید

کیپ شدن بینی نوزاد در شب را چگونه برطرف کنیم؟
کیپ شدن بینی نوزاد در شب را چگونه برطرف کنیم؟

داروخانه های محلی دارو هایی برای درمان گرفتگی بینی دارند. یکی از راه های ساده و بی خطر برای از بین بردن عوارض گرفتگی بینی، قطرات آب نمک است. این قطره ها یک محلول آب نمک هستند که می توانند به مرطوب کردن مجرای تنفسی در بینی نوزاد کمک کنند.

استفاده از هر دارویی برای نوزاد می تاند عواقب خود را به همراه داشته باشد. پس استفاده کردن از دوز مناسب در مخزن و نگهداشتن آن در نوک بینی می تواند کمک کند. ریختن ۲ تا ۳ قطره در هر سوراخ حدود ۳ تا ۴ بار در روز برای یک بهبود سریع کافی است.

هیچ چیز نباید مانع رشد نوزاد شود، مخصوصا یک بینی گرفته! به همین دلیل راهکار هایی مانند استفاده از قطره های بینی یا آب نمک که یک ترکیب ضد انعقاد عالی هستند، برای بینی های کوچک طراحی شده اند.

مجموعه ای از راهکار های مختلف برای عوارض مختلف وجود دارند. هر کدام از آن ها به شیوه ی مخصوص خود عمل می کنند. قطره ی آب نمک و اسپری های بینی برای استفاده برای نوزادان و کودکان بهترین گزینه هستند. پس نگذارید گرفتگی بینی نوزاد یا ورم غشا مخاطی جلوی خواب راحت نوزادتان را بگیرد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید