یکی از سخت ترین واقعیت های بچه داری این است که یک موجود کوچک دارید که برای هر روز زندگی کردن کاملا به شما وابسته است. علاوه بر این، یک موجود کوچک است نمی تواند به شما بگوید که چه می خواهد و چه احساسی دارد.

اغلب مادران به دنبال آنند که بدانند برای اطمینان از سالم بودن، راحت و خوشحال بودن فرزندشان چه کاری می توانند انجام دهند. فرزندتان تمام روز نمی خندد، و نیازی هم به آن نیست، اما این نکات به شما کمک می کند که مطمئن شوید فرزندتان تا حد امکان احساس راحتی و محبت کند.

مشخصات نوزاد سالم

۱. ایجاد کردن یک پیوند

تمام چیزی که فرزند کوچکتان در روز های اولش نیاز دارد، این است که احساس امنیت و عشق کند (در کنار غذا و خواب البته). هر گونه ارتباط انسانی، مانند لمس کردن، صحبت کردن، نوازش کردن و تماس چشمی باعث می شود که کودک در اطراف شما احساس امنیت کند و پیوندی که بینتان هست را قوی تر می کند.

حتی می توانید تماس پوستی را امتحان کنید که شامل نگه داشتن کودک در نزدیکی قفسه سینه برهنه تان برای مدتی طولانی می شود. راه عالی دیگری برای ایجاد ارتباط با فرزندتان، ماساژ دادن روزانه او است. این کار عضلاتش را شل می کند و تجربه ی “احساسی خوب” را همراه شما به او می دهد. زمانی که فرزندتان لبخند می زند، می خندد یا صداهای زمزمه مانندی برای شما ایجاد می کند، یعنی کارتان را به درستی انجام داده اید.

نوزاد سالم چگونه است

۲. توجه کردن به ایما و اشاره ها

کودکان از ارتباطات غیر کلامی استفاده می کنند تا به شما اطلاع دهند که چه زمانی گرسنه هستند، بیمار هستند، می خواهند در آغوش گرفته شوند یا نیاز به تعویض پوشکشان دارند. این شامل ترکیبی از گریه کردن، حرکات بدن یا سر و صدا ایجاد کردن می شود که با مرور زمان متوجه تفاوت بین آن ها می شوید. مشاهده ی روزانه ی رفتار های فرزندتان، این امکان را به شما می دهد تا بدانید دقیقا به چه چیزی احتیاج دارد. قبل از این که گریه های غیر کنترل کودک شروع شود، سراغ نیاز هایش بروید تا ناراحتی نداشته باشد و شما در استرس نباشید.

۳. اطمینان داشتن از آسایش جسمی

تمیز کردن پوشک و رفع ادرار سوختگی، همیشه در ذهن مادران جدید است. انتخاب پوشک مناسب برای فرزندتان، زندگی شما و فرزندتان را آسان تر می کند. با موادی نرم و کاملا اندازه بودن پوشک، پوست فرزندتان را شاداب نگه می دارد و به جلوگیری کردن از ادرار سوختگی کمک می کند. نشانگر رطوبت به شما می گوید که چه زمانی وقت عوض کردن پوشک است، تا از آن که فرزندتان با پوشک خیس جایی ننشیند، مطمئن باشید. جدای از انتخاب پوشک، لباس های نرم مانند لباس های نخی به او بپوشانید و از روتختی و حوله نرم برای او استفاده کنید.

علت آرام بودن نوزاد

۴. آرام کردن کودک

هر کودکی متفاوت است و چیزی که یک کودک را آرام می کند، ممکن است روی کودک دیگر اثر نداشته باشد. استفاده از آزمون و خطا به شما می گوید که بهترین چیز برای آرام کردن فرزندتان در زمانی که گریه می کند چیست، چه خواندن لالایی مورد علاقه اش باید، چه تکان دادنش در آغوشتان، چه به آرامی بر پشتش ضربه زدن. زمانی که بفهمید باید چه کار کنید، آرام کردن فرزندتان آسان تر می شود.

۵. بگذارید فرزندتان بخوابد

بودن یک نوزاد در خانه برای افراد خانه از جمله شما، کاملا هیجان انگیز است. هر چقدر که دوست دارید تمام مدت در آغوشش بگیرید و او را به خود بفشارید، اما در زمان خواب تنهایش بگذراید. یک کودک که خوابش را بهم زده اید، خوشحال نیست و شما خیلی زود از بیدار کردنش پشیمان می شوید. با نوازش کردن کودک، استفاده از صدای سفید (صدایی شامل فرکانس های زیاد و با شدت مساوی که برای آرام کردن کودک استفاده می شود) و دور نگه داشتن هر گونه چیز هیجان دهنده ای، فضایی آرام را برای کودک فراهم کنید.

بعد از یک خواب آرام، کودک شاد و آماده بازی می شود. راه دیگری که شما را از خوب خوابیدن کودک مطمئن می کند، این است که کودک را به خاطر عوض کردن پوشکش از خواب بیدار نکنید. تنها زمانی پوشکش را عوض کنید که بیدار است و از پوشک های نرم با قابلیت جذب بالا استفاده کنید تا مطمئن شوید هیچگونه بیرون زدگی از پوشک اتفاق نمی افتد و کودک دچار ادرار سوختگی نمی شود.

پوشک های شلواری، کش می آیند تا بدون چسبیدن به پوست ظریف فرزندتان، اندازه کودکتان شوند و در نتیجه فرزندتان در طول شب می تواند به راحتی بخوابد و هیچ بیرون زدگی از پوشک هم اتفاق نمی افتد.

کارهایی که بعد از تولد نوزاد باید انجام داد

۶. محدود کردن مهمان ها

یک کودک در خانه به طور اتوماتیک به معنای آمدن هزاران مهمان به خانه برای دیدن آن کودک خاص است. اما تصور کنید که با دست به دست شدن و در میان غریبه هایی غول پیکر قرار گرفتن، کودک چه احساسی ممکن است پیدا می کند. ناگفته نماند که میکروب های وارد شده به خانه می تواند برای کودک مضر باشد.

نمی توانید به مهمانان نه بگویید و از پا در آوردن فرزندتان هم درست نیست، اما هنوز می توانید موقعیتی برد-برد ایجاد کنید. از دوستان و اعضای فامیل بخواهید تا قبل از رسیدن، به شما اطلاع دهند و اگر افراد زیادی هستند یا کودک ممکن است در آن زمان بخوابد یا غذا بخورد، در نه گفتن تعلل نکنید.

۷. بیرون رفتن از خانه

تمام آلودگی و گرد و غبار بیرون از خانه ممکن است برای کودک مضر به نظر برسد اما این که هر از گاهی به کودک نور خورشید و هوای تازه بخورد برایش ضروری است. تغییر محیط باعث بهتر شدن حس و حال می شود و فرزندتان را تا حدی به دنیای بیرون معرفی می کند. همچنین ویتامین دی نور خورشید هم به افزایش رشد استخوان کمک می کند، بنابراین گاهی اوقات از خانه بیرون بروید.

تجربیات نگهداری از نوزاد

فرزندتان به چیز زیادی نیاز ندارد و روال کاملا ساده ای از غذا خوردن، خوابیدن و دستشویی کردن دارد. مطمئن باشید که راحتی و خوشحالی کودک تنها برای او سود ندارد بلکه زندگی را برای شما هم آسان تر می کند. علاوه بر این، این راه ها را می توانید به فردی که کمک دستتان هست یا پرستار بچه بگویید تا بدون نگرانی برای فرزندتان که در خانه است، به طور اتوماتیک برای خرید رفتن وقتتان آزاد شود و برای خودتان وقت داشته باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید