نیروی دست نوزاد و کنترل ماهیچه های بازو، کودک شما را قادر می سازد تا محیط اطرافش را کشف کند و نسبت به آن واکنش نشان دهد و مهارت هایی را که به او کمک می کند تا چهار دست و پا برود، از جایی بالا برود و خودش را جلو بکشد را تقویت کند. با بازی کردن با او، فراهم کردن اسباب بازی های جذاب و فعالیت هایی که به او کمک می کند محیط اطرافش را کشف کند، او را تشویق کنید تا بازوهایش را تکان دهد.

تعریف رشد

رشد فیزیکی کودک شما از سر کودک تا نیم تنه اش آغاز می شود، و شامل هر دوی رشد ماهیچه های حرکتی و ماهیچه های استقامتی و بزرگ می شود. بچه ها بر ماهیچه های بزرگتر مثل ماهیچه ی بازو کودک کنترل بیشتری نسبت به ماهیچه های کوچک مثل ماهیچه های کمر، دست ها و انگشتان دارند.

رشد ماهیچه های بازو بخش مهمی از رشد فیزیکی نوزاد شما است. کنترل بازو، بچه ی شما را قادر می سازد که در نهایت بتواند ماهیچه های حرکتی بازو را با حرکات و کنترل انگشتان و دست ها هماهنگ کند.

نیروی دست نوزاد چگونه تقویت می شود؟
نیروی دست نوزاد چگونه تقویت می شود؟

عملکرد

رشد حرکتی و نیروی دست نوزاد ، به او کمک میکند تا به اشیا و یا افراد نزدیک شود، بتواند هنگامی که به شکم خوابیده است خود را نگه دارد، هنگامی که به تنهایی می نشیند تعادل داشته باشد، بتواند چهار دست و پا برود و خودش را جلو بکشد.

هر چه قدر در تقویت عضلات دست کودک را کمک کنید او یاد می گیرد که از بازوها و دست هایش همزمان استفاده کند تا بتواند کارهای جدیدی انجام دهد. برای مثال، رسیدن و برداشتن اسباب بازی ها ترکیبی از هماهنگی ماهیچه های بزرگتر مثل بازو و ماهیچه های کوچکتر مثل دست و پا و انگشتان است. مثال دیگر شامل بای بای کردن و بردن غذاهای کوچک به دهان است.
بیشتر بخوانید …  ۵ ورزش برای تقویت عضلات دست نوزاد

چهار چوب زمان

طبق نظر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تا سه ماهگی کودک از بازوهایش استفاده می کند تا بتواند وزن بخش بالایی بدنش را هنگامی که بر روی شکم خوابیده است تحمل کند، دست هایش را باز و بسته کند ، دستش را به دهانش ببرد و اسباب بازی هایش را نگه دارد.

کودک با یک دست به اجسام دست می زند، اشیا را از دستی به دست دیگر جا به جا می کند و از دست هایش استفاده می کند تا اجسام را از دستش سر دهد. تا ۱۲ ماهگی بچه ها از دست و بازوهایشان استفاده می کنند تا چهار دست و پا بروند، خودشان را جلو بکشند و جا به جا شوند.

پتانسیل و استعداد

برای بهتر شدن رشد ماهیچه ها و تقویت نیروی دست نوزاد ، اسباب بازی برایش فراهم کنید تا آن ها را بردارد و به دهان ببرد. هر روز زمانی او را به روی شکم بخوابانید و بگذارید روی زمین بازی کند. حرکات آزاد کودک را قادر می سازد که بازوهایش را تکان دهد و کشش داشته باشد و این فرصت را به آن ها می دهد تا مهارت های جدیدی یاد بگیرد.

در زمان بازی اسباب بازی هایش را نزدیک او قرار دهید تا او را تشویق کنید که خودش را به آن ها برساند و آن ها را بردارد. فضای امن و بازی برایش فراهم کنید تا حرکت کند و چیزهای جدیدی کشف کند. با او دالی موشه بازی کنید تا به او کمک کنید که ماهیچه های بازویش را قوی تر کند.

به او توپ های رنگی بدهید تا او را تشویق به حرکت بازو، هماهنگی و بازی های فعال کنید. در هفت ماهگی به او غذاهای انگشتی و کوچک بدهید تا او را تشویق به هماهنگی دست و دهان کنید.

ملاحظات

اگر مشکوک هستید که درتقویت ماهیچه و نیروی کنترل بازوی کودکتان تاخیر وجود دارد حتما با متخصص اطفال کودک خود صحبت کنید.

اگر نوزاد شما در سه ماهگی نمی تواند اسباب بازی هایش را نگه دارد، در چهار ماهگی نمی تواند خودش را به آن ها برساند، در هفت ماهگی نمی تواند اشیا را به دهانش ببرد در رشد و تقویت عضلات دست کودک شما ضعفی وجود دارد. پس در این صورت حتما با پزشک اطفال صحبت کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید