درباره درون رحم مادر بیشتر بدانید

آیا هرگز فکر کرده اید که درون رحم مادر چه به سر نوزاد می آید؟ آیا آنجا بیش از حد تاریک است؟ درون آن سرد است یا گرم؟ آیا خیس است؟ به زنان باردار توصیه شده تا به محض اینکه گوش های فرزندشان شکل گرفت با او صحبت کنند. در این زمان مادران و پدران از حرکات نوزاد درون رحم شگفت زده خواهند شد. با سرسره همراه باشید تا یکی دیگر از دانستنی های بارداری را با شما در میان بگذاریم.

واکنش های نوزاد به محیط بیرون

پدیده ای که کنجکاوی آنان را بیشتر بر می انگیزد، واکنش نشان دادن نوزاد به صدا ها و نور در درون رحم مادر است. گاهی اوقات والدین آرزو می کنند تا کوچولویشان بتواند از درون رحم با آنان صحبت کند، تا بتواند به آن ها بگوید در آن جا چه می گذرد.

با اینکه این کار ممکن نیست، در پایین یک ویدئو قرار داده ایم که می تواند به شما کمک کند. با کمک تکنولوژی تولید عکس کامپیوتری و مراجع سونوگرافی، این ویدئو از زمانی که آن اسپرم کوچک وارد رحم شده تا آخرین ساعات زایمان به شما نگاهی بهتر از آنچه که هنگام بارداری اتفاق می افتد خواهد داد.

واکنش های نوزاد به محیط بیرون
واکنش نوزاد درون رحم مادر

برای شروع، شما یک دسته اسپرم می بینید که وارد بدن زن می شوند. این دانه های ریز اما بسیار جنبنده با سرعت بسیار زیادی حرکت می کنند. هر کدام در رقابت با دیگران است تا زودتر به تخمک برسد.

هنگامی که اسپرم برنده داخل تخمک می شود، تخمک خود را می بندد. سپس هسته ی دو سلول به هم پیوند می خورند و یک تخم بارور شده را تشکیل می دهند. تخم بارور شده به سمت رحم حرکت می کند. جفت و بند ناف کم کم شکل می گیرند و در نتیجه، تخم بارور شده تبدیل به یک جنین به شکل C می شود. حال یک قلب به کار افتاده، نخاع، مغز، خون و رگ ها شکل می گیرد.

مراحل شکل گیری نوزاد درون رحم مادر

همینطور که پیش می رویم، جنین جوانه هایی می زند که بعدا دست ها و پاها را شکل می دهند. سر نوزاد به همراه عدسی چشم ها نیز شکل می گیرند. اجزای صورت جنین مانند مجرا های تنفسی، گوش ها و لب شکل می گیرند. هرچند این مغز است که به سرعت شکل می گیرد، بدن نیز حرکاتی از خود نشان می دهد و کمی صاف می شود. قلب تقریبا به طور کامل تشکیل شده است. با شروع شکل گیری شش ها، جنین که حال بالغ شده حرکاتی مانند تنفس از خود نشان می دهد. در این زمان اندام های تناسلی شکل می گیرند و مرد یا زن بودن نوزاد مشخص می شود.

مراحل شکل گیری نوزاد درون رحم مادر
شکل گیری نوزاد درون رحم مادر

پلک ها و لب بالایی به همراه فولیکول های مو شکل می گیرند. انگشت ها، که کمی پیش به صورت به هم چسبیده شکل گرفته بودند، از هم جدا می شوند. گوش های جنین و توانایی شنوایی نوزاد شکل می گیرد. حرکاتجنین افزایش می یابد و استخوان ها کم کم تشکیل می شوند. با اجزای صورت مشخص شده ، جنین دیگر یک نوزاد است.

قد و وزن نوزاد دیگر با گذشت هر هفته تغییر می کند. امکان دارد گاهی اوقات نوزاد انگشت شخص خود را بمکد و حتی سکسکه کند. این کار به قوی شدن دیافراگم او کمک می کند. حتی امکان دارد نوزاد چشم هایش را باز و بسته کند. تمامی اجزای داخلی بدن نیز در حال شکل گیری هستند. از اینجا به بعد قد و وزن نوزاد شما افزایش می یابد تا زمان تولد برسد.

تا زمان تولد نوزاد در درون رحم مادر با انگشت های خود و جفتش بازی می کند. همچنین او به مرور به صدا ها و نور های اطراف واکنش نشان می دهد. نه تنها نوزاد می تواند صدای شما را بشنود، بلکه اگر یک چراغ قوه را نزدیک به شکمتان بیاورید،جنین درون رحم مادر حرکت خواهد کرد.

شکل گیری نوزاد

به دنیا آمدن نوزاد از درون رحم مادر

و بعد روز تولد فرا می رسد. نوزادتان سرش را به طرف پایین قرار می دهد تا خود را برای تولد آماده کند. زمانی که استخوان جمجمه جوش بخورد، نوزاد به سمت دهانه ی رحم فشار وارد می کند و شما درد زایمان را احساس خواهید کرد.

همچنین نوزادتان به به سمت گردنه ی رحم فشار می آورد و در این حین شما باید با فشاری که به بالاتنه ی شما وارد می شود سر و کله بزنید. و بعد بالاخره زمانی خواهد آمد که سر نوزاد به طور کامل ازدرون رحم مادر بیرون خواهد آمد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید